Az este során végigkövettük, ahogyan a részeredmények érkeznek. Bejegyzésünk tovább már nem frissül, hamarosan friss cikkben jelentkezünk a nem hivatalos végeredménnyel.
Salgótarján és Kelet-Nógrád országgyűlési képviselője: Becsó Zsolt
Becsó Zsoltot választotta országgyűlési képviselőjének az 1-es számú Nógrád megyei választókerület lakossága. A Fidesz-KDNP politikusa a voksok 54 százalékának megszerzésével nyerte meg a választást a Salgótarján, Bátonyterenyét és Pásztót is magába foglaló kelet-nógrádi térségben.
22:51 – A salgótarjáni eredmények
A megyeszékhelyen 40 szavazókörben voksoltak az országgyűlési képviselőjelöltekre a választásra jogosultak. Miután a somoskői szavazókör lett kijelölve arra, hogy megszámlálják majd az átjelentkezéssel és a külképviseleteken szavazó kelet-nógrádiak voksait, ennek a szavazókörnek az eredményét csak néhány nap múlva fogjuk megtudni. A salgótarjáni “erőviszonyokon” érdemben nem változtat a “kis létszámú” szavazókör, itt 159 helyi lakos adta le szavazatát.
Ezekhez jövő héten szombaton fogják hozzákeverni az 1 571 átjelentkezett és 411 külképviseleten voksoló kelet-nógrádi választó szavazólapjait. Az emiatt jövő hét szombatig nem ismert szűk kétezer voks a választókerület egészét tekintve is csak legfeljebb egy-két százalékot mozgathat majd az arányokon. Ez a végeredményt már nem fogja érdemben befolyásolni.
A 39 salgótarjáni szavazókörből 25 esetében nyert Becsó Zsolt (Fidesz-KDNP) és 14 városrészben Godó Beatrix (DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP, Párbeszéd). A magas feldolgozottság mellet már biztosan országgyűlési képviselővé választott kormánypárti politikus 7 934 szavazatot, míg az ellenzéki összefogás jelöltje 7 097 voksot kapott Salgótarjánban.
A választás megyeszékhelyi eredményét részletesen is elemezni fogjuk. Az viszont már most elmondható, hogy Becsó Zsolt szűk 100 vokssal meghaladta testvérének, Becsó Károlynak 2018-ban a megyeszékhelyen elért eredményét. Godó Beatrix több mint 2 200 szavazattal kevesebbet kapott, mint négy éve együtt Cseresznyés István (Jobbik), Dömsödi Gábor (LMP) és Kovács Zsolt (DK).
22:15 – Kitekintés Nyugat-Nógrádra
A balassagyarmati központú, Szécsényt és Rétságot is magába foglaló választókerületben a kelet-nógráditól is nagyobbra nyílni látszik az olló a Fidesz-KDNP és az ellenzéki összefogás között. A voksok 77,1 százalékos feldolgozottságánál Balla Mihály (Fidesz-KDNP) 59,56 százalékkal vezet a 23,71 százalékon álló Gyenes Szilárd (DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP, Párbeszéd) előtt. Erős eredményt tudhat magáénak Cserháthaláp polgármestere, a Mi Hazánk alelnöke: Dócs Dávid 12,63 százalékon áll.
22:06 – Már 30 salgótarjáni szavazókör adatai ismertek
A jelenlegi feldolgozottság mellett 30 salgótarjáni szavazókör eredményei ismertek a 40-ből. Az adatok szerint ezekből 20-ban Becsó Zsolt, 10-ben Godó Beatrix nyert. Számokban mérve: Becsó Zsolt eddig 5 998, Godó Beatrix pedig 5 416 szavazatot tudhat magáénak.
22:00 – “Félidőben” 60 százalékon a Fidesz-KDNP lista Nógrád megyében
Az országos listákra leadott voksok feldolgozottsága 48,47 százalékon áll a Nemzeti Választási Iroda adatai szerint. Nógrád megyében a Fidesz-KDNP listája 60,52 százalékon áll, az ellenzéki összefogás (DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP, Párbeszéd) 27,73 százalékon, a Mi Hazánk pedig 7,93 százalékon.
21:44 – 70,43 százalékos a feldolgozottság
A Nemzeti Választási Iroda újabb frissítése a szavazatok bő kétharmadának feldolgozása után mutatja a kelet-nógrádi választókerületben a választás állását.
Becsó Zsolt (Fidesz-KDNP): 54,38%
Godó Beatrix (DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP, Párbeszéd): 35,68%
Musztács László (Mi Hazánk): 6,01%
Pauló Tamás Mihály (MKKP): 1,81%
Kecskés Péter (MEMO): 0,82%
Pintér Zsolt (NÉP): 0,70%
Krizs Norbert (ISZOMM, Munkáspárt): 0,60%
Az előzetesen két legesélyesebb jelölt esetében Becsó Zsolt eddig 16 267 voksot tudhat magáénak, Godó Beatrix pedig 10 673 szavazatot.
21:38 – Salgótarjánban is magabiztos Becsó Zsolt előnye
A jelenlegi feldolgozottság mellett 22 salgótarjáni szavazókör eredményei ismertek a 40-ből. Az adatok szerint ezekből 16-ban Becsó Zsolt, 6-ban Godó Beatrix nyert. Számokban mérve: Becsó Zsolt eddig 4 915, Godó Beatrix pedig 4 170 szavazatot tudhat magáénak.
21:15 – A szavazatok felét már megszámlálták
A Nemzeti Választási Iroda második frissítése a szavazatok 51,3 százalékának feldolgozása után mutatja a kelet-nógrádi választókerületben a választás állását.
Becsó Zsolt (Fidesz-KDNP): 55,23%
Godó Beatrix (DK, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP, Párbeszéd): 34,81%
Musztács László (Mi Hazánk): 6,08%
Pauló Tamás Mihály (MKKP): 1,92%
Kecskés Péter (MEMO): 0,81%
Pintér Zsolt (NÉP): 0,62%
Krizs Norbert (ISZOMM, Munkáspárt): 0,53%
Az előzetesen két legesélyesebb jelölt esetében Becsó Zsolt eddig 11 690 voksot tudhat magáénak, Godó Beatrix pedig 7 368 szavazatot.
21:05 – Megérkeztek az első részeredmények
Becsó Zsolt (Fidesz-KDNP) markáns vezetését mutatják a 33,91 százalékos feldolgozottságú adatok Kelet-Nógrádban.
21:02 – Bujákon ezúttal is többen népviseletben szavaztak
A kelet-nógrádi választókerületben Hollókő és Buják is gyakran kíséri országos sajtóérdeklődés azokat, akik a helyi népviseletben érkeznek szavazni. Idén sem volt másként.
20:56 – Két salgótarjáni politikus lesz az új parlament tagja
Mint arról napközben már írtunk: a mai voksolás Kelet-Nógrádban minden bizonnyal a kormánypártok jelöltje, Becsó Zsolt (Fidesz-KDNP) és az ellenzéki összefogás színeiben induló Godó Beatrix (DK, Jobbik, LMP, Momentum MSZP, Párbeszéd) között dőlt el.
A helyben legesélyesebb jelöltek reggel és délelőtt adták le szavazatukat, ahogyan az a salgótarjáni politikus is, akinek helye a választás pontos eredményétől függetlenül is biztosnak tűnik az új parlamentben. A salgótarjáni Berki Sándor, a Párbeszéd Magyarországért Párt kisebbségi és etnikai referense, egyben a szervezet Nógrád megyei alapszervezetének elnöke a biztosan befutó 15. helyet tudhatja magáénak az ellenzéki összefogás listáján. A roma politikus missziója saját megfogalmazása szerint az, hogy az átlagember élete és problémái eljussanak a politika legmagasabb színterére, és azok így képviselve legyenek.
3100.hu Fotó: Becsó Zsolt, a Fidesz-KDNP képviselőjelöltje leadja szavazatát a Balassi Bálint Megyei Könyvtárban kialakított szavazókörben 3100.hu Fotó: Berki Sándor, a Párbeszéd várhatóan listáról mandátumot szerző politikusa leadja szavazatát az Arany János Általános Iskolában kialakított szavazókörben 3100.hu Fotó: Godó Beatrix, az ellenzéki összefogás képviselőjelöltje leadja szavazatát a Petőfi Sándor Általános Iskolában kialakított szavazókörben
20:32 – Medián: A Fidesz-KDNP nyer, a kormányoldalnak 121, az ellenzéknek 77 mandátuma lehet
Várhatóan a Fidesz-KDNP nyeri a 2022-es országgyűlési választást, a kormánypártok 121 mandátumot kapnak a Medián felmérése szerint – mondta Hann Endre, a közvéleménykutató ügyvezető igazgatója vasárnap az urnazárást követően, az RTL Klub műsorában.
Hann Endre hozzátette: utolsó felmérésük szerint a választani tudók 49 százaléka választotta a Fidesz-KDNP-t, míg 41 százalékuk az ellenzéket.
A Medián becslése szerint a két kisebb tömörülés, vagyis a Magyar Kétfarkú Kutya Párt és a Mi Hazánk Mozgalom nem jut be a parlamentbe.
A Fidesz-KDNP 121 mandátumhoz jut, míg egy mandátum a német kisebbségi képviselőnek jut.
A DK 21 mandátumra számíthat, a Jobbik 16-ra, a Momentum 15-re, az MSZP 12-re, a Párbeszéd pedig 8-ra. Az LMP 5 mandátumhoz jut, köszönhetően a DK-val kötött megállapodásának, amely biztosítja a párt számára a frakcióalakításhoz szükséges létszámot. (MTI)
20:10 – Zárás után
A szavazatszámláló bizottságok először leragasztják az urnák nyílását, majd több adminisztratív feladatot is el kell végezniük, mielőtt az urnákat felbonthatnák: összecsomagolják az elrontott és fel nem használt szavazólapokat, és jegyzőkönyvben rögzítik a szavazáson megjelentek számát. Csak ezek után bonthatják fel az urnákat, de addig nem kezdik el a szavazókörökből érkező eredményadatok közlését, amíg valamennyi szavazókör be nem zár, az utolsó választópolgár is le nem adta a voksát.
A bizottságoknak először ellenőrizniük kell, hogy az urnazáró plombák sorszáma egyezik-e a jegyzőkönyvben rögzítettel, a papírurnák esetében pedig azt, hogy az urnák sértetlenek-e. Ha nem, akkor ezt rögzíteniük kell a rendkívüli események jegyzőkönyvében. (A bizottság dönt arról, hogy – az eset körülményeit is figyelembe véve – az urna sérülését figyelmen kívül hagyva belekeveri annak tartalmát a többi szavazólap közé, vagy a sérült urnát nem bontja fel.)
Először a mozgóurnát bontják fel, megkeresik benne az ellenőrző lapot, ha az nincs benne, az urnában lévő összes szavazólap érvénytelen. Ezután felbontják a szavazóhelyiségben használt urnákat, és azok tartalmát összekeverik a mozgóurnák tartalmával. Felbontják a borítékokat, kiveszik a szavazólapokat, és különválogatják az egyéni, pártlistás, nemzetiségi listás és népszavazási szavazólapokat.
A szavazatszámláló bizottságok előbb az egyéni szavazólapokat számolja majd össze, ezt követik a pártlistás szavazólapok, a nemzetiségi listás szavazólapok és végül a népszavazásé. A szavazatszámláló bizottság a szavazatokat minden esetben legalább kétszer számolja meg. Az ismételt számlálást addig folytatja, amíg annak eredménye valamely megelőző számlálás eredményével azonos nem lesz. A szavazatszámláló bizottság jegyzőkönyvvezetője a szavazatok első összeszámlálásának eredményéről haladéktalanul adatlapot állít ki, amelyet telefonon, telefaxon vagy az adatlapok szállításával azonnal továbbít a helyi választási irodához, amely haladéktalanul rögzíti azokat az informatikai rendszerben.
Lesz azonban 106 szavazókör, ahol nem bontják fel vasárnap este az urnákat: ezek “megvárják” a külképviseleteken, illetve a más magyarországi településeken leadott (átjelentkezők által leadott) szavazatokat. Az “utazó” voksokat a választás utáni szombaton keverik bele ennek a 106 szavazókörnek az urnáiba. A kelet-nógrádi választókerületben ez Salgótarján Somoskő városrészének szavazóköre.