Gyorsan népszerűvé vált az interneten Nógrád megye új imázsfilmje: cikkünk megjelenésének időpontjában, 2 nap alatt már a 20 ezer megtekintést közelíti a legnagyobb videómegosztó portálon. A Találkozunk Nógrádban címet viselő négyperces alkotást a salgótarjáni Natham Movies csapata készítette Nógrád Megye Önkormányzata megbízásából. Az alább megtekinthető alkotásról Nagy Tamás vezető operatőrrel, rendezővel beszélgettünk.
Találkozunk Nógrádban – Nógrád megye imázsfilmje
A filmet a TOP-5.3.2-17-NG1-2018-00001 “A megyei identitás erősítése Nógrádban” című projekt keretében a Natham Movies (https://natham-movies.com) közreműködésével készíttette el Nógrád Megye Önkormányzata. A megyei önkormányzat célja, hogy erősítse a helyi identitást, a megyéhez való kötődést. A kisfilm több, mint egy évnyi forgatás esszenciája, mely nagyjából 80 helyszínen zajlott, száznál több alkalommal.
A film képkockái bemutatják a nógrádi táj lenyűgöző szépségét, kulturális értékek, néphagyományok elevenednek meg eddig sosem látott felvételeken. Mi jellemezte a munkát?
Óriási csapatmunka eredménye a film. Száznál több helyszínen volt forgatásunk, megtettünk 8-10 ezer kilométert a megyében. Mindeközben több száz segítővel működtünk együtt és extrém ötleteket is megvalósítottunk. Összesen 62 óra – vagyis 3700 perc – felvétel készült a megyéről.
Milyen benyomások, élmények értek a forgatások alatt?
Ha egy hétig sorolnám, akkor sem tudnám elmondani, hogy mi mindent kaptam ettől az elmúlt egy évtől… Számomra talán a legfontosabb az emberi kapcsolatok, a közös élmények. Régebbi ismeretségek mélyültek el a közös munka kapcsán, és számtalan új embert is megismerhettem. Nagyon hálás feladat volt ez, hiszen így vagy úgy, de mindenkinek közös érdeke volt a siker. Leírhataltan élményekkel gazdagodtunk mindannyian, és annyi szeretetet kaptunk a munkálatok során, hogy azt nem is tudom szavakkal kifejezni.
Hogyan készült a film? Milyen háttérmunkák zajlottak?
A felvételek készítése már tavaly szeptemberben elkezdődött, a forgatások döntő többsége azonban idén nyáron zajlott. Lényegében négy hónap állt rendelkezésünkre, vágással együtt. Minden egyéb munkánk mellett ez elképesztő mennyiségű szervezést és logisztikát igényelt. Előfordult, hogy heti 7 napot forgattunk napkeltétől napnyugtáig, a felvételek válogatását és az egyéb teendőket pedig többnyire éjjel végeztük. Én magam már áprilistól 7 napos munkaheteket tartottam, minimális alvással és szabadidővel, de minden nehézség és kihívás ellenére – vagy éppen pont ezért – nagyon élveztem minden percét.
Az operatőri munkát hárman csináltuk – Nagy Gábor, Szanyi Szabolcs és jómagam – a rendezői és vágási feladatokért én feleltem. A zenei munkálatokon négy fő dolgozott Kertész Norbert vezetésével – ő talált rá az interneten Zagyi G. Ilona Palócföldről szóló verseire is, amelyre aztán engedélyt kértünk és kaptunk a szerzőtől, hogy szemezgethessünk belőlük a filmhez. Hatalmas segítséget kaptunk a megyei önkormányzat munkatársaitól, akik a forgatások leszervezésével, engedélyek beszerzésével és közös ötletelésekkel járultak hozzá a filmhez.
Nagy összefogás eredménye ez a kisfilm. Nemcsak az itt felsorolt személyek, hanem még több tucat, sőt több száz másik ember közös munkája, rászánt szabadideje kellett ahhoz, hogy ennyire rövid idő alatt így össze tudjuk hozni ezt.
Nagyon érdekes a kilátó tetején álló nepviseletes lányokkal felvett jelenet. Ezt mi inspirálta és hogy sikerült kivitelezni a felvételt?
Az érdem az Ipoly-völgyi Különleges Mentőké, a szervezeten belül Renner Péter, Kőhalmi Tímea és Farkas Tímea voltak a kilátós jelenet megálmodói. Ez a két hölgy egyébként az, akik a felvételen is szerepelnek. Az inspirációt az Emirates Airline egy ikonikus reklámfilje adta, amelyben a világ legmagasabb dubai épületén áll egy légiutaskísérő és tart egy hasonló táblát. Az alapötlet az volt, hogy egy Nógrádban található kilátó tetejére kiállva valamilyen üzenetet küldjenek a nagyvilágba, amely figyelemfelkeltő és népszerűsíti a megyét is – ekkor még nem tudták, hogy egyébként éppen készül egy imázsfilm. Lőrincz Gyula – aki szabadidejében szintén önkéntes mentő –, a megyei önkormányzat területfejlesztési osztályának vezetője azonban összekötötte az ötletet és minket. Együtt továbbgondoltuk ezt és nagy szervezés után, komoly biztonsági intézkedések mellett megvalósult a forgatás. Erről a napról készülni fog egy kis werkfilm majd, amely betekintést ad a kulisszák mögé.
Mióta foglalkozol filmezéssel?
2014-ben kezdtem érdeklődni a téma iránt, majd 2019-ig lelkes amatőrként tevékenykedtem. Az akkoriban szerzett élmények, tapasztalatok és sorsszerű történések hatására végül 2019 júliusában elindítottam saját vállalkozásomat a film- és videókészítés területén, amelyet azóta is rendületlen megszállottsággal űzök.
Munkáid során mi a fő motivációd?
Röviden és tömören megfogalmazva a fő motivációm, hogy mindig szívvel-lélekkel dolgozzak. Hogy emberileg és szakmailag is minden tőlem telhetőt megtegyek a megfelelő végeredmény elérése érdekében. Ezt pedig úgy tudom elérni, hogy mindig minden esetben a maximumot nyújtom. Sosincs mismásolás, nincs “jóvanazúgy”.
Ezzel a filmmel kapcsolatban mi adott inspirációt?
Mindenkiben ott munkál az önmagvalósítás vágya, bennem ez a filmezésen keresztül nyilvánul meg.
Még a megbízás előtt belső indíttatásból felmerült bennem, hogy nagyon szeretnék egyszer valami hasonlót alkotni Nógrád megyéről. Szerettem volna a szenvedélyem által értéket teremteni, ami jó érzéseket kelt az emberekben, főleg azokban, akik érzelmileg kötődnek a témához. Pár hónappal a gondolatom megszületése után jött a felkérés a megyei önkormányzattól, pedig a közvetlen környezetemen kívül senkinek sem beszéltem a tervemről… Nagyon boldog voltam ettől, hatalmas megtiszteltetésnek éreztem és érzem most is a lehetőséget.
A film által azt az érzést szeretném eljuttatni a nézőkhöz, hogy Nógrád megye valóban egy ékszerdoboz. Tele van történelmi, kulturális és természeti értékekkel, kiváló kikapcsolódási lehetőségekkel. Ez a hely lehetőséget ad arra, hogy boldog legyen benne az itt élő és az ide ellátogató is. Arra törekedtem, hogy a felismerhető helyek mellett az “életérzést”, a “rejtett szépségeket” is megmutassuk. A filmforgatás közben mi magunk is számos csodát éltünk át. Velünk volt az időjárás, különleges naplementék, szivárványok örvendeztettek meg bennünket, és rácsodálkoztunk sok helyszínre, ahol már régen, vagy még nem is jártunk.