Több évtizedes hagyományt követve a Salgótarján várossá nyilvánításának évfordulója alkalmából pénteken este a József Attila Művelődési Központban rendezett városi díszünnepségen átadták az önkormányzat által alapított kitüntető címet és díjakat. Az odaítélésről a beérkezett javaslatok alapján a közgyűlés döntött, az elismeréseket Fekete Zsolt polgármester, továbbá Dániel Zoltán, Huszár Máté és Pataki Csaba alpolgármesterek adták át.
Salgótarján Díszpolgára: Czene Gyula
A huzamosabb időn át kimagasló színvonalon folytatott pedagógiai, intézményvezetői és közéleti tevékenysége, továbbá a civil közösségekért végzett, valamint a városi Szlovák Kisebbségi Önkormányzatban folytatott kiemelkedő munkája elismeréseként “Salgótarján Díszpolgára” kitüntető címben részesült Czene Gyula.
Czene Gyula a tanítóképző elvégzése után 1968-ban a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerezte történelem szakos középiskolai tanári és pedagógus szakos felsőfokú előadói diplomáját. 1967-ben a Magyar Pedagógiai Társaság Nógrád megyei tagozatának társelnöke lett és a mai napig tevékeny tagja a szervezetnek.
1980-tól 1997-es nyugdíjazásáig a salgótarjáni Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatója volt, beválasztották az Iskolaigazgatók Országos Egyesülete elnökségébe is.
A Nógrád Megyei Atlétikai Szövetség és az olimpikonokat is nevelő Nógrád Megyei Sí Szövetség elnöke volt több éven keresztül, számos helyi és országos civil szervezetben tevékenykedik ma is eredményesen. Czene Gyula több cikluson keresztül salgótarjáni önkormányzati képviselőként tevékenykedett, jelenleg a Népjóléti Bizottság elnöke. 2002-től aktív tagja a salgótarjáni Szlovák Kisebbségi Önkormányzatnak és munkájával nagymértékben hozzájárult a magyar-szlovák határmenti kapcsolatok szélesítéséhez.
Kiemelkedő pedagógiai, civil és közéleti tevékenysége elismeréseként 1997-ben a “Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztje” kitüntetést vehette át, 2010-ben – feleségével – a várostól “Nemzetiségért és kisebbségért” – díjat, 2015-ben pedig “Pro Urbe” díjat kapott.
“Pro Urbe” díj: dr. Nyíri László
A város egészségügye területén huzamosabb időn át végzett magas színvonalú orvosi tevékenysége, valamint kiemelkedő turisztikai, fotóművészeti és szakírói munkássága elismeréseként “Pro Urbe” díjban részesült dr. Nyíri László.
Dr. Nyíri László 1949-ben született Megyaszón, a Debreceni Orvostudományi Egyetem általános orvosi karán 1979-ben szerzett diplomát. Nógrád megye ösztöndíjasaként, feleségével együtt, a salgótarjáni Madzsar József Megyei Kórházban kezdték orvosi pályájukat. A II. számú belgyógyászati osztályon segédorvosként, majd a szakvizsgát követően, belgyógyász szakorvosként végezte gyógyító munkáját. Pályája elejétől, közel 25 éven keresztül, a Kanizsai Dorottya Egészségügyi Szakiskola oktatójaként is tevékenykedett.
Közel egy évtizedes belgyógyászati munkáját követően Nógrád megye sport főorvosi állását töltötte be magas színvonalon. Megszerezte a sportorvostani szakképesítést és nyugállományba vonulásáig szolgálta a megye sportegészségügyét. Bekapcsolódott a megyei Természetbarát Szövetség munkájába és a nógrádi természetjáró élet irányításába, a Nógrád Megyei Fotóklubhoz már a városba kerülésekor csatlakozott.
1994-ben Nógrád Megye Perliczi János Díjában, 2006-ban pedig Nógrád Megye Bérczy Károly Díjában részesült. A Magyar Természetbarát Szövetség 2010-ben a “Természetjárás fejlesztéséért” arany fokozattal ismerte el munkáját.
Fekete Zsolt: maradjunk mindannyian szeretett városunkért munkálkodni soha meg nem szűnő emberek – 3100.hu
hirdetés Díszünnepséget tartottak pénteken kora este a József Attila Művelődési Központban a várossá nyilvánítás 101. évfordulója és a Magyar Kultúra Napja alkalmából. Az egyben a Salgótarján 100 éve város centenráiumi emlékévet is lezáró eseményen Fekete Zsolt polgármester értékelte a mögöttünk hagyott esztendőt.
“Pro Arte” díj: Attraction Látványszínház
Magas színvonalú előadó-művészeti tevékenysége, valamint kiemelkedő hazai és nemzetközi sikerei elismeréseként “Pro Arte” díjban részesült az Attraction Látványszínház alkotói közössége, az elismerést a társulat alapítója, Szűcs Zoltán vette át.
Az Attraction Látványszínház nevű egyedülálló produkciót a salgótarjáni származású Szűcs Zoltán hozta létre 2004-ben. A társulat tagjai között a táncműfaj széles skáláját művelő előadóművészeket találhatunk. Kortárs táncművészek, modern- és népi táncosok, balettművészek és zsonglőrök dolgoznak a koreográfiák színvonalas megjelenítéséért. A képi világ és a zenei hangzás összhangja, az eszközök, a díszletek használatának többéves gyakorlata és tapasztalata nyújtja professzionális előadásaik egyediségét és páratlan színvonalát.
A kezdetekben az úgynevezett fekete színház műfajban kezdett el alkotni a csapat. 2007-ben indultak a hazai „Csillag születik” című műsorban. Az árnyékszínházzal 2008-tól foglalkoznak. Hazánk képviseletében részt vettek a 2010-es sanghaji világkiállításon. 2012-ben, a londoni olimpia alkalmával, a magyar csapat olimpiai eskütételét köszöntötték műsorukkal.
Az Attraction Látványszínház 2013-ban történelmet írt azzal, hogy külföldiként a britek legrangosabb tehetségkutatójának győztese lett. A Britain’s Got Talent megnyerése hozta el számukra a valódi népszerűséget és elismerést. Produkciójukat előadhatták az angol királyi család előtt is a Royal Variety-n. Sikerük azóta is töretlen, szinte az egész világot bejárták.
“Salgótarján Szolgálatáért” díj: Katkó Orsolya
A város népegészségügyi ágazatában, kiemelten az egészségfejlesztési és a járványügyi területen végzett magas színvonalú tevékenysége elismeréseként “Salgótarján Szolgálatáért” – díjat vehetett át Katkó Orsolya.
A salgótarjáni születésű Katkó Orsolya a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Karán 2001-ben szerzett diplomás ápolói végzettséget, majd a Debreceni Egyetem Népegészségügyi Iskolájában folytatta tanulmányait, ahol 2005-ben epidemiológusként, a népesség egészségi állapotával és a betegségek elterjedésével foglalkozó szakemberként diplomázott.
Salgótarjáni pályafutását a Szent Lázár Megyei Kórházban kezdte diplomás ápolóként. 2002 őszétől a népegészségügyi szakigazgatási szervénél szűrési koordinátor, epidemiológus szakügyintézői beosztásba került, majd 2008-tól az egészségfejlesztési munkakör ellátásával bízták meg. 2019-ben kinevezték a Nógrád Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályán járványügyi osztályvezetőnek. Az általa irányított osztály kiemelt feladatai közé tartozik a népegészségügyi szervezett szűrések koordinálása és a megyei járványügyi helyzet folyamatos figyelemmel kísérése. A 2020-as koronavírus-járvány megjelenése komoly kihívások elé állította az egészségügyi, valamint a népegészségügyi ellátórendszert. A Járványügyi Osztály kiválóan helyt állt a pandémiás helyzet idején.
Munkája mellett aktívan részt vesz Salgótarján Megyei Jogú Város Kábítószerügyi Egyeztető Fórumának munkájában, elnökségi tagja a Magyar Rákellenes Liga Salgótarjáni Alapszervezetének. Katkó Orsolya pályafutása alatt kimagasló színvonalú szakmai tevékenységével bizonyította, hogy munkája a hivatása.
“Salgótarján Jövő Nemzedékéért” díj: Valiskó Ferenc
A város sportéletében folytatott sikeres, huzamosabb időn át tartó szervezői tevékenysége, kiemelten a salgótarjáni Október 23. Emlékfutás létrehozása és megrendezése érdekében, továbbá a város civil szervezeteiben végzett kiemelkedő, eredményes munkája elismeréseként “Salgótarján Jövő Nemzedékéért” – díjban részesült Valiskó Ferenc.
Valiskó Ferenc 1938-ban született Abasáron. Kertészeti és Szőlészeti Főiskolát végzett és mezőgazdasági mérnöki diplomát szerzett. Salgótarjánban 1962-től kezdett el dolgozni, aktív középtávfutóként kapcsolódott a város sportéletébe. Számos helyi civil szervezet tevékeny tagja, elismerésre méltó az Erdélyben élő, valamint a hazánkba áttelepült honfitársaink érdekében végzett sokrétű támogató és szervező tevékenysége is.
A futás és a sport szeretete, valamint 1956. meghatározó élménye nyomán kezdte el az Október 23. Emlékfutás szervezését társaival, amelyet 2022-ben már 30. alkalommal rendeztek meg. Az emlékfutás nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy méltóképpen emlékezzünk meg városunkban a nemzeti ünnepünkről. A rendezvény segítségével több száz salgótarjáni és Nógrád megyei gyermek választja a tiszteletadásnak és az emlékezésnek ezt a módját.
Valiskó Ferenc 2007-ben “Pro Urbe” díjban, 2017-ben a “Magyar Bronz Érdemkereszt polgári tagozata” kitüntetésben részesült, tevékenységét 2021-ben a “Nógrád Megye Díszpolgára Kitüntető Címmel” is elismerték.
“Salgótarján Sportjáért” – díj: Szabó János
A huzamosabb időn át folytatott, kimagasló sporttörténészi, sportszakmai és szakírói tevékenysége, valamint a város civil szervezeteiben végzett példaértékű munkája elismeréseként “Salgótarján Sportjáért” – díjat vehetett át Szabó János.
A Zagyvarónán élő Szabó János országosan ismert és megbecsült hely-és sporttörténész. A lokálpatrióta szakember több mint 50 éve gyűjti Salgótarján és Nógrád megye sporttörténeti emlékeit, relikviáit, melyekből rendszeresen kiállításokat rendez az aktuális évfordulókhoz és eseményekhez kapcsolódva.
Munkája mellett népművelői és tanári diplomát szerzett, sok területen folyamatosan képezte magát. A Nógrád Megyei Sportigazgatóság munkatársaként eredményesen járult hozzá a megyei és salgótarjáni sportszervezetek szakmai működéséhez. Szerepet játszott abban, hogy a salgótarjáni sportcsarnokban elkészüljön az olimpikonok emlékfala és több, sportéletünkhöz kapcsolódó emléktábla. Három cikluson át az egykor sikeres Ötvözetgyári MTE sportklub elnökeként is tevékenykedett.
Szerzőként és társszerzőként megírta az SBTC, valamint az atlétika és az ökölvívás Nógrád megyei történetét. Megjelent a „Nógrádi olimpikonok” címet viselő munkája is, évekig dolgozott a „Nógrádi Sport” havonta megjelenő szaklap szerkesztő bizottságában. Az olimpiai eszme ápolásáért a Magyar Olimpiai Akadémia több alkalommal kitüntetette. A Balassi Bálint Megyei Könyvtár 2017-ben “Az Év könyvtár támogatója” díjban részesítette.
“Salgótarján Gazdaságáért” – díj: Silver 2009 Kft.
Kiváló és eredményes kereskedelmi tevékenysége, valamint a város gazdasági életének fejlődéséhez hozzájáruló teljesítménye elismeréseként “Salgótarján Gazdaságáért” – díjban részesült a SILVER 2009 Építő és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság, az elismerést Deák Attila ügyvezető vette át.
A SILVER 2009 Építő és Szolgáltató Kft. munkahelyteremtő beruházásaival és fejlesztéseivel rövid idő alatt Salgótarján meghatározó gazdasági szereplőjévé vált.
A 2009 júliusában induló társaság alapvető célkitűzése az volt, hogy olyan versenyképes, minőségi komplex építőipari szolgáltatást nyújtson, amely meghatározó volument képvisel majd Nógrád megyében.
A cég alapfilozófiáját a folyamatos fejlesztés, a bővülő eszközpark, a modernizálás, valamint a szakmai felkészültség és minőség határozza meg. A társaság − többek között − generálkivitelezéssel, műemléktemplomok, közintézmények, társasházak, családi házak és lakások teljeskörű felújításával foglalkozik.
Az elmúlt időszakban, a változó piac igényeinek megfelelően, tevékenységeik közé felvették a fenyő fűrészáru és homlokzati hőszigetelő rendszerek kis- és nagykereskedelmét is. 2019-től már az építőanyagok teljes kínálatával állnak vásárlóik rendelkezésére a salgótarjáni Silver Tüzépen, amely frekventált helyen, jelenleg közel 8 ezer négyzetméteres területen helyezkedik el. Munkájuk elismeréseként, 2022 decemberében megkapták a Magyar Építőanyag Kereskedelmi Egyesület Kiválóság Díját az észak-magyarországi régióban.
“Salgótarján Civil Társadalmáért” – díj: Nógrád Megyei Fotóklub Egyesület
Salgótarján civil életében végzett kiemelkedő és eredményes tevékenysége elismeréseként “Salgótarján Civil Társadalmáért” – díjban részesült a Nógrád Megyei Fotóklub Egyesület, az elismerést Homoga József, a szervezet elnöke vette át.
A Nógrád Megyei Fotóklub Egyesület közel hat évtizedes tevékenysége során összefogta Salgótarján és Nógrád megye fotóművészet iránt elkötelezett polgárait. Az egyesület 1964-ben a József Attila Művelődési Központ művészeti csoportjaként alakult meg, főbb célkitűzései között szerepelt a megyében és a városban élő fotósok, fotóscsoportok szakmai erősítése, a bemutatkozás feltételeinek megteremtése és a fotókultúra népszerűsítése.
Kiállításokkal, galéria alapításával, működtetésével, szakmai képzésekkel, pályázatokkal, sokszínű régiós, országos és határokon átnyúló munkával teremtenek és közvetítenek értéket. A nógrádi fotósok több mint húsz országban, több száz pályázaton, kiállításon szerepeltek sikeresen, több száz díjat elnyerve. Megalapították Salgótarjánban az ország első állandó fotógalériáját, amely 1970 óta megszakítás nélkül működik, kezdeményezésükre 1971-től működik az Észak-Magyarországi Fotóművészeti Szemle.
A látáskultúra fejlesztése és a fotózás népszerűsítése érdekében a tagok számtalan vetítettképes előadást tartottak megyei intézményekben és rendezvényeken. Képeikkel segítették helyi kiadványok létrehozását, műsoraikkal gazdagították a helyi televíziók programjait. A salgótarjáni civil élet aktív résztvevői, együttműködő partnerek számtalan sikeres civil projektben -hangzott el a laudációban.