Egy Nógrád vármegyei orvos feljelentése alapján indult el az az eljárás, melynek részeként egy hamisított vényekkel kiváltott gyógyszerekkel kereskedő bűnbandát fogtak el a rendőrök.
Az ügy kapcsán kedden tartott sajtótájékoztatót a Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság, ahol Kalmár Zsolt rendőr ezredes, a Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi rendőrfőkapitány-helyettese mindenekelőtt arról beszélt: az ügy kapcsolódik a Drogellenes Totális Akciótervhez, azaz a DELTA Programhoz. A március elején indult program keretében Nógrád vármegyében ez idáig már 60 személyt, köztük 20 terjesztőt hallgattak ki gyanúsítottként kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények miatt, 14 személyt pedig le is tartóztattak.
Mint kiemelte, a Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóság kollégáinak a Nemzeti Védelmi Szolgálattal, valamint a Készenléti Rendőrséggel együttműködve egy olyan, országszerte tevékenykedő bűnözői csoportot sikerült felszámolni, akik vényköteles, jellemzően pszichotrop hatóanyagú gyógyszerekkel kereskedtek illegálisan.
Kalmár Zsolt rámutatott: ezek a gyógyszerek ugyanolyan függőséget tudnak kialakítani, mint a kábítószerek, így a DELTA Program ezekre is kiterjed.
Országosan árusító bűnbandát számoltak fel
A szervezet vezetői hamisított vények felhasználásával szereztek be többségében pszichotróp hatóanyagú gyógyszereekt, majd árusította az interneten vevőinek.
Országszerte árulták a hamis vényekkel beszerzett nyugtatókat
Juhász Viktor rendőr alezredes, a Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztályának vezetője ismertette: egy Nógrád vármegyei házi orvos feljelentése alapján indult az eljárás, akit egy helyi gyógyszerész azzal hívott fel, hogy ismeretlen személyek egy látszólag általa kiállított recepttel szerettek volna szedatív hatóanyag tartalmú gyógyszereket – vagyis nyugtatókat – kiváltani, ám számára nem volt ismerős az aláírás. Miután az orvos valóban nem állított ki ilyen receptet, feljelentést tett, az eljárás során pedig kiderült, hogy már több csatornán is érkezett jelzés hasonló esetekről.


Mint arra a nyomozás fényt derített, a szervezet vezetője, egy 44 éves üllői férfi és 45 éves élettársa tavaly március óta ez idáig részben ismeretlen bűntársaikkal együtt több kitöltetlen orvosi vényt is megszereztek, egy 57 éves budapesti nyomdász pedig pénzért cserébe többször is hamis bélyegzőlenyomatokat készített a számukra, létező orvosok nevével és pecsétszámával ellátva. Az elkövető az így beszerzett vényeket – illegálisan megszerzett, de valós személyek társadalombiztosítási adatait jogtalanul felhasználva – különböző, többségében pszichotrop anyagot tartalmazó gyógyszerekre töltötte ki, hamis orvosi bélyegzővel látta el, majd olvashatatlanul aláírta.
A hamisított vényeket az ország különböző pontjain lévő patikákban váltották ki. Az így megszerzett tabletták egy részét az interneten árulták, míg a többit kiterjedt és jól kiépített viszonteladói hálózaton keresztül értékesítették.
A családi vállalkozáshoz júniusban csatlakozott a bűnszervezet vezetőjének a büntetés-végrehajtási intézetből frissen szabadult fia is, aki a megnövekedett kereslet miatt a vények kiváltására budapesti hajléktalanokat vagy azok okmányait használta fel, anyagi ellenszolgáltatás fejében.
Összetett akció vetett véget az illegális gyógyszerkereskedésnek
Herczeg Balázs rendőr őrnagy, a Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Osztály kiemelt főnyomozója végezetül elmondta: a gyanúsítottakat április 8-án, a Nógrád Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóság munkatársai által koordinált akcióban fogták el, akikre egy időben, egyszerre több helyszínen csaptak le. A nyomozók az üllői férfit és az élettársát, valamint a bűncselekményekben közreműködő több elkövetőt – jelenleg hat főt – gyógyszerhamisítás bűntette, személyes adattal visszaélés vétsége, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt hallgatták ki.


A hatóság tagjai négy gyanúsítottat vettek őrizetbe, és kezdeményezték letartóztatásukat, az ügyészség három személy esetében indítványozott további kényszerintézkedést. A bíróság végül két fő letartóztatását rendelte el, egy személyt pedig bűnügyi felügyelet alá helyezett.
A kutatások során az egyenruhások vényköteles gyógyszereket, kitöltetlen, illetve már kitöltött orvosi vényeket, valamint bélyegzőket és azok elkészítéséhez használt lézergravírozót találtak meg és foglaltak le. A bűnös vagyon elvonása érdekében a rendőrök pénzt, személygépkocsit és különböző értéktárgyakat vettek zár alá.