A következő időszak vidékfejlesztési lehetőségeiről és a korábbi pályázatok eredményeiről is szó esett azon a sajtótájékoztatón, melyet a pásztói Teleki László Városi Könyvtár és Művelődési Központban rendezett gazdafórum előtt tartottak a napokban.
Papp Zsolt György vidékfejlesztésért felelős helyettes államtitkár, a MAGOSZ Ifjú Gazda Tagozatának elnöke a sajtótájékoztatón kifejtette: a kormány kiemelt célként tekint a magyar mezőgazdaság, illetve a vidék fejlesztésére – ezt az is alátámasztja, hogy az elmúlt időszakban megháromszorozta a támogatások összegét. Ismertetése szerint az uniós támogatás mellé 80 százalékos társfinanszírozást rendeltek: ez azt jelenti, hogy minden kifizetett 10 forintból 8 forintot a hazai költségvetés áll.
A helyettes államtitkár ismertetése szerint az agráriumból tavaly 1100 milliárd forintnyi beruházásra mintegy 1600 milliárd forintnyi fejlesztési igény érkezett. Ami az élelmiszeripart illeti, a különböző operatív programok támogatásait becsatornázták a Vidékfejlesztési Programba, így mintegy 750 milliárd forintos keretet határoztak meg a 2027-ig tartó időszakra. A közelmúltban már meghirdettek egy markáns élelmiszeripari pályázatot, melyre közel 400 milliárd forint támogatási igény érkezett. Ezen Nógrád megye igen szépen szerepelt, szűkebb régiónkból ugyanis több mint 10 milliárd forint fejlesztési igényt nyújtottak be.
Papp Zsolt György kiemelte a közösségi célú pályázati konstrukciók fontosságát is, melyek keretében többek között mezőgazdasági külterületi utak újulhattak meg, illetve kaphattak szilárd burkolatot. Nógrád megyében erre a célra 34 önkormányzat összesen közel 3,5 milliárd forint értékben nyújtott be igényt – ismertette a helyettes államtitkár.
Még több gazdát szeretnének bevonni
A sajtótájékoztatón Becsó Zsolt országgyűlési képviselő elmondta: a Vidékfejlesztési Operatív Programban összesen több mint 235 ezer nyertes pályázat született, ebből 2277 Nógrád megyei. A Magyar Halgazdálkodási Operatív Programban országszerte 260 sikeres pályázat érkezett, köztük három Nógrád megyéből – ezek összesen több mint 500 millió forintos támogatásban részesültek.
A parlamenti képviselő emellett hangsúlyozta a Magyar Falu Program fontosságát is, mivel az ebben a konstrukcióban megvalósult fejlesztések a gazdák számára is fontosak. Ismertetése szerint a kelet-nógrádi önkormányzatok összesen 264 sikeres pályázatot adtak be, melyekkel mintegy 2,5 milliárd forintnyi támogatást nyertek el kisebb, ám a helyiek számára fontos beruházásokra.
A nagyobb volumenű fejlesztésekre a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program, azaz a TOP forrásai adtak lehetőséget. 2014 és 2020 között a TOP által Kelet-Nógrádba mintegy 26 milliárd 720 millió forint jött – fejtette ki a képviselő, aki hozzátette, hogy a következő időszakban, a TOP Plusz keretében még annál is több támogatás érkezhet szűkebb régiónkba, mint amivel akár két hónappal ezelőtt számoltak.
Becsó Zsolt elismerően beszélt a Nógrád Megyei Önkormányzat által életre hívott “Vedd a nógrádit!” fantázianevű kezdeményezésről is, mely a nógrádi identitás erősítését tűzte ki célul. Mint mondta, a programhoz az elmúlt időszakban mintegy 80 gazda és termelő csatlakozott, reményei szerint pedig a jövőben még több nógrádi gazda fontosnak tartja majd a részvételt.