Minden nemzet történetében vannak napok, amelyek örökre meghatározzák sorsát – március 15-e számunkra egy ilyen nap, amely összekapcsolja a múltat a jelennel, egyben a jövőbe vetett hit jelképe – mondta Kreicsi Bálint, Salgótarján polgármestere az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából rendezett városi ünnepségen.
A vármegyeszékhely első embere a Múzeum téri megemlékezésen tartott beszédében úgy fogalmazott: „hazánk újkori történelmének egyik legmeghatározóbb eseménye, nemzeti identitásunk egyik legjelentősebb alapköve mindaz, ami itt Európa közepén, a Kárpát-medencében, Magyarországon 1848 tavaszától 1849 nyarának végéig történt”. A városvezető szerint március 15-én arra emlékezünk, hogy olyan dicső, nemzetformáló tetteket volt képes véghez vinni a magyarság, amelyek elsöprő erővel mutatták meg a világnak a magyarok ösztönös szabadságvágyát és nemzeti összetartozását.
Hangsúlyozta: a ’48-as ifjaknak sikerült felébreszteni a közösségi szellemet és egységgé kovácsolni az egymás mellett élő társadalmi csoportokat, ezáltal a forradalom „össznemzeti” élménnyé vált.
Magyarországon 1848 indította meg a polgári átalakulást, a magyarság sokszoros túlerővel szemben folytatott harca pedig történelmünk egyik legfontosabb részévé vált – húzta alá. A küzdelmünk ugyan a katonai túlerővel szemben elbukott, a forradalom mégis győzött, hiszen az általa kivívott jobbágyfelszabadítást, a közteherviselést és a törvény előtti egyenlőség követelését még a szabadságharcot követő kormány sem merte eltörölni – mutatott rá a polgármester.

Kreicsi Bálint úgy folytatta: akkor is szükség volt és most is szükség van az összefogásra és a határozott cselekvésre, hogy megvédjünk békénket, szabadságunkat, függetlenségüket és hogy szuverén nemzetként dönthessünk a jövőnkben. Véleménye szerint ebben egyetértésre kell törekednünk akkor is, ha különböző az értékrendünk, a meggyőződésünk és eltérő a hitünk.
A városvezető a „haza bölcsét”, Deák Ferencet idézte, aki az mondta: „Magyarországot nem uszító gondolatokkal nyugtalanítva, hanem köznapi, hasznos, jólétet gyarapító tettek sorával kell szeretni.”
Bár a világ sokat változott azóta, március 15. üzenete örök. A szabadságért ma már nem fegyverrel harcolunk, hanem felelősségteljes munkával, közös cselekvéssel és egymás iránti tisztelettel – fejtette ki.
„Becsüljük meg és ápoljuk mindazt, amit elődeink felépítettek azért is, hogy ha már mi nem leszünk, akkor is születhessenek bátor és szabad magyarok. Tisztelettel és hálával emlékezzünk tehát az 1848-as forradalom és szabadságharc hőseire azzal a ránk bízott örökséggel, hogy hazánk és nemzetünk mellett kiállunk” – hangsúlyozta Salgótarján első embere.



„A márciusi ifjak 12 pontja azzal az óhajjal kezdődik, amellyel Magyarország Alaptörvénye végződik, vagyis hogy „Legyen béke, szabadság és egyetértés!” Adja az Isten, hogy jusson belőle bőségesen határon innen és túl, a világ minden magyarjának!” – zárta beszédét Kreicsi Bálint.
Az ünnepség fényét a Nógrád Táncegyüttes, a Dűvő zenekar és a füleki Melódia Női Kar előadása emelte. A megemlékezés zárásaként a résztvevők elhelyezték az emlékezés virágait a Múzeum téri Széchenyi-szobornál.