„A határon túli magyar közösségek nem különálló részei a magyarságnak, hanem szerves és elválaszthatatlan tagjai annak az egységes nemzetnek, amelyhez mindannyian tartozunk” – hangsúlyozta Kreicsi Bálint, Salgótarján polgármestere a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából rendezett ünnepségen szerdán, az Országzászló Emlékhelyen.
A rendezvény nyitányaként a Kodály Zoltán Tagiskola kórusa énekelte el a Himnuszt, majd Kreicsi Bálint osztotta meg gondolatait. A városvezető felidézte: több mint egy évszázada, 1920. június 4-én írták alá a trianoni békediktátumot, mely szétszabdalta történelmi hazánkat és családok millióit szakította el egymástól. „Ez a döntés nem csak területeinket, de szívünket is megsebezte” – fogalmazott.

Rámutatott: a trianoni békeszerződés aláírásnak évfordulója sokáig csak a veszteség és a fájdalom napja volt. A polgármester szerint valóban igazságtalan és megalázó döntés született, melyet nem a béke szándéka vezetett, és melynek aláírói előtt nem a megoldás célja lebegett, hanem a büntetés. Ahelyett, hogy lezárt volna egy konfliktust, újakat nyitott, melyek következményeit máig is hordozzuk.
Úgy folytatta: amikor 2010-ben az Országgyűlés elfogadta a nemzeti összetartozás melletti tanúságtételről szóló törvényt, egy korszakos szemléletváltás történt. A hosszú évtizedeken át örökölt sérelmekre és fájdalmakra épülő történelmi reflex helyébe egy új, felemelő gondolat lépett: az, hogy a magyar nemzet határok felett is egységes. Hogy a hűség, az identitás, a nyelv és a közös történelmi tapasztalatok nem szoríthatóak országok közé, egy zárt földrajzi területre – húzta alá a megyeszékhely első embere.
Kreicsi Bálint kiemelte: „Salgótarján városa elkötelezett híve és aktív építője ennek a határokon átívelő nemzeti közösségnek. Az iskoláinkban, az ünnepeink alkalmával, a kulturális rendezvényeinken, a testvérvárosi kapcsolatainkban és a határon túli testvéreinkkel közös pályázatokban válik valósággá ez az összetartozás.”
Mint elmondta, a határon túli magyarság tekintetében új fejezet nyílik a város életében, hiszen újraélesztik a testvérkapcsolatot a kárpátaljai Aknaszlatinával. Emellett Salgótarján legközelebbi testvérvárosával, Fülekkel is egyre eredményesebbé válik az együttműködés, melynek önkormányzatával több közös pályázatot is terveznek – fejtette ki a városvezető.


Hozzátette: bíznak benne, hogy Salgótarján most újjáélesztett kapcsolatai révén a jövőben még több közös kezdeményezéssel, programmal és találkozással gazdagíthatják a testvértelepülések életét, és mélyíthetik tovább a barátságot, a kölcsönös tiszteletet és a nemzeti összetartozás erejét.
Az ünnepségen ezt követően a Magyar Kultúráért díjjal kitüntetett Kovács Nóri, a Népművészet Ifjú Mestere énekelt, majd a résztvevők elhelyezték az emlékezés virágait. Az esemény zárásaként a Kodály Zoltán Tagiskola kórusa énekelte el a Szózatot.