2021-ben 294 ezer magánszemély vallott be tőkejövedelmet a NAV adatai alapján – bár ez a szám 2020-hoz képest 30 ezer fős növekedést jelent, a 2019-es adatoktól még mindig 10 ezer fővel marad el. A tőkejövedelem ugyanakkor a két évvel korábbi adatokhoz képest is jelentősen nőtt – olvasható a GKI Gazdaságkutató Zrt. elemzésében.
Mint ismertették, a tőkejövedelmek – melyek többek között származhatnak osztalékból, árfolyamnyereségből vagy tartós befektetésből – összértéke 2021-ben már elérte a 2300 milliárd forintot, mely 35 százalékos növekedést jelent 2019-hez képest. Az elemzés szerint a jelentős növekmény részben a koronavírus válságot követő tőzsdei fellendülésből, részben a gyors gazdasági helyreállításból fakadt, harmadrészt azonban a nagyobb osztalékfizetésnek köszönhető. A 2020-as adatokhoz hasonlóan a tőkejövedelmek közel fele Budapesten és Pest megyében keletkezett.
A GKI elemzéséhez készített térképről kiderül: szűkebb régiónk legtöbb településén 150 ezer forint alatt maradt az egy lakosra jutó tőkejövedelem. 150 és 300 ezer forint közötti egy lakosra jutó tőkejövedelmet hozzávetőlegesen egy tucat település ért el, míg két községben, Csesztvén és Garábon ennél is magasabb összeget regisztráltak.