Az ápolók és az orvosok esetében is jelentős bérfejlesztési programot sikerült végrehajtani az elmúlt években – mondta Becsó Zsolt országgyűlési képviselő február 19-én, a Nógrád megyében tevékenykedő ápolókat köszöntő sajtótájékoztatóján, az Ápolók Napján.
Ismertetése az országban közel 80 ezer ápoló végzi hivatását, akiknek az egészségügy más területeinek dolgozóival egyetemben a kormány kiemelten kezeli az anyagi és erkölcsi megbecsülését. Az országgyűlási képviselő hangsúlyozta, jól tükrözi mindezt, hogy ezt az ágazatot jellemzi a legnagyobb arányú bérnövekedés: 2010-hez képest az egészségügyi béremelésre fordított összegek duplájára emelkedtek.
A kormány 2010 óta több ütemben emelte az orvosok és ápolók bérét – legutóbb január elsején. Mostanra egy ápoló átlagosan két és félszeresét keresi annak, mint 2016 előtt – ismertett az országgyűlési képviselő. Az elmúlt négy évben minden évben emelkedett az ápolók alapbére, összességében átlagosan 72, majd idén január elején további 30 százalékkal. A szakorvosoknál a 2010 előtti alapbérekhez viszonyítva átlagosan ötszörös, de van olyan szakterület, ahol kilencszeres a bérnövekmény – ismertette az adatokat Becsó Zsolt.
A sajtótájékoztatón az országgyűlési képviselő arról is szólt, hogy a baloldal magánosításról és kórházak bezárásáról beszél az egészségügyi terveikben, de még arról is, hogy a szüléshez nem kell orvos sem.
A gazdaság teljesítménye a támogatások alapja
Nem csak az Ápolók Napja apropóján, de a családi adóvisszatérítés, továbbá egy másik alkalommal a minimálbér és a bérminimum emelésének témájában is sajtótájékoztatót tartott az elmúlt napokban az országgyűlési képviselő.
A családokhoz megérkezett szja-visszatérítés országosan csaknem 2 millió gyermeket nevelő szülőt érint és összesen 600 milliárd forintot meghaladó támogatást jelent, Kelet-Nógrádban közel 10 ezer család kapja vissza a tavaly befizetett személyi-jövedelemadót – közölte ezen témában tartott sajtótájékoztatóján Becsó Zsolt. A képviselő hozzátette: azok, akiknek a kifizetéshez szükséges adatait nem ismeri a NAV és az ezen adatokról szóló nyilatkozatot esetleg elmulasztották benyújtani december 31-ig, az szja-bevallásban vehetik majd igénybe a visszatérítést.
A magyar gazdasági növekedés tavaly 7 százalék fölött volt, a foglalkoztatás a járvány ellenére tovább bővült, a nagy hitelminősítők pedig felértékelték Magyarországot és pozitívan ítélik meg a kilátásokat – mindezek összessége tette lehetővé, hogy a 13, havi nyugdíjat visszavezessék – fogalmazott egy másik sajtótájékoztatóján Becsó Zsolt. Az országgyűlési képviselő hozzátette: ékesen bizonyítja a bővülő pénzügyi lehetőségeket, hogy a gyermeket nevelők visszakapják a tavaly befizetett személyi jövedelemadót, csökkentek a munkáltatók adóterhei, a minimálbér és a garantált bérminimum jelentősen emelkedett, a 25 év alattiak pedig szja-mentességet kaptak.
A baloldal 2009-es világválság alatti intézkedéseivel szemben a mostani kormány nem kíván terhet rakni a családok vállára, ezzel ellentétben a családok támogatásában hisznek – hangsúlyozta Becsó Zsolt.