Díszünnepséget tartottak pénteken kora este a József Attila Művelődési Központban a várossá nyilvánítás 101. évfordulója és a Magyar Kultúra Napja alkalmából. Az egyben a Salgótarján 100 éve város centenráiumi emlékévet is lezáró eseményen Fekete Zsolt polgármester értékelte a mögöttünk hagyott esztendőt.
A városvezető beszédét úgy nyitotta: alig, hogy kilábaltunk a koronavírus-járvány okozta általános és mindennapi nehézségekből, egy újabb válság közepén találtuk magunkat, amely iszonyú terheket ró a családokra és sokszor megoldhatatlannak tűnő feladatokat a gazdálkodó szervezetekre. Azt is hozzátette: ilyen körülmények között szinte lehetetlen egyensúlyos költségvetést írni, “de nem azért állok itt, hogy panasznapot tartsak, ezt csupán a tisztánlátás kedvéért mondtam el”.
Fekete Zsolt szerint a dolguk az, hogy az adott körülmények között kormányozzák a várost, biztonságosan, “ahogyan eddig is tették, és a salgótarjániak megelégedésére”.
A polgármester kiemelte: a jövőre fókuszálnak a múlt és a jelen sikereiből merítkezve, ugyanis vannak ilyenek. Ezek között említette a Novohrad-Nógrád Geoparknál a 2016-os vezetőváltás utáni időszakban a helyi turisztika tudatos, kis léptékű építését, amiben bár “másfél éve megrekedtek”, határozott cél a továbblépés. Az internetes hangulatkeltésekre reagálva azt mondta: “kizárólagosság nincsen, a rosszhiszeműség árt, a korrekt kritika viszont előre visz”.
Szólt az egykori Dornyay turistaház felújításáról is, mely ismertetése szerint tavasszal nyílik meg. A folytatásban az egykori turistaházzal szembeni terület rendezését, a salgói várhoz vezető turistaút felső szakaszának rendbetételét, a Petőfi-kunyhó és környezete, valamint a somoskői vár alatti parkoló felújítását, az Eresztvényi Látogatóközpont körüli terület rendezését, a Madárpark fejlesztésének második ütemét és a Beszterce-lakótelepi tó környékének megújítását is tervezik.
Fekete Zsolt szerint azt már bizonyították, hogy fejlesztési terveikben hangsúlyos szerepet kapnak a családok, továbbá hogy a városban élő gyermekek színvonalas körülmények között nevelkedhessenek. Az óvodák felújítását így a most a korszerű sport- és élményudvarok létrehozása követi majd. A játszóházról azt mondta: bár voltak, akik próbáltak ebből a projektből politikai csatateret képezni, működtetése példaértékű.
A városvezető szerint az elmúlt év egyik legfőbb tanulsága, hogy felértékelődtek az energetikai típusú projektek. A sportcsarnok, a táncház, valamint az egészségügyi-szociális központ épületeinek energetikai célú felújításaival a jövőben nem kevés áram- és hődíjat tud majd megtakarítani az önkormányzat – húzta alá.
Külön szólt a belváros rekonstrukciójáról: a tervek a lakberendézési áruház sarkától a Salgó Centerig, valamint a Karancs Szállótól az Arany János útig terjedő közterületek megújítását, valamint a József Attila Művelődési Központ színháztermének felújítását is tartalmazzák.
A közterületek kapcsán nem pusztán térkövezésről beszélünk. A közműkiváltást követően a munkálatok során végre egységes képet mutat majd a burkolat, sokkal több zöldfelülettel, valamint városi tanösvényt és attraktív utcabútorokat helyezünk el és építünk ki – mondta Fekete Zsolt.

A város első embere szerint sokszor “nem látjuk és nem értjük” értékeinket; számunkra természetes az, amire az ide látogatók felhívják a figyelmet. Véleménye szerint ennek egyik érezhető tendenciája, hogy megsokasodtak Salgótarjánban a jeles sportesemények – példaként többek között a Spartan Race versenyeket és az első osztályő rali visszatérését említette. Arra is kitért, hogy mindemellett újabb színvonalas szolgáltatások, éttermek jelentek meg, ismert üzletláncok nyitottak és nyitnak boltot; a bicikliút negyedik üteme a végénél jár, hamarosan hivatalosan is birtokba vehető lesz; sportpályák, kondiparkok épülnek és újulnak meg, több generációt kiszolgálva; a könyvtár a régi fényében tündököl.
Tisztában vagyok azzal, hogy mindig lehet többet, jobbat és jobban. Az Európai Uniós pénzekre épülő fejlesztési lehetőségeinkből kihozzuk a maximumot. (…) A mindennapi működésünkön van mit javítani, ezt mi is látjuk és érezzük. Ahogyan eddig, úgy ezután is azért dolgozunk, hogy az itt lakók komfortérzete javuljon, lehetőségeik bővüljenek. (…) És azt tudom ígérni, hogy a továbbiakban is mindent megteszünk azért, hogy Salgótarján egy jobb hely legyen – mondta Fekete Zsolt.
A városvezető a Salgótarján 100 éve város emlékév lezárása kapcsán arról is beszélt, hogy a Miniszterelnökség támogatásával méltóképpen sikerült megünnepelni a centenáriumot. Egyben köszönetet mondott a tervező, szervez és megvalósító munkáért a Salgótarjáni Rendezvény- és Médiaközpontnak, a Balassi Bálint Megyei Könyvtárnak, a Dornyay Béla Múzeumnak és a Zenthe Ferenc Színház munkatársainak, a virágos városért a foglalkoztatási cégnek, továbbá a civil szervezeteknek, magánszemélyeknek, és más intézményeknek, “akik ötleteikkel, javaslataikkal, programjaikkal még színesebbé tették a Salgótarján 100 éve város emlékévet”.
Díszpolgári címet és számos városi elismerést adtak át – 3100.hu
hirdetés Több évtizedes hagyományt követve a Salgótarján várossá nyilvánításának évfordulója alkalmából pénteken este a József Attila Művelődési Központban rendezett városi díszünnepségen átadták az önkormányzat által alapított kitüntető címet és díjakat.
Hármas bicentenárium
Fekete Zsolt a Magyar Kultúra Napja alkalmából arról szólt, hogy az idei év kultúrtörténeti vonatkozásait tekintve különleges hármasságot hordoz: két évszázada született Himnuszunk, szintén 1823 januárjában született Petőfi Sándor, ahogyan és a 19. századi magyar drámaírás kiemelkedő irodalmi alkotója, Madách Imre is. Irodalmi óriásaink tiszteletére számos programmal, művészeti, közművelődési és kulturális eseménnyel készülnek a város szervezetei és intézményei is a bicentenáriumi emlékévre – jelezte.
A városvezető a helyi közgyűjteményeknél és kulturális intézményeknél dolgozók kulturális érdeklődés felélesztéséért és fenntartásáért végzett munkáját is méltatta. Rávilágítanak a helyi és országos kulturális értékeinkre, alkotóinkra, hogy ezáltal is becsben tartsuk azt a szellemi örökségünket, identitásunkat, amelyet elődeink hagytak ránk – fogalmazott Fekete Zsolt.
Salgótarjánban sokan folytatnak nagyon komoly értékmegtartó és értékközvetítő tevékenységet. A mai nap lehetőséget kínál arra is, hogy megköszönjük városunk azon polgárainak és közösségeinek munkáját, akik kimagasló teljesítményükkel járultak és járulnak hozzá Salgótarján fejlődéséhez. (…) Mindaz, amit tesznek, egyszerre építi az egyéneket, a közösségeket és rajtuk keresztül városunkat – fogalmazta meg Fekete Zsolt.

A városvezető Márai Sándort idézte: “Nézd a várost, apám. Itt születtél, itt születtem. Milyen egész, milyen lezárt. Mint egy ember teste. Ez a város is anyám. Nehéz elválni tőle. Nézd a tornyokat. Mindegyik olyan, mint egy ujj, mely a magasba mutat, és ezt mondja: »Maradj«!” Zárásként pedig úgy fogalmazott:
Maradjunk hát! Maradjunk a tornyaink, épületeink, szépséges hegyeink megtartó ujjai közt! Boldog 101. Születésnapot, Salgótarján! Isten éltesse mindnyájukat!
A centenáriumi emlékévet is lezáró díszünnepségen átadták a városi kitüntető címet és díjakat, az ünnepi műsorban közreműködött az Attraction Látványszínház, a Nógrád Táncegyüttes, a Havanna Táncstúdió Sportegyesület és a Medalion Táncsport Egyesület. Levetítették az emlékév apropóján készült városi imázsfilmet is, mely immáron kiegészült néhány olyan képkockával, mely a centenáriumi esztendő eseményeiről villantott fel momentumokat. Az ünnepi programot a salgótarjáni származású ismert televíziós személyiség, Varga Edit műsorvezette az est hagyományos házigazdájának tekinthető Andó Ákossal közösen.