Mint arról tavaly a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Nógrád Megyei Helyi Csoportja hírt adott, hamarosan megkezdődik a Salgótarján környéki erdők 10 éves erdőgazdálkodási terveinek (erdőterveinek) megújítása. A napokban – 2024. január 31-én – végül meg is jelent a tervezési folyamat megindításáról szóló hivatalos tájékoztató, mely részletesen a Nemzeti Földügyi Központ (NFK)
weboldalán olvasható – közölte a 3100.hu-val az MME helyi csoportja.
A Salgótarjáni Erdőtervezési Körzetbe Salgótarján város közigazgatási területén túlmenően még kilenc – további, vagy a városhoz csatolt – település és településrész területe tarozik, érintett Bárna, Karancsalja, Karancsberény, Karancslapujtő, Kazár, Mátraszele, Somoskő, Zagyvaróna és Somoskőújfalu is. A most induló erdőtervezési munkák ezen települések erdeiben zajlanak. A körzeten belül erdőterülettel érintett védett természeti terület a Karancs-Medves Tájvédelmi Körzet és a Pécskői bazaltkúp helyi jelentőségű Természetvédelmi Terület – írja az MME Nógrád Megyei Helyi Csoportja.
Tanulmányt készít és a lakossághoz is szól a Salgótarján környéki erdőkről az MME – 3100.hu
Kiemelten foglalkozik a Salgótarján környéki erdőkkel a következő hónapokban az MME Nógrád Megyei Helyi Csoportja, akik nem csak egy tanulmány elkészítésén dolgoznak, de a lakossághoz is szeretnék közelebb hozni az erdei területek ügyét.
Tájékoztatásukban arról írtak, az egyesület helyi csoportja régóta kiemelt feladatának tekinti a Salgótarján környéki térség madárvédelmi és természetvédelmi ügyeinek nyomon követését, kedvező irányba alakítását. Ezen tevékenység keretében jelentős figyelmet kapnak az erdők, amelyek egyrészt számos természeti értéknek adnak otthon, másrészt a környezeti változások és az emberi hatások következtében napjainkban fokozottan veszélyeztetett élőhelyeknek számítanak.
A körzeti erdőtervezési munkákról az MME nógrádi csoportja azt írta: ezen munka részeként egyrészt felülvizsgálják az erdők területi beosztását, illetve a gazdálkodás területi egységének számító erdőrészletek termőhelyére és faállományára vonatkozó leíró adatokat. Másrészt (és az erdők jövőbeni helyzete szempontjából ez a fontosabb) meghatározzák azokat a gazdálkodási lehetőségeket és feladatokat, amelyeket az elkövetkező 10 éves periódusban az erdők kezelését végző erdőgazdálkodók elvégezhetnek vagy el kell hogy végezzenek. Utóbbi körbe tartoznak a fiatal és középkorú erdőkben végzendő nevelővágások (tisztítások, gyérítések), az idős erdőkben elvégezhető véghasználatok (tarvágások, felújítóvágások, szálalóvágások), valamint az azokkal párhuzamosan vagy azokat követően kötelezően elvégzendő erdőfelújítási munkák.
A fakitermelések után helyreállítja majd az erdei utakat az erdészet – 3100.hu
A város környékén – elsősorban a Tatár-árok és a Salgó térségében – jelenleg zajló fakitermelés, annak mértéke, továbbá az emiatti erdei útállapotok kapcsán is felháborodásnak hangot adó vélemények jelentek meg…
Amint azt az MME helyi csoportja is kiemelte, mindennek természetvédelmi vonatkozása egyértelmű, miután – az ország más térségeihez hasonlóan – Salgótarján környékére is igaz, hogy az erdőgazdálkodási tevékenység védett természeti területeket is érint.
Az egyesület helyi csoportja mindezek alapján prioritásként kezeli a szakmai és társadalmi figyelem természetvédelmi problémákra való ráirányítását, a felmerülő problémák megoldásának elősegítését, a természeti értékek megóvását támogató kommunikációt – ennek megfelelően az erdőtervezési folyamatot is végigkísérik majd.