A Karancs-Medves térségében, a cserháti területeken és a Mátra nyugati oldalában is rendszeresen fészkelő, Nógrád megye számos területén megfigyelhető állandó maradunk, a zöld küllő nyerte tavaly az Év madara 2022 – Sokszínű természet szavazást. Ennek nyomán az idei évben a harkályféléket és az erdők madarait hozza majd közelebb az érdeklődőkhöz a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
A harkályfélék családjába tartozó, bő 30 centiméteres testhosszúságú és 40 centiméter szárny fesztávolságú zöld küllő védett madár, természetvédelmi értéke 50 ezer forint. A hazánkban nagyjából 10 ezer párral jelen lévő faj gyakori harkályfélénk, ugyanakkor sokszor nehéz észrevenni, mivel veszély esetén – így például az őt figyelő ember elől – gyakran a fák törzse mögé rejtőzik, a törzs másik oldalán keresgél és eközben csak pillanatokra, oldalt kipillantva tartja szemmel az eseményeket.
Öreg tojó zöld küllő kerti harkályfán / Green Woodpecket at woodpecker-tree, Budapest (2015.10.20.)
Videó: Orbán Zoltán.A videóhoz kapcsolódó cikket itt olvashatja: http://www.mme.hu/harkalyt-kullot-csuszkat-fakuszt-szeretnek-az-etetonA Madárbarát kert prog…
Állandó madarunk, de télen kóborolhat, sík és hegyvidéken egyaránt megtalálható. Kedveli a ligetes erdőket, fasorokat, városi parkokat, temetőket, ártéri erdőket, de a zárt állományokat jellemzően elkerüli – foglalja össze az MME. Mivel a lakott területeken is jól érzi magát, ráadásul állandó madár, a madárbarátok egész évben vendégül láthatják a zöld küllőket az MME honlapján kidolgozott “harkálykerti” megoldásokkal.