A 2021 és 2027 közötti Európai Uniós költségvetési ciklusban 11 milliárd 156 millió forint dedikált pályázati kerettel gazdálkodhat majd Salgótarján – jelentette be keddi sajtótájékoztatóján Becsó Zsolt országgyűlési képviselő. A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (TOP Plusz) égisze alatt a megyeszékhely rendelkezésére álló összeg felhasználásáról az önkormányzat dönt, a keretrendszer által meghatározott korlátok között.
Salgótarján nyertese lehet az elkövetkező hét éves költségvetési ciklusnak, amennyiben felkészül, a város fejlődését elősegítő programokat álmodik, kiváló szakembereket von be és jól sáfárkodik majd a rendelkezésre bocsátott forrásokkal – fogalmazott Becsó Zsolt. A Fidesz országgyűlési képviselő ismertetése szerint a kormány döntött a 2027-ig tartó fejlesztési ciklus TOP Pluszon belüli támogatási kereteiről.
Nógrád megye fajlagosan a legmagasabb támogatási összeget kapta, 65 milliárd 230 millió forintot. Becsó Zsolt kiemelte, a fenntartható városfejlesztés keretében ezen belül két települést is nevesít a napokban megjelent kormányhatározat: Balassagyarmatot és Salgótarjánt. A megyeszékhely 11 milliárd 156 millió forint támogatásban részesül, míg Balassagyarmat kerete 5 milliárd 526 millió forint lesz.
Az országgyűlési képviselő hozzátette azt is, hogy a salgótarjáni összeg lényegében közel 12 milliárd forint. Ismertetése szerint az előző időszakban a városban megvalósított foglalkoztatási paktum ugyanis a jövőben megyei szinten lesz megvalósítva, megfelelő hangsúllyal – és támogatással – a megyeszékhelyi foglalkoztatásra.
Salgótarján esetében így közel 30 százalékos a forrásnövekedés a jelenleg kifutó időszak eredetileg 9,2 milliárd forintos (az egyedi ráemelésekkel immáron közel 10 milliárd forintos) keretéhez hasonlítva, a megyei jogú városok között lakosságarányosan ez a harmadik legmagasabb összeg. Az országgyűlési képviselő jelezte: az ellenzéki vezetésű városok között magasan a legmagasabb fajlagos támogatási összeg a salgótarjáni.
Ez az egyik fokmérője annak, hogy számunkra valóban fontos Salgótarján, mindig is fontos volt. Bízok abban, hogy Salgótarján vezetése az elkövetkezendő években élni fog ezekkel a lehetőségekkel, munkájukkal hatékonyan hozzá fognak járulni a város fejlődéséhez – mondta Becsó Zsolt.
A megyei program több területet is lefed. Helyi gazdaságfejlesztés területén lehetőség lesz ipari parkok és inkubátorházak, helyi piacok kialakítására, közétkeztetés fejlesztésére. Településfejlesztésen belül csapadékvíz-elvezetési, zöldterület-megújítási és helyi közösségfejlesztési projektek, kerékpárutak építése és belterületi utak felújítása lesz támogatható. Helyi és térségi közszolgáltatások esetében bölcsődei, óvodai és köznevelési beruházásokra; egészségügyi alap- és szakrendelések, valamint szociális alapszolgáltatások fejlesztésére, míg a klímabarát megye keretében helyi és önkormányzati energiahatékonysági beruházásokra nyílik majd lehetőség. A program része lesz civil szervezetek támogatása és a megyei foglalkoztatási paktum lebonyolítása is. Nógrád megye 129 települése pályázhat majd 48 milliárd 548 millió forintra, míg a két említett város a számukra dedikált keretekből gazdálkodhat ebben az operatív programban. Az önkormányzatok természetesen a további releváns pályázati konstrukciókra is jelentkezhetnek majd, de a TOP Pluszban területileg meghatározott támogatási kereteket csak az adott megyék települései használhatják fel.
Az önkormányzat továbbra is 100 százalékos támogatás mellett valósíthatja majd meg elképzeléseit, de valójában a pályázati rendszerekben továbbra sincs teljes összegű Európai Uniós támogatás. A TOP Plusz részletes kiírásának tervezete szerint meghatározó részben a pályázati támogatások bő 82 százalékát adja az Európai Unió, a további szűk 18 százalék a magyar költségvetés társfinanszírozása. Ez alól a humán fejlesztések jelentenek kivételt, itt 85-15 százalék az arány.