Hatvan évvel ezelőtt, 1965. április 30-án nyitották meg Magyarország első földalatti bányászati múzeumát Salgótarjánban – olvasható a Bányászati Kiállítóhelyet – közismert nevén a Bányamúzeumot – üzemeltető Dornyay Béla Múzeum közleményében.
Mint írták, a múzeumot, mint a nógrádi szénmedence múltját, műszaki emlékeit, a szénbányászat 19-20. századi technológiáját gyűjtő, őrző és bemutató intézményt, a város szívében található József lejtős akna eredeti, épségben lévő vágatrendszerében alakították ki. A Bányamúzeumot 1980-ban ipari műemlékké nyilvánították.
A Közép-Európában egyedülállónak számító földalatti bemutatót gazdag ismeretanyagot kínáló földfelszíni kiállítás egészíti ki. Ahogy az a múzeum honlapján olvasható, a látogató bányatérségekben jár, amelyet számára alakítottak, illetve bővítettek ki. Az ideérkezők láthatják a vágathajtást, nyomon követhetik a fejtési-jövesztési munkát, a csákánnyal való jövesztést, a fúró-robbantó, majd a fejtőkalapácsos munkán keresztül a maróhengeres frontfejtésig. Mindemellett megtekinthetik a rakodó és szállító munka változatainak fejlődését is – sorolják.
A mai napon, a Bányamúzeum 60. születésnapja alkalmából az érdeklődők díjmentesen látogathatják a kiállítóhelyet, mely 16 óráig tart nyitva.
Délelőtt 10 órától egy ingyenes szaktárlatvezetést is tart Fodor Miklós igazgatóhelyettes-történész és Balogh Zoltán főmuzeológus-történész, a programot pedig bányászdalok is színesítik, melyet Szilveszter Tibor műszaki szakalkalmazott tolmácsolásában hallhatnak a résztvevők.