Az egészségügyben dolgozókat ünnepelték és díjazták pénteken a Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórházban a július elsejei Semmelweis-nap alkalmából.
Dr. Laczkó Tamás, a salgótarjáni kórház főigazgatója kifejtette: Semmelweis Ignác az újkori magyar egészségügy egyik legnevesebb személyisége, akinek munkássága, tanítása messze túlmutat országunk határán. Feltette a kérdést, amit senki nem tett fel, kereste a választ, amit senki sem keresett, és megtalálta a megoldást, amiben senki sem hitt. Csak a bizonyítékon alapuló orvoslásban hitt, és a betegbiztonságot tartotta a legfontosabbnak. Az etika volt számára az elsődleges alapelv, az igazságot nem hallgatta el, nem engedte magát sem megvesztegetni, sem megfenyegetni – mutatott rá Dr. Laczkó Tamás.
A főigazgató arról is beszélt: „2026. április 12. fordulópontot jelentett a magyarországi egészségügy életében is. A választás után megalakult az Egészségügyi Minisztérium, így a kormányzaton belül ismét a kellő súllyal rendelkezik a szakterületünk. Minden esély megvan arra, hogy ismét a betegérdek legyen a legfőbb szentség, a szabályozók segítsék a betegellátást, ne pedig a bürokrácia jelentse a kihívást”.
Munkatársaihoz szólva azt mondta: szolgálatuk nagyon nehéz, embert próbáló feladat, sokszor pedig saját magukkal is meg kell küzdeni, hogy a pszichés és fizikai teher mellett maradjon tartalékuk, és a lelkükből is tudjanak adni egy darabot.

Az elmúlt évet összegezve felidézte: többek között hosszú előkészítése után megkezdte működését a kórház szívkatéteres laborja, valamint újabb modalitással bővült a megyei sugárterápiás központ, növelve a betegek gyógyulási esélyeit. A Nemzeti Laborhálózat helyett sikerült saját elképzeléseik szerint kialakítani az új központi laboratóriumot, Balassagyarmaton pedig létrehozták a mikrobiológiai laboratóriumot. Mindemellett a Semmelweis Egyetemmel kötött megállapodás révén a kollégák számára lehetőség nyílt a munka melletti tudományos fejlődésre is.
Dr. Brenda Zsolt orvosigazgató-helyettes kifejtette: az ilyen alkalmakkor mindig elhangzik, milyen nehéz munkát vállaltak – ez a múltban, a jelenben és jövőben is igaz lesz. Szerinte a legnagyobb nehézséget az jelenti, hogy rengeteg emberrel találkoznak, akik közül mindenki mást szeretne, egyben viszont azonosak: életük egyik legnehezebb periódusában vannak. Így mindenkivel meg kell találni a hangot, miközben fontos a kellő távolság megtartása is – ezt különösen nagy kihívásnak látja Dr. Brenda Zsolt.

A salgótarjáni kórház orvosigazgató-helyettese arról is beszélt: ahogy Semmelweis Ignác idejében, úgy napjainkban is vannak nehézségek az egészségügyben, nehéz bevezetni az újdonságokat, ennek ellenére úgy véli, egy jelentős szemléletváltás is zajlik. A beteggyógyítás ma már egy csapatmunka, melyben egyre nagyobb szerepet kapnak az orvosok mellett az egészségügyi szakdolgozók is – fejtette ki.
Szafkó Zoltán, Kelet-Nógrád országgyűlési képviselője pohárköszöntőjében háláját fejezte ki az egészségügyi dolgozóknak. Úgy fogalmazott: nekik köszönhetjük legnagyobb kincsüket, az egészségünket. „Önök vannak velünk az első pillanatainkban, és Önök dolgoznak azon, hogy az a bizonyos legutolsó pillanat a lehető legkésőbb érkezzen el” – mondta.

Szafkó Zoltán hangsúlyozta: egyetért abban, hogy az egészségügy egy rendszer, ahol mindenkire nagy szükség van, orvosokra, ápolókra és minden más kollégára egyaránt. Aláhúzta: esküjének megfelelően a következő négy évben azon fog dolgozni, hogy az ő életüket is könnyebbé tegye.
A kórház számos munkatársát díjazták Semmelweis-nap alkalmából
Az ünnepségen – a Nógrád Táncegyüttes műsorát követően – közel 60 dolgozó részesült előléptetésben vagy elismerésben.
Április 1-től a Szívkatéteres labor vezető főorvosa Dr. Andrássy Péter, április 13-tól pedig osztályvezető főorvosi kinevezést kapott Dr. Douhan Hussain Bassam, a Gyermekosztály főorvosa. Július 1-től osztályvezető főorvosi kinevezést kap Dr. Szöllős Gizella, az I. Belgyógyászati osztály főorvosa, valamint Dr. Légrády György, a Szemészeti osztály főorvosa. Július 1-jén adjunktussá lép elő Dr. Munya Entesar Saleh, a Radiológiai osztály szakorvosa; Dr. Paczona Viktor Róbert, a Sugárterápiás osztály szakorvosa, valamint Dr. Yahya Taha Ali, az I. Belgyógyászati osztály szakorvosa.
Dr. Noskó Károly Emlékdíjat vehetett át Dr. Kerekes-Nagy Zsófia, a Gyermekosztály rezidense és Ácsfalvi Kinga, a Sürgősségi betegellátó osztály sürgősségi szakápolója. Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórház Kiváló ápolója címet ítéltek oda Bojtárné Balázs Zsuzsannának, a Mozgásszervi rehabilitációs osztály főnővérének. Főigazgatói Elismerésben részesült Básti Mónika, a Szívkatéteres labor vezető asszisztense és Molnárné Kiss Magdolna, az I. Belgyógyászati osztály főnővér helyettese.

Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórházért elismerő oklevél kitüntetésben részesült Dancsokné Kovács Judit, a laboratórium vegyészmérnöke; Dr. Ernyei Bálint, a Neurológiai osztály szakorvosa; Dr. Gordos Szilárd, a Szülészet-nőgyógyászati osztály főorvosa; Dr. Kováts Boldizsár Tibor, a Fül-orr-gége szakrendelés főorvosa; Dr. Makó Lőrinc, a Fül-orr-gége osztály főorvosa, valamint Dr. Marik György, az Érsebészeti osztály főorvosa. Szintén Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórházért elismerő oklevelet érdemelt ki Dr. Pasztuhov Ágoston, a Szülészet-nőgyógyászati osztály osztályvezető főorvosa; Dr. Sojnóczki Sándor, a Traumatológiai osztály főorvosa; Dr. Szentes Csaba, a Szemészeti szakrendelés főorvosa; Dr. Szöllős Gizella, az I. Belgyógyászati osztály osztályvezető főorvosa és Dr. Vén Emese, a Szemészeti osztály főorvosa.
Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórházért elismerő oklevelet kapott Antal Ágnes, a II. Belgyógyászati osztály kardiológiai szakasszisztense; Balcza Józsefné, a Krónikus belgyógyászati osztály hospice szakápolója; Fekete György Szabolcs, a Fizioterápiás osztály gyógymasszőre; Kakuk Beáta, az Urológiai műtő műtős szakasszisztense; Kakuk Oszkár, a Krónikus belgyógyászati osztály hospice szakápolója; Kiss Virág, az Ortopédiai osztály egészségügyi dokumentátora, valamint Kósik Tünde, a Szülészet-nőgyógyászati osztály ápolója.
Ugyancsak Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórházért elismerő oklevelet adományoztak Kovács Andreának, a Neurológiai osztály egészségügyi dokumentátorának; Kovács-Handó Boglárkának, a Szülészet-nőgyógyászati osztály csecsemő- és gyermekápolójának; Kovácsné Török Anikónak, a Radiológiai osztály képi diagnosztikai asszisztensének; Lászlókné Sirkó Edinának, az Intenzív osztály szakasszisztensének; Lehoczki Évának, a Szülészet-nőgyógyászati osztály főnővérének; Megyeházi Rékának, a Fül-orr-gége osztály főnővérének; Mikus Tamás Viktornak, a Központi műtő műtőssegédjének, valamint Paku Pálnak, a Stroke osztály ápolójának.
Szintén Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórházért elismerő oklevélben részesült Radó Krisztiánné, a Traumatológiai osztály ápolója; Radványiné Jedlicska Zsuzsanna, a Radiológiai osztály radiográfiai asszisztense; Sándor Edina, az Intenzív osztály szakápolója; Seprényi Csilla, a Gyermekosztály csecsemő- és gyermekápolója; Sidelszkiné Tóth Ildikó Mária, a Bőr-Nemi Gondozó vezető asszisztense; Szalai Éva, a Mozgásszervi rehabilitációs osztály ápolója; Széky Gabriella, az I. Belgyógyászati osztály endoszkópos szakasszisztense; Szőllős József, a Sürgősségi betegellátó osztály felnőtt intenzív szakápolója; Tóth Eszter, a Stroke osztály egészségügyi dokumentátora; Urbánné Jámbor Emőke, a Pszichiátriai gondozó asszisztense és Zsemberiné Dudás Krisztina, a Szeptikus csontsebészeti osztály ápolója.

A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) által szervezett Országos Szakmai Versenyen nyújtott teljesítményükért Ápolási Igazgatói Elismerésben részesítették a verseny résztvevőit és felkészítőit: Nagyné Csiki Beátát, a II. Belgyógyászati osztály diplomás ápolóját; Varga Piroskát, a II. Belgyógyászati osztály diplomás ápolóját; Csonka Vilmost, a II. Belgyógyászati osztály ápolóját; Tóth Andreát, a II. Belgyógyászati osztály ápolóját; Erősné Liptai Csillát, az Ápolási központi keret egészségügyi szakoktatóját, valamint Mustóné Rigó Anitát, az Ápolási központi keret szociális munkását.
A gazdasági és műszaki munkatársak közül Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórházért elismerő oklevelet vehetett át Borza Gyuláné, az Igazgatásszervezési osztály titkárnője; Forgács Erzsébet, az Orvos-nővérszálló felügyelő takarítója; Handó Dénesné, az Élelmezési osztály élelmezésvezető helyettese; Sótér Ádám, a Vármegyei informatikai osztály informatikusa és Tóth Nikoletta, a Vármegyei pénzügyi és számviteli osztály csoportvezetője.
Az ünnepség végén gratuláltak azoknak is, akik a MESZK június 18-i, pásztói ünnepségén elismerésben részesültek. Közülük a Magyar Ápolók Napja alkalmából Simó Gabriella, a Krónikus belgyógyászati osztály ápolója és Varga Piroska, a II. Belgyógyászati osztály diplomás ápolója vehetett át elismerést. Az Ápolók Nemzetközi Napja alkalmából Kovácsné Molnár Annát, a Mozgásszervi rehabilitációs osztály ápolóját, míg Semmelweis-nap alkalmából Póczosné Kovács Krisztinát, az Intenzív terápiás osztály szakasszisztensét és Micsik Nándornét, a Neurológiai szakrendelés asszisztensét díjazták.
