A Svájcban befogott és jeladóval ellátott “M237” hím farkas elérte a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) működési területét, jelenleg Nógrád vármegye keleti felén tartózkodik – közölte a területileg illetékes nemzeti park igazgatóság.
Az elmúlt hetekben bejárta az országos sajtót a nagy utat megtevő farkas híre. A Grouppe Wolf Schweiz (GWF) közösségi oldalán megjelent információk szerint az állat 2021-ben születhetett, tavaly tavasszal kapott jeladót, majd az év folyamán vándorlásba kezdett. A kommentár szerint ez természetesen folyamat, az állatok elhagyják a falkát és területet keresnek, mielőtt elérik a jellemzően 22 hónapos korukban bekövetkező ivarérettséget. Esetenként hosszú vándorlásokat is dokumentálnak, de ilyen pontossággal ritkán van erre lehetőség. Az “M237” jelű állat igen szerencsés volt, hogy életben maradt hosszú útján, hiszen Magyarországig számtalan folyón és autópályán kelt át – írták.
Az első információadásig légvonalban 700, a valóságban ettől jóval több kilométert tett meg a példány. A közzétett térkép szerint Bécsnél északra fordult, de a Duna közelében egy autópályánál megfordult, majd így a Fertő-tótól délre lépett be az országba. Ez a vándorlás önmagában biztosan nem rekord, de máris a leghosszabb “rögzített” vándorlás – tették hozzá.
Az első híradáskor a farkas a Vértes környékén tartózkodott, majd néhány napja a Sokszínű Vidéknek a GWF azt jelezte, hogy az állat a dél-budai agglomerációban van és bár mozgása lelassult, de nem számítanak arra, hogy hosszútávon itt maradna. Ezt követően jelentkezett kedden a BNPI, hogy az Alpok déli vonulatainak vidékéről származó példány a Dunát átúszva, a Naszály (hegy) mellett folytatta útját, jelenleg Kelet-Nógrádban tartózkodik. Mint kiemelték: az igazgatóság működési területén évtizedek óta élnek farkasok, így a kóborló egyed aktivitása révén érdekes megfigyeléseket tehetnek majd.
A jelölt egyed tartamos nyomonkövetési lehetőségének és a vándorló farkas biztonságának növelése érdekében a BNPI felvette a kapcsolatot az illetékes vadászati hatósággal és a tájegységi fővadásszal – fogalmaztak a közleményben. A nemzeti park igazgatóság korábban már többször is részletes tájékoztatást tett közzé, reagálva a farkasok jelenlétével kapcsolatos leggyakrabban felmerülő kérdésekre, ezek itt olvashatók.