Online közmeghallgatást tartott Nagy-Majdon József, Bátonyterenye Város Polgármestere csütörtökön, melynek témája az akkumulátor-újrahasznosítással foglalkozó, a városba nemrég betelepült SungEel Hitech Hungary Kft. tevékenysége, illetve az azzal járó esetleges kockázatok voltak. A közmeghallgatást a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megkeresésére volt szükséges megtartani, a vállalat ugyanis olyan tevékenységet szeretne folytatni, melyet a katasztrófavédelemnek is meg kell vizsgálnia.
A folyamat során nikkel-mangán-kobalt por képződik, ezt azonban megfelelő tanúsítvánnyal rendelkező, bélelt, zárt zsákokba helyezik, amiket konténerekben, hajón vagy vasúton keresztül juttatnak el aztán Dél-Koreába.
Bernáth Zoltán hozzátette: a gépekre úgynevezett porelválasztó berendezéseket is rákötnek – ezek a darálás során, az egyes ütemekben keletkező port elszívják. Ez az anyag szintén egy tárolóba kerül, később pedig ugyanolyan zsákba helyezik, mint a darálással előállított port, így az lényegében nem kerülhet a levegőbe. Természetesen, amennyiben a hatóságoknak bármilyen észrevétele, kérése van, azt teljesíteni fogja a vállalat – hangsúlyozta Bernáth Zoltán.
Száz új munkahelyet teremt egy koreai cég Bátonyterenyén
Átadták a dél-koreai SungEel HiTech Hungary Kft. akkumulátor újrahasznosító gyárát Bátonyterenyén, a gyár száz új munkahelyet teremt.
A közmeghallgatáson részt vett Bakos Krisztián, a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltó alezredese, Megyei Iparbiztonsági Főfelügyelő is, aki ismertette: a katasztrófavédelmi törvény meghatározza, hogy mikor számít veszélyesnek egy üzem, és milyen esetekben kell katasztrófavédelmi engedélyt kérniük a cégeknek. Jelen esetben erre a feldolgozás során keletkező, fekete színű, mérgező hatással bíró por miatt volt szükség.
Bakos Krisztián kifejtette továbbá, hogy a katasztrófavédelem szerepe az, hogy engedélyező hatóságként megvizsgálja, milyen körülmények között, biztonságosan hajtják-e végre a folyamatot, illetve a tárolást.
A tűzoltó alezredes kiemelte, hogy a katasztrófavédelem a továbbiakban is felügyeli majd a céget, a folyamat részeként pedig készül majd a helyi kirendeltség és az önkormányzat bevonásával egy külső védelmi terv, illetve lakossági tájékoztató is.
A közmeghallgatás végén Nagy-Majdon József polgármester is arról beszélt, hogy a folyamat nem jelent veszélyt a lakosságra. Mint mondta, az üzemben keletkező port zárt zsákokban szállítják el Dél-Koreába, és csak itt választják szét alkotóelemeire. A városban esetlegesen nagyobb rizikót jelentő vegyi szétválasztás nem történik majd – húzta alá a városvezető.