Új közvetlen buszjáratok indulnak Szlovákia és Magyarország között – erről a Besztercebánya Megyei Önkormányzat elnöke, Ondrej Lunter beszélt a somoskőújfalui határátkelőnél tartott szerdai sajtótájékoztatón.
Mint fogalmazott, bár már mindkét ország régóta az Európai Unió tagállama, máig létezett egy határ, mely elválasztotta régióinkat.

Ezek a határok most lebomlanak, március 15-től Nógrád és Besztercebánya megyék együttműködésének köszönhetően ugyanis új közvetlen buszjáratok indulnak Losonc és Salgótarján, valamint Rimaszombat és Cered között – hangsúlyozta Ondrej Lunter.
Előbbi vonalon minden nap, naponta négyszer, míg utóbbin hétköznapokon háromszor, szombatonként egyszer, vasárnaponként pedig napi kétszer indulnak majd járatok. A klímás, akadálymentesített, wifi kapcsolattal rendelkező buszjáratokat a losonci SAD közlekedési vállalat biztosítja. További részletek ezen a honlapon olvashatóak.
Ondrej Lunter rámutatott: egy ilyen együttműködés, a két ország megyéinek ilyen szintű összekapcsolása és ilyen buszjáratok indítása nem természetes, nem egyértelmű, ehhez átlagon felüli kapcsolattal kell rendelkeznie Besztercebánya és Nógrád megye vezetőinek. A Besztercebánya Megyei Önkormányzat elnöke háláját fejezte ki Skuczi Nándornak, a Nógrád Vármegyei Önkormányzat Közgyűlése elnökének, illetve a közlekedési vállalatoknak is.

Skuczi Nándor a sajtótájékoztatón kiemelte: a magyar-szlovák határszakaszon ez idáig csupán Komáromnál voltak a két országot összekötő buszjáratok. Mint fogalmazott, az elmúlt években nagyon jó, harmonikus együttműködés alakult ki Besztercebánya és Nógrád megye között, sok közös célt fogalmaztak meg, a mostani pedig egy történelmi pillanat, hiszen 20 évvel az EU-s csatlakozás után újraindulnak a buszjáratok Szlovákia és Magyarország között.
Elmondta továbbá: a Volánbusz és a Besztercebányai Közlekedési Vállalat tavaly áprilisban kezdett tárgyalásokat a szlovák-magyar járatok kapcsán, ennek eredményeként pedig májustól már nem csak Salgótarjánt, de a tervek szerint Budapestet is buszjáratok köthetik össze Losonccal.

A vármegyei közgyűlés elnöke hozzátette: jövőbeni terveik között szerepel az is, hogy újrainduljon a Polonia nemzetközi gyorsvonat, mely egykoron Belgrádot, Budapestet és Varsót kötötte össze, valamint a Hatvan – Somoskőújfalu vasútvonalat is érintette. Skuczi Nándor végezetül aláhúzta: ahhoz, hogy összekapcsolják, illetve fejleszteni tudják a két régió gazdaságát, organizációra van szükség, efelé most jó úton haladnak.
Nagyban megkönnyíthetik az ingázók életét az új járatok
Kreicsi Bálint, Salgótarján polgármestere fontos lépésnek nevezte az új, határon átnyúló buszjáratok elindítását. Mint mondta, a logisztika szinte mindennek az alapja, legyen szó gazdaságfejlesztésről, kultúráról vagy sportról. Hozzátette: nagyon sokan járnak át egyik országból a másikba a munka, az oktatás vagy az egészségügyi ellátás miatt, ez az ő életüket is megkönnyítheti.
A hosszú távú cél az, hogy szorosabbra fűzzék kapcsolataikat a szlovák felekkel. Ennek kapcsán a közelmúltban Agócs Attila, Fülek polgármestere, illetve a város delegációja Salgótarjánban jártak, a két város közötti egyeztetésnek pedig mindenképpen lesz folytatása – szögezte le Kreicsi Bálint.
A nógrádi megyeszékhely első embere hangsúlyozta továbbá: a cél az, hogy egy fejlesztési tengely jöjjön létre Zólyom, Besztercebánya, Losonc, Fülek, Salgótarján, Bátonyterenye és Pásztó mentén, hiszen együtt, egységben tudnak erősen jelen lenni a piacon, illetve így tudják segíteni egymást.
Agócs Attila, Fülek polgármestere arról beszélt: a határon átnyúló buszjáratok indításának van egy szimbolikus rétege is, hiszen egy egységes Nógrádban gondolkoznak, és próbálják együtt hasznosítani ezt a területet a magyar és a szlovák felek. Ismertetése szerint a menetrend kialakításakor próbáltak az életszerűségre törekedni, hogy valóban segíteni tudjanak az ingázóknak.
Utóbbiak között említette a magyar középiskolákban, illetve felsőoktatási intézményekben tanuló fiatalokat, akik sokszor Salgótarjánban szállnak át, de azokat is, akik vásárlási céllal érkeznek a másik országba. Hozzáfűzte: a tapasztalatok alapján később még lesz lehetőség a menetrend finomhangolására.