Március végéig mintegy 120 ezer notebook érkezik a köznevelési intézményekbe – jelentette be Maruzsa Zoltán a Salgótarjáni Bolyai János Gimnáziumban, ahol az első eszközöket az intézmény pedagógusai és a 9. évfolyamos diákok szülei vehették át kedd délután.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának köznevelésért felelős államtitkára szerint ezzel elkezdődött az oktatás digitalizációjának “zászlóshajó” projektje. Maruzsa Zoltán szerint napjainkban a legtöbb szolgáltatás egyre inkább digitális alapra kerül, ezt pedig az oktatási rendszerben is le kell követni. Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a kormány 2016-ban elfogadta a digitális oktatási stratégiát, amelynek megvalósítása részben költségvetési, részben uniós forrásokból indult el.
Közlése szerint 2018-2019 fordulóján mintegy 100 ezer informatikai eszközt vásároltak a köznevelési intézményeknek. Ennek volt köszönhető, hogy 2020 márciusában, a járvány kezdetén, a magyar iskolarendszerben mintegy 350 ezer számítógép, laptop, digitális oktatásra is alkalmas eszköz állt rendelkezésre – mondta az államtitkár.
Ismertetése szerint az Európai Unió újjáépítési alapjának felhasználásában a kormány prioritásként kezeli az oktatás digitalizálását, ennek megfelelően e célra 200 milliárd forint felhasználásáról született döntés. Ebből a pénzből 2025 végéig mintegy 615 ezer notebookot vásárolnak, egyrészt (az eddig kapott 45 ezer mellé) még az idén 55 ezret a pedagógusoknak, másrészt a tanulóknak 560 ezret.

A jelenlegi szállítás “célcsoportja” a 9. évfolyam, valamivel több, mint 55 ezer tanuló kapja meg a gépet, majd felmenő rendszerben a következő években az akkori 9. évfolyamosok – közölte az államtitkár, hozzátéve, hogy még az idén az 5. és 6. évfolyamosok számára is terveznek beszerzéseket. Maruzsa Zoltán elmondta továbbá: az eszközök állami tulajdonban maradnak, a felhasználók használatba kapják és a tervek szerint az érettségi után az akkori értékükön megvásárolhatják.
Nógrád megyébe 730 tanulói és mintegy 400 pedagógusi eszközt szállítanak ki a következő napokban, míg tantermi használatra 124 laptop érkezik, így a megye köznevelési intézményeiben összesen több mint 1200 eszköz áll majd rendelkezésre. A Bolyai János Gimnáziumban kedden 108 notebookot adtak át.
Újabb fejlesztések várhatóak Nógrád megyében is
Becsó Zsolt országgyűlési képviselő az eseményen kifejtette: szimbolikus jelentősége van ennek a napnak, hiszen a megye egyik legjobb gimnáziumában adják át elsőként ezeket az eszközöket. Mint fogalmazott, bízik benne, hogy a jövőben – legyen szó bármilyen fejlesztésről – ez a megkülönböztetett figyelem megmarad a kormányzat részéről a megye, illetve Salgótarján irányába.
A parlamenti képviselő Maruzsa Zoltánnal egyetértve úgy véli, a cél a minőségi köznevelés kialakítása, ehhez pedig három dolog elengedhetetlen. Először is fontos, hogy a pedagógusokat anyagilag és erkölcsileg egyaránt megbecsüljék. Becsó Zsolt kiemelte: bízik benne, hogy az ország gazdasági helyzetével párhuzamosan a pedagógustársadalom anyagi elismerését is még inkább megfelelő szintre tudja emelni a kormány.

A képviselő szerint végül, de nem utolsó sorban elengedhetetlen az alapinfrastruktúra, illetve az épületek fejlesztése is. Becsó Zsolt ismertetése szerint az elmúlt esztendők Nógrád megyei fejlesztései közül a legjelentősebb a pásztói Zsigmond Király Általános Iskola komplex felújítása, mely közel másfél milliárd forintból valósul meg, de ugyancsak kiemelkedő a Palotási Általános Iskola fejlesztése.
Az országgyűlési képviselő hangsúlyozta, hogy a TOP Plusz keretében számos újabb lehetőség nyílik majd szűkebb régiónk iskoláinak fejlesztésére.
Mint mondta, bízik benne, hogy a megyeszékhely partnere lesz a tankerületnek, és a város iskoláinak fejlesztéséről szóló elképzelések megvalósulhatnak majd.