Egy kivétellel minden vádlottat bűnösnek talált a Salgótarjáni Járásbíróság csütörtökön a “medvés” ügyként elhíresült büntetőeljárást első fokon lezáró, nem jogerős ítéletében – tájékoztatta honlapunkat a Salgótarjáni Járásbíróság.
Tömören
A 11 vádlottról összefoglalólag a következő szerepvállalás derült ki – a Salgótarjáni Járásbíróság tájékoztatása alapján:
- I. rendű vádlott: szombaton este megsebezte, szombaton este részt vett a keresésben, vasárnap részt vett a keresésben, magához vette a lenyúzott bundát. Emellett olyan lőszereket találtak a lakásán, melyek tartására nem volt engedélye.
- II. rendű vádlott: vasárnap részt vett a keresésben, a megtalált medvét végül ő ölte meg.
- III. rendű vádlott: vasárnap részt vett a keresésben, a tetemet az ő házában nyúzták meg.
- IV. rendű vádlott: vasárnap részt vett a keresésben.
- V. rendű vádlott: vasárnap részt vett a keresésben, de még azelőtt távozott, hogy a többiek döntöttek volna a tetem sorsáról.
- VI. rendű vádlott: vasárnap részt vett a keresésben, de még azelőtt távozott, hogy a többiek döntöttek volna a tetem sorsáról.
- VII. rendű vádlott: vasárnap részt vett a keresésben (napközben csatlakozott), kifőzés céljából ő vitte magával a medve koponyáját a lenyúzást követően.
- VIII. rendű vádlott: vasárnap részt vett a keresésben.
- IX. rendű vádlott: szombaton este részt vett a keresésben, vasárnap részt vett a keresésben, a tetemet az ő autójával szállították el a megnyúzás helyére.
- X. rendű vádlott: vasárnap részt vett a keresésben.
- XI. rendű vádlott: szombaton este részt vett a keresésben.
Ítélethirdetés a salgótarjáni medvekilövés ügyében
A váddal jórészt egyező tényállás lényege szerint az I. terhelt 2014. május 10-én 20 óra körül lesvadászat során – a Salgótarján, Eperjes-telepi vadászterületen – golyós lőfegyverből célzott lövést adott le egy hozzávetőleg kétéves hím medvére, amely sebzetten továbbment. Ezután ezen vádlott segítségül hívta a IX. rendű vádlottat (aki a vadásztársa volt aznap), együtt keresték az állatot, de 22 óráig nem találták meg, miként a szintén a helyszínre érkező vadászmester – a XI. rendű vádlott – sem.
Éjszaka az I. rendű vádlott számos ismerősének beszámolt a történtekről. Másnap reggel 7 órakor az általa megadott helyszínre ment a II., a III., a IV., az V., a VI., a VIII., a IX. és a X. rendű vádlott, ketten keresőkutyákat hoztak magukkal, a többiek pedig vadászfegyvereket annak érdekében, hogy a medvét felkutassák és megöljék. 11 óráig nem jártak eredménnyel, ezért “egy közeli vendéglátóipari egységbe távoztak”, ahol a VII. rendű vádlott is csatlakozott hozzájuk, az előbb megjelölt célból (nála is fegyver volt). A folytatódó keresés során az egyik kutya jelzése alapján végül rátaláltak a még mindig életben lévő medvére, amelyet a II. rendű vádlott kétszer fejbe lőtt; az állat ekkor elpusztult, a jelenlévők pedig vitatkozni kezdtek, hogy mit tegyenek vele. Közben fényképeket készítettek a tetemről.
Végül közösen, egy kötéllel az autókhoz vonszolták a medvét, utána az V. és a VI. rendű vádlott távozott, a többiek pedig úgy döntöttek: nem értesítik az esetről a vadászati hatóságot, nem szolgáltatják be a tetemet – ehelyett azt a IX. rendű vádlott autójába helyezték és a III. rendű vádlott házához szállították. Odabent megnyúzták, a bőrét besózták, a bundát az I. rendű, míg a koponyát – “kifőzés” céljából – a VII. rendű vádlott vitte magával (ezeket később a nyomozók lefoglalták), a zsákokba pakolt hús további sorsa ismeretlen.
Az I. rendű vádlott mindemellett a lakásában tárolt 154 olyan lőszert, melyek tartására nem volt engedélye, így neki társtettesként elkövetett természetkárosítás bűntette és társtettesként elkövetett lopás vétsége mellett lőszerrel visszaélés bűntette miatt is felelnie kellett; halmazati büntetése 2 év szabadságvesztés 3 év próbaidőre felfüggesztve, valamint (összegszerűen) 600.000 forint pénzbüntetés és 5 év eltiltás a vadászati tevékenységtől mint foglalkozástól.
A további terheltek közül a bíróság:
- társtettesként elkövetett természetkárosítás bűntette és társtettesként elkövetett lopás vétsége miatt a II. rendű vádlottat 1 év 6 hó (végrehajtásában 3 év próbaidőre felfüggesztett) halmazati büntetésül szabadságvesztésre, 600.000 forint pénzbüntetésre és 5 év vadászati tevékenységtől eltiltásra,
- bűnsegédként elkövetett természetkárosítás bűntette és társtettesként elkövetett lopás vétsége miatt a III., a IV. és a VII. rendű vádlottakat halmazati büntetésül külön-külön 450.000 forint, a VIII. rendű vádlottat 300.000 forint, a IX. rendű vádlottat 600.000 forint, a X. rendű vádlottat 200.000 forint pénzbüntetésre ítélte és őket is eltiltotta a vadászati tevékenységtől. Ennek időtartama a IX. rendű vádlottnál 3 év, a többieknél 1-1 év. Az V. és a VI. rendű vádlott csak bűnsegédként elkövetett természetkárosításért felelt, büntetésük 150.000, illetve 120.000 forint pénzbüntetés.
Elkobozta a bíróság a medve elpusztításához használt két vadászfegyvert és a már említett nagyszámú lőszert; valamint kötelezte az I. és a II. rendű vádlottat 250.000 forint kártérítés megfizetésére. Ez az összeg az államot képviselő Bükki Nemzeti Park Igazgatóságát illeti.
A XI. rendű vádlott terhére – az ítélet szerint – nem volt megállapítható kétséget kizáró bizonyossággal, hogy kifejezetten a medve megölése érdekében segített keresni 2014. május 10-én éjjel a sebesült állatot, ezért őt a bíróság felmentette.
Egyes vádlottak és védők nem jelentek meg az ítélethirdetésen, de ez nem volt akadálya a tárgyalás megtartásának; azok, akik eljöttek, zömmel 3 nap gondolkodási időt kértek, kivéve a IX. rendű terheltet, aki nyomban fellebbezett, a IV. rendű és a XI. rendű vádlott pedig tudomásul vette a döntést. A vádiratban, illetve a perbeszédben a Salgótarjáni Járási és Nyomozó Ügyészség egyetlen vádlott vonatkozásában sem indítványozta végrehajtandó szabadságvesztés kiszabását; képviselője a mai tárgyaláson nyilatkozattételre szintén 3 napot tartott fenn.
Nagy port kavart
Az ügy kirobbanásakor, két évvel ezelőtt az Országos Magyar Vadászati Védegylet és az Országos Magyar Vadászkamara közös közleményükben azt írták:
A magyar vadásztársadalom nevében minden tekintetben elhatárolódunk a súlyos bűncselekményt elkövető vadászok magatartásától, mélységesen elítéljük felháborító cselekedetüket. … Meggyőződésünk, hogy a cselekmény súlyos voltára tekintettel, csak a végrehajtandó szabadságvesztés kiszabása áll arányban tettükkel. Kizárólag ilyen büntetés alkalmas arra, hogy az emberi és vadászi mivoltukból kivetkőzött személyeket a jövőben visszatartsa hasonló bűncselekmények elkövetésétől. A vadászati felelősségre vonás lehetőségével élve, minden érintettel szemben etikai feljelentést teszünk, miután ezek az emberek nem méltók arra, hogy a vadásztársadalom tagjai maradjanak, őket – a hatósági eljárás mellett – az etikai eljárás segítségével is el kell távolítani a tisztességes vadászok közösségéből.
Buga László rendőrőrnagy, a Bűnügyi Osztály vezetőhelyettese a Salgótarjáni Rendőrkapitányságon az ügyben elsőként tartott sajtótájékoztatón 2014. májusában a nyomozás körülményeivel kapcsolatban kifejtette: az elkövetők megpróbálták eltitkolni a lelövés tényét, a Salgótarjáni Rendőrkapitányság a vadászati hatóság jelzése alapján szerzett tudomást a cselekményről. Ezt követően a részletes körülmények megismerése és a gyors adatgyűjtés során vált egyértelművé, hogy az elkövetés gyanúja megalapozott. A nyomozás során akkorra már a gyanúsítottak elsődleges kihallgatása is megtörtént, a cselekmény tényét elismerték, annak során pedig érzékelhető volt, hogy az elkövetők tudtában vannak bűncselekményük súlyosságával.
Az eljárást a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság aztán 2015. májusában fejezte be, ekkor történt meg az ügy iratainak vádemelési javaslattal történő továbbítása a Salgótarjáni Járási Ügyészségnek. A Salgótarjáni Járási Ügyészség 2015. augusztusában emelt vádat a tizenegy férfival szemben, az első tárgyalási napot pedig 2015. decemberében tartották.