35 évvel ezelőtt ezen a napon adta ki a szaktárca azt a rendeletet, melynek értelmében 6709 hektáros területtel létrejött a Karancs-Medves Tájvédelmi Körzet, magába foglalva 447,3 hektár fokozottan védett természeti területet – emlékezett meg az évfordulóról mai helyi hírblokkjaiban a 100,4 Rádió 1.
Mint elhangzott: Salgótarján környékén elsőként Salgó és környéke kapott védett besorolást, 60 évvel ezelőtt. A mai tájvédelmi körzet területén aztán több ütemben kapott védett státuszt a Szilvás-kő, a Ceberna- és Kercseg-völgy, a Földház-tető, a Gortva-völgy, a Bárna-patak és a Zagyva forrásvidékei. Utóbbi kettő 1986-os védetté nyilvánításával fejeződtek be a mai tájvédelmi körzet területét érintő, mozaikos védetté nyilvánítások,
A Salgótarjánt körülölelő tájvédelmi körzet két, eltérő kialakulású és arculatú kistájra terjed ki: a miocén kori andezites jellegű vulkáni tevékenység által létrehozott Karancsra, valamint a pliocén kori bazaltvulkanizmus során létrejött Medves-vidékre. A rendelet szerint a védetté nyilvánítás célja “a földtani értékeknek, a táj jellegét meghatározó, az andezit- és bazaltvulkánosság jeleit őrző földfelszíni formáknak, a felszíni vizeknek, a védett növény- és állatfajoknak, a természetes növénytársulásoknak, a települések jellegzetes tájképi környezetének, valamint a történelmi múlt emlékeinek megóvása és fenntartása”.
A Karancs-Medves Tájvédelmi Körzet címernövénye a szegfűfélék családjába tartozó bársonyos kakukkszegfű. A hazánkban védett, egyedenként 10 ezer forint természetvédelmi értékű növény feltűnő szépségű, jellemzően több mint fél méter magas, évelő szegfűfélénk. A jellemzően a vidék cseres-tölgyeseiben felbukkanó növény sötétbíbor virága 2-3 centiméter átmérőjű.
A határ jelen esetben nem választotta el a természetvédelmi érdekeket. A túloldalon szintén 1989-ben, több mint 16 ezer hektáron jött létre a Cseres-hegység Tájvédelmi Körzet, melynek területe több szakaszon közvetlenül kapcsolódik a magyar oldali védett területhez.
A természetvédelem Salgótarján környékén idén egy másik jubileumot is ünnepelt: májusban volt éppen 60 éve, hogy természetvédelmi területté nyilvánították a Salgó és Kis-Salgó környékét, mint a környék “egyik jellegzetes és természeti szépségével kiemelkedő részletét, változatlan fenntartása érdekében”.