Zenthe Ferencre emlékeztek születése 104. évfordulója alkalmából szülőhelyén, Salgóbányán szerda délután. A hagyományos Zenthe Ferenc Emléknapot ezúttal is a színész nevét viselő salgótarjáni színház rendezte meg Zenthe Ferenc szobránál, a salgóbányai Erdészház mellett.
Fekete Zsolt, Salgótarján polgármester köszöntőjében felidézte: 16 éve annak, hogy felavatták az ország első Zenthe-szobrát, Molnár Péter szobrászművész kiváló alkotását. Kiemelte, hogy a város és Salgóbánya polgárai is mindig nagyra becsülték a Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas színművész emberi értékét és művészi kvalitását. Tíz évvel ezelőtt a Dornyay Béla Múzeum is kiadott egy kötetet, mely Zenthe Ferenc gyermekkorát és szülőföldjéhez fűződő, haláláig tartó kötődését mutatja be – utóbbiról számos más újságcikk, irat, féltve őrzött fotó is tanúskodik – fejtette ki a városvezető.
A városvezető úgy véli, a zenthések értékközvetítő tevékenysége túlmutat a vármegye határain, ezáltal Salgótarján több szálon is bekapcsolódhatott az országos művészeti életbe. “Azt gondolom, hogy mára a színház városunk kulturális nagykövete lett” – hangsúlyozta Fekete Zsolt, aki köszönetet mondott a teátrumnak a Zenthe-kultusz ápolása érdekében végzett, példás tevékenységért, egyben boldog születésnapot kívánt a színháznak.
Cene Katalin, a Zenthe Ferenc Színház igazgatója arról beszélt: mivel alapításuk napja egybeesik névadójuk születésnapjával, április 24. különösen fontos hangsúllyal bír a színház életében. Minden év egy-egy mérföldkő, olyan évforduló, mely rendszeresen számvetésre késztet. Az eltelt 12 év minden nehézség ellenére sikeresnek, jó irányúnak mondható, a tárgyi és anyagi feltételek szűkössége ellenére pedig a teátrum beilleszkedett a honi színjátszás széles spektrumába, megtalálta helyét és szerepét a hazai színházi életben – fogalmazott.
A színházigazgató hangsúlyozta: sok tapasztalatot szereztek, és hisz benne, hogy eddigi hibáikból tanulva látják a fejlődés további lehetőségeit. Szerinte valójában az minősíti a színházat, hogy elfogadja-e őket a többféle közönségtípus, amelyeknek játszanak: a salgótarjániak, a Nógrád vármegyeiek, illetve a tájelőadások közönsége. Elmondása szerint úgy érzik, ha nem is maradéktalanul, de egyre inkább megfelelnek a kritériumoknak.
Továbbra is emberarcú, életigenlő, erkölcsjavító, léleknemesítő színházat szeretnénk csinálni. Olyat, mely nem egy magasabb rendű eszmeiség, hanem az adott közösség, a mindenkori közönségünk erkölcsi, lelki üdvösségéért tevékenykedik – emelte ki Cene Katalin, aki szerint csak így lehetnek méltók névadójuk szellemiségéhez, erkölcsi, emberi, művészi nagyságához.
Hozzátette: a következő években is kötelességüknek tartják a Zenthe-kultusz ápolását, fejlesztését. A tervek szerint a Zenthe Ferenc Emléknapot emlékhétté bővítenék, bízva abban, hogy Salgótarján közönsége szélesebb körben is megszólítható lesz, hogy Zenthe művészetét, életművét, pályafutását minél több ember megismerje.
Cene Katalin végezetül köszönetet mondott a színház fenntartóinak, azaz a Kulturális és Innovációs Minisztériumnak, valamint a salgótarjáni önkormányzatnak, továbbá az ünnepségen is jelen lévő ifj. Zenthe Ferencnek, hogy figyelmével, gyakori jelenlétével erkölcsi segítséget nyújt a teátrumnak, és megerősítést ad abban, hogy jó irányba haladnak. Mindemellett háláját fejezte ki a színház minden munkatársának is.
Ifj. Zenthe Ferenc úgy fogalmazott: már önmagában az lenyűgöző és megtisztelő, hogy édesapja egy olyan közösségnek, mint a Zenthe Ferenc Színház, és egy olyan városnak, mint Salgótarján, példaképe lett. “Erre ő azt mondaná, ha élne: ez egy kicsit túlzás. Nem azért, mert szerény volt, ő ezt így is gondolta” – fejtette ki.
Ifj. Zenthe Ferenc szerint az a csoda, ahogyan apja leélte az életét, ahogyan magával vitte azokat a szépségeket és jó gondolatokat, amelyek nagyon ráférnének a mai világunkra is, valóban példaértékű. Végezetül kiemelte: a Salgóbányán eltöltött tíz év lélekben, gondolkodásban, ember-, természet- és családszeretetben is nyomot hagyott édesapján.
Az ünnepségen közreműködött Sándor Zoltán, a Zenthe Ferenc Színház művészeti vezetője, valamint Pásztor Máté, a teátrum színművésze.