Hétfőn átadták az új inkubátor csarnokot és asztalosműhelyt Bárnán, melyet az egykori TSZ majorban hoztak létre a Belügyminisztérium támogatásával.
Az eseményen Oravecz Roland polgármester elmondta: egy olyan épület, egy olyan ikon feltámadásának lehetünk szemtanúi, amely nagyon sok éven keresztül szolgálta a bárnai gazdaságot, közösséget – ez az épület jelentette a megélhetést rengeteg helyi család számára. Mint fogalmazott, a világ fordult egyet a tengelye körül, az épület viszont nem tudta követni ezt a mozgást, és az enyészet évei következtek.
A településvezető felidézte: többször is próbálták megvásárolni és felújítani az épületet, legutoljára akkor, amikor a belügyminiszter Start Plusz díjat adományozott a településnek. Bár ez a támogatási összeg kevés volt, nem csüggedtek, és várták a következő lehetőséget, mely nemsokára meg is érkezett: Bárna is bekerült a Belügyminisztérium Gazdaságélénkítő Programjába.
Több körös egyeztetés és miniszteri tájékoztató után nyilvánvalóvá vált számomra, hogy amit kaptunk, az egy üres papír, egy ceruza, és a lehetőség, hogy bármit lerajzoljunk erre a papírra, ami segíti a bárnai gazdaságot – fogalmazott Oravecz Roland.
A polgármester hangsúlyozta: az inkubátorcsarnok már az átadás előtt bizonyított, hiszen már most több vállalkozás működik itt, illetve helyi őstermelők is lehetőséget kaptak, hogy magasabb színvonalon működtessék családi gazdaságukat.
A falu első embere kifejtette továbbá: Bárna közössége virágzik, gazdálkodása fejlődik, közintézményei megújultak, az önkormányzatnál több mint 70 fő dolgozik, a bárnai munkanélküliek száma pedig a tizet sem éri el. Mindeközben az önkormányzat egyre nagyobb mértékben tud saját forrásokhoz jutni, és ezeket felhasználva alapját képezni stabil és kiegyensúlyozott gazdálkodásának.
Községet és közösséget is építettek
Becsó Zsolt országgyűlési képviselő beszédében kiemelte, hogy sok egyéb mellett községet, és közösséget is sikerült építeni Bárnán. Mint mondta, az elmúlt évtizedben szemmel látható fejlődésen ment keresztül a falu.
Becsó Zsolt szerint a falu fejlődésében csupán egy szereplő volt a kormányzat, hiszen hiába nyílnak lehetőségek, ha nincs rá fogadókészség, egy elszánt közösség, egy vezető és egy csapat, aki képes mobilizálni az energiákat. A képviselő kiemelte továbbá: Bárna az értékteremtő közfoglalkoztatásra is példát szolgáltatott, ezt mindazok megtapasztalhatják, akik itt élnek, vagy akár csak ellátogatnak a településre, élvezik az így létrejött szolgáltatásokat.
Munkát biztosítanak a helyieknek
Szulimán Zsolt, a Belügyminisztérium Közfoglalkoztatási és Stratégiai Koordinációs Főosztályának vezetője beszédében elmondta: Bárna vezetése a közfoglalkoztatás 2010 óta működő rendszerében jól megtalálta mindazon lehetőségeket, melyekkel hatékonyan fejlesztette a települést. Ennek a fejlődésnek nem az egyetlen állomása az inkubátorház és asztalos üzem, az évek során több más fejlesztés is megvalósult, melyek azóta is ékesítik a községet – ezek közé sorolható a szolgálati lakások, az ifjúsági ház vagy a camping létrehozása, illetve felújítása.
Szulimán Zsolt ismertette: a kormány 2019-ben indította el a Gazdaságélénkítő Programot, melyhez az ország leghátrányosabb helyzetű térségeiből választottak ki településeket, ahol olyan fejlesztéseket kívántak megvalósítani, melyekkel munkát biztosítanak a helyiek számára. A programnak köszönhetően a település vezetői megalkothattak egy olyan fejlesztési projektet, mely hosszú távon fenntarthatóvá válhat, és hozzájárulhat a helyi munkaerő foglalkoztatásához nyílt piaci környezetben – magyarázta a főosztályvezető.
A település vezetése egy műhelyinkubátor létrehozását és az asztalos üzem fejlesztését tervezte meg programjában, melyet a Belügyminisztérium közel 200 millió forinttal támogatott. A műhelyinkubátorban hét darab, egyenként mintegy 50 négyzetméteres szolgáltatóegységet alakítottak ki, az asztalos üzemben pedig a korábban gyártott, egyedi fatermékek mellett „Veranda” néven elindul egy modulos teraszbútor-család gyártása, míg a téli időszakban beltéri bútorokat gyártanak majd az üzemben – ismertette Szulimán Zsolt.
Mint mondta, ha csak egy célt kellene meghatározni, az az lenne, hogy aki ide született vagy ide költözött, az helyben tudjon boldogulni. A közgyűlés elnöke kifejtette, hogy a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy a falvakban élő emberek is hozzájussanak a szolgáltatásokhoz, ennek megfelelően, ahogy más községekben, úgy Bárnán is számos fejlesztés valósult meg.
Az ünnepséget a helyi óvodások, általános iskolások és fiatalok zenés-táncos műsora mellett a 4 Kő Kulturális Egyesület csoportja, a 4 Kő Színpad vidám előadása színesítette.