Képzőművészeti kiállításoknak és különféle tárlatoknak adhat otthont a jövőben a Szlovákia-Magyarország Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében megújuló Dornyay turistaház – derül ki a salgótarjáni önkormányzat 3100.hu-hoz eljuttatott közleményéből. Arról, hogy új funkcióval éled fel az egykori Dornyay turistaház, már tavaly decemberben írtunk – ekkor kitértünk arra is, hogy miért nem az eredeti funkciójában éled(het) újjá a turistaház.
Az önkormányzat öszefoglalója szerint a szlovák-magyar együttműködésben zajló projekt fő célja Nógrád megye kulturális és történelmi örökségének védelme, melynek egyik központi eleme a történelmi épületek felújítása, valamint Csontváry Kosztka Tivadar és Mustó János művészek emlékházainak létrehozása.
A partnerek és az érintett szakértők vonzó és hiteles turisztikai terméket dolgoznak ki, amely hozzáadott értékkel autentikus élményt kínál az idelátogatók számára – fogalmaznak a közleményben.
Míg Csontvárynak Gácson állítanak emléket, addig a lucfalvai születésű Mustó János festményeit a Dornyay Turistházban állítanák ki, más, szlovákiai magyar festők, fafaragók, illetve iparművészek alkotásai mellett. Mindennek köszönhetően Csontváry és Mustó élete, illetve munkássága is szélesebb körű ismertséget szerezhet, a felújított épületek pedig teret biztosítanak kreatív műhelyek és különféle kulturális események szervezéséhez, illetve múzeumpedagógiai foglalkozásokhoz.
A közleményben hangsúlyozták: a Dornyay turistaház épülete kiemelt helyet foglal el Salgótarján történelmi örökségében, hiszen egyike azon kevés építészeti emlékeinek, amelyek több történelmi korban is jelképpé váltak. A projekt egyik fő célja a jelenleg használaton kívüli épület méltó felújítása, ahol kiállító tereket, valamint az ezeket kiszolgáló helyiségeket terveznek létrehozni. Így – a szlovák partnerhez hasonlóan – egy képzőművész alkotásain, örökségén alapuló izgalmas, egyedi tárlatot hozhatnak létre. Kiemelten fontos továbbá, hogy a Dornyay turistaház a magyarországi szlovákság részére népművészeti kiállításokra, tárlatokra, előadásokra eseti jelleggel helyszínt biztosítson. A beruházásra bő 265 millió forintot fordítanak, melynek jelentős része pályázati támogatás, 40 millió forint önerő mellett.
A tervek szerint tehát a határ mindkét oldalán egy-egy nógrádi kötődéssel is rendelkező festőművész munkásságán és művein alapuló kiállítás, illetve múzeumpedagógiai célokat kielégítő épület kerül felújításra, kialakításra. Fontos célként jelölték meg továbbá, hogy az így létrehozott kulturális attrakciók a fiatalabb korosztályt is megszólítsák, akik így mindkét festő életművét megismerhetik, az így nyert tudást pedig akár tanulmányaik során is hasznosíthatják majd.