Petőfi Sándor emléke előtt tisztelegve ültettek körtefát, majd avattak emléktáblát vasárnap Salgótarján Somoskő városrészében, a Petőfi-kunyhó szomszédságában.
Mint azt Sándor Ottó főszervező felidézte: a feljegyzések szerint a költő utolsó estéjét Székelykeresztúron, a Gyárfás-kúria kertjében található, hatalmas körtefa alatt töltötte el. Ehhez kapcsolódva, a Petőfi 200 emlékév alkalmából a közelmúltban több településnek és szervezetnek is lehetősége nyílt, hogy a szóban forgó fa, “Petőfi egyetlen élő tanújának” egy oltványával gazdagodjon. A Magyar Kultúráért Alapítvány felhívására ők is jelentkeztek és sikerrel is jártak, így ők is elültethették a költőnek emléket állító, az eredeti fáról újraszaporított oltványt a somoskői Petőfi-kunyhó mellett. A Zalából érkezett körtefa gyümölcséről jelenleg annyit tudni, hogy lédús és ízletes, sárga, őszi körte, szép és csábító felülettel – mondta Sándor Ottó.


Az eseményt a Hagyományőrző Civil Társaság a Hajrá, Salgótarján! Egyesülettel és a Polgári Salgótarjánért Alapítvánnyal közösen jegyezte. A résztvevők lényegében Petőfi Sándor ide vezető útját “bejárva”, a határ túloldalán, a Medvesalján található Vecseklőről gyalogoltak Somoskőre. A távot teljesítő több tucat túrázó között ott volt Becsó Zsolt, a térség országgyűlési képviselője, továbbá Fenyvesi Gábor és Turcsány László salgótarjáni önkormányzati képviselők is.
“Petőfi látta azt, amit nekünk is meg kellene látnunk“
Kreicsi Bálint, a Hajrá, Salgótarján! Egyesület elnöke köszöntőjében Somoskőn úgy fogalmazott: 200 éve született egyik, ha nem a legnagyobb költőnk, aki ugyanakkor nem csak irodalmi tetteivel, hanem hazaszeretetével vált igazi ikonná. Képes volt egy forradalmat elindítani és mozgalmakat létrehozni, később pedig az életét adta eszméiért – fogalmazott.
Véleménye szerint Salgótarján elvesztette identitását és célját, a büszkesére okot adó jelképek – így például a bányászat vagy az ipar – elvesztek, a város nem találja boldogulását. Petőfi itt jártának emléke ennek tükrében talán aktuálisabb mint valaha, hiszen ő is látta azt, amit nekünk is meg kellene látnunk – tette hozzá.
Azt, ami rendszerektől és a város aktuális helyzetétől függetlenül kincse ennek a térségnek, amire építeni lehet, azaz a természet szépségét és gazdagságát – mondta Kreicsi Bálint.
Ezt a természeti környezetet ugyanakkor kölcsönbe kaptuk, meg kell őriznünk unokáink és dédunokáink számára – fogalmazott. Kreicsi Bálint hozzátette: Petőfi nem csak beszélt és írt, tettekkel is bizonyított.
Komoly feladat vár ránk, de őt és az ő szemléletét, lendületét követve, a város meglévő adottságaira alapozva, kellő összefogással, reményei szerint Salgótarján újra a régi fényében tündökölhet majd. Ezt az utat meg kell kezdenünk – fogalmazott Kreicsi Bálint.



Debütálás(?)
Ezen esemény és az elhangzott beszéd kapcsán nem mehetünk említés nélkül amellett, hogy a városi szóbeszéd szerint Kreicsi Bálint lehet majd a kormánypártok által támogatott polgármesterjelölt a jövő évi önkormányzati választáson. Ezt ezen esemény önmagában nem igazolja és erre vonatkozó bejelentés sem történt. Ugyanakkor a közös szándékra utal, hogy a Hajrá, Salgótarján! Egyesület helyi közéletbe – ilyen formában – most belépő vezetője és a város meghatározó kormánypárti politikusai együtt jelentek meg a nyilvánosság előtt.