Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszterrel és Dukai Miklós önkormányzati államtitkárral egyeztetett hétfőn Salgótarján városvezetése a kialakult gazdasági helyzetről – erről Kreicsi Bálint polgármester számolt be.
Salgótarján első embere felidézte: a múlt héten tárgyalta a megyeszékhely közgyűlése az önkormányzat 2024-es költségvetésének beszámolóját. Mint azt megállapították, a technikai csőd állapotában vették át a városvezetést októberben. Ha nem érkezett volna 334 millió forint rendkívüli kormánytámogatás és nem sikerült volna megállapodni Lázár János miniszterrel a buszközlekedés után fizetendő díj átütemezéséről, be is következett volna a csőd – mutatott rá.
Kreicsi Bálint úgy fogalmazott: „a legnagyobb probléma azonban az, hogy bár évek óta látni lehetett, hogy nem az önfenntartás, hanem a fenntarthatatlanság és a strukturális problémák felé tartunk, nem történtek érdemi beavatkozások. A megörökölt körülmények adottak, ebből kell kihoznunk a legtöbbet”.
A város vezetői a hétfői találkozón ismertették a kialakult helyzetet Navracsics Tibor és Dukai Miklós számára, a következő időszakban pedig közösen keresik majd a megoldást. A polgármester beszámolójában köszönetet mondott az egyeztetés során nyújtott személyes támogatásért Becsó Zsolt országgyűlési képviselőnek és Szabó Sándornak, Nógrád vármegye főispánjának.
Növekvő bevételek és támogatás mellett romlott az önkormányzat fizetőképessége
Ahogy arról Kreicsi Bálint is írt, a város közgyűlése múlt csütörtöki ülésén fogadta el a 2024-es költségvetési beszámolót. A polgármester ekkor beszélt arról először, hogy a város helyzetének immáron teljes körű ismeretében, egyben a beszámoló megállapításai alapján kijelenthető, hogy tavaly októberben a technikai csőd állapotában vette át az önkormányzatot az új városvezetés.
Mint ismertette, 2024-ben a likviditási hitel halmozott összege 4 milliárd 448 millió forint volt, amely jelentős növekedés az előző évi 505 millió forinthoz viszonyítva. A beszámoló megállapította, hogy az önkormányzatnak romlott a fizetőképessége az előző évhez képest.
A városvezető úgy fogalmazott: valóban aggályos, ha egy önkormányzatnak többet van mínuszban a folyószámlája, mint pluszban. Ezzel együtt felhívta arra is a figyelmet, hogy 2021-ben, a koronavírus járvány közepén az önkormányzatnak még az év egyetlen egy napján sem volt mínuszban a folyószámlája, így nem volt szükség likviditási hitelfelvételre sem.
Mindeközben az adóbevételek jelentősen nőttek 2021-hez képest: tavaly az akkori duplája, 2 milliárd 459 millió forint volt a helyi iparűzési adóbevétel, az összesített helyi adóbevétel pedig meghaladta a 3 milliárd forintot, ami több mint 200 millió forintos növekedést jelent 2023-hoz képest. Működési célú költségvetési támogatás jogcímen összesen 4 milliárd 754 millió forint érkezett az önkormányzat számlájára, amely 235 millió forinttal magasabb, mint a megelőző évben volt – sorolta.
„Emelkedő központi költségvetési támogatások és helyi adóbevételek mellett tehát soha nem látott mértékű, halmozott likviditási hitelfelvételre volt szükség. Emellett tavaly az önkormányzat 293 millió forinttal növelte az éven túli, hosszú lejáratú hiteleinek állományát, aminek aktuális összértéke már a 2 milliárd forintot közelíti” – hangsúlyozta.
Az önkormányzat 892 millió forint pénzmaradvánnyal zárta az évet. Az előző évhez képest a maradvány 672 millió forinttal csökkent – tette hozzá Kreicsi Bálint.
Ahogy arról a városvezető hétfői bejegyzésében is írt, a kormánytól érkezett 334 millió forint rendkívüli települési támogatás mellett az mentette meg a költségvetést, hogy a Lázár János építési és közlekedési miniszterrel decemberben kötött megállapodás értelmében aláírtak egy szándéknyilatkozatot, mely révén a 2023-as és 2024-es helyi járati autóbuszos közszolgáltatás ágán még meg nem fizetett, mintegy 1,2 milliárd forint törlesztése hosszú távon valósulhat meg. Ennek köszönhetően tavaly 560 millió forintot nem kellett megfizetni a Volánbusznak, a két említett tétel így összesen 894 millió forintot tesz ki.