Múlt péntek délelőtt, ünnepélyes keretek között felavatták a salgótarjáni származású Széchenyi-díjas történész, író, egyetemi tanár, a 2014-ben elhunyt R. Várkonyi Ágnes emléktábláját a Balassi Bálint Könyvtár főbejáratánál.
Fenyvesi Gábor alpolgármester köszöntőjében azt mondta: „egy kivételes személyiség előtt tisztelgünk, egy olyan ember előtt, aki tudásával, elhivatottságával és életművével nem csak a magyar történetírást gazdagította, hanem szűkebb hazánkat, Nógrád vármegyét és Salgótarjánt is”. Mint fogalmazott, R. Várkonyi Ágnes neve egyet jelent a történelemtudomány iránti szenvedéllyel, a hiteles múltfeltárással és a történelmi összefüggések mélyreható elemzésével. Munkái nem csak tudományos értekezések, hanem élő, olvasmányos művek, amelyek közel hozzák a múltat az olvasóhoz – fejtette ki.

Az alpolgármester arról is beszélt: az ELTE professzoraként történész generációk mestere volt, tanári pályája során pedig nem csak a tények átadását tekintette feladatának, hanem azt is, hogy hallgatói kritikus gondolkodásra, az összefüggések meglátására és a múlt tanulságainak felismerésére is képesek legyenek. Közvetlensége, embersége, szakmai elhivatottsága mindazok számára maradandó élmény volt, akik kapcsolatba kerültek vele. Kiemelte: „R. Várkonyi Ágnes pályafutása során számos elismerésben részesült. Számunkra talán mégis az a legfontosabb, hogy városunk és Nógrád vármegye díszpolgáraként szívében mindig megőrizte szülőföldjét”.
Fenyvesi Gábor hangsúlyozta: büszkék arra, hogy R. Várkonyi Ágnes Nógrádból indult el, és fontosnak tartják, hogy itt is őrizzük emlékét, ezért a megyeszékhely önkormányzata javaslatot tesz arra, hogy a Széchenyi-díjas történész életműve bekerüljön a Salgótarjáni Értéktárba.
Emlékgalériában idézik fel R. Várkonyi Ágnes életét és munkásságát
Az emléktábla leleplezését, illetve a koszorúzást követően a Balassi Bálint Könyvtár emeletén folytatódott az ünnepség, ahol megnyitották az R. Várkonyi Ágnes Emlékgalériát. Molnár Éva könyvtárigazgató beszédében kifejtette: könyvtárként törekszenek az értékmegőrzésre- és teremtésre, illetve az értékek átadására. Úgy véli, hogy a most megnyíló galériának ehhez a misszióhoz nagy kötődése van, hiszen R. Várkonyi Ágnes egy olyan értéket teremtett, amire büszkék lehetünk.


Molnár Éva ismertette: a galériában a látogatók időrendi sorrendben haladva nyerhetnek betekintést a professzor asszony életébe, munkásságába, gyermekkorától egészen emlékezetéig. A család felajánlásának köszönhetően több személyes tárgy, illetve családi fénykép is látható a galériában, de R. Várkonyi Ágnes könyveit, illetve az emlékére kiadott köteteket is összegyűjtötték. Természetesen szerepel a kiállításban a professzor asszony életrajza, valamint elismeréseinek, kitüntetéseinek lajstroma is – sorolta a könyvtárigazgató.
A megnyitón Ruttkay Eszter, R. Várkonyi Ágnes lánya is megosztotta gondolatait. Mint fogalmazott, édesanyja személyiségének egyik titka a múltra, a jelenre és a jövőre való kíváncsiság volt, ami szerencsés módon párosult az alkotói képességgel. Ruttkay Eszter háláját fejezte ki az ötletgazda salgótarjáni Hagyományőrző Civil Társaságnak, az emléktáblát állító salgótarjáni önkormányzatnak, illetve Nógrád Vármegye Önkormányzatának, valamint az emléknap rendezésében résztvevő Balassi Bálint Könyvtárnak és a Dornyay Béla Múzeumnak is.
Természet és történelem Nógrádban címmel rendeztek emlékkonferenciát
Az R. Várkonyi Ágnes Emléknap délután a Dornyay Béla Múzeumban folytatódott, ahol Természet és Történelem Nógrádban címmel rendeztek emlékkonferenciát a történész tiszteletére. Az esemény megnyitóján Skuczi Nándor, a vármegyei közgyűlés elnöke arról beszélt: az olyan példaképek, mint amilyen R. Várkonyi Ágnes is, hozzájárulnak a szülőföld, Nógrád vármegye szeretetéhez, építéséhez, ezáltal pedig annak fennmaradásához is.



Shah Gabriella, a házigazda múzeum igazgatója köszöntőjében kifejtette: örömmel tettek eleget annak a kérésnek, hogy R. Várkonyi Ágnes emlékét éltessék a konferencia megszervezésével. Hozzátette: a múzeum 2015-ben kiadott egy kötetet a történész emlékére, a konferenciára pedig zömében olyan előadókat hívtak meg, akik maguk is írtak ebbe a kiadványba.