A felsőoktatás, a közlekedés és a helyi ipar fejlesztési lehetőségei is szóba kerültek azon az értekezleten, melyet az Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna hosszú távú stratégiájával kapcsolatban tartottak pénteken a Megyeházán. Az egyeztetésen a térség vezetői Palkovics Lászlóval, az Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztossal közösen tekintették át Nógrád megye, valamint Salgótarján 2030-ig szóló programját.
Becsó Zsolt fideszes országgyűlési képviselő a tárgyalás utáni sajtótájékoztatón elmondta, hogy négy fő téma van, amelyek kapcsán a jövőben is tárgyalni fognak, illetve konkrét lépéseket fognak tenni a megvalósítás terén is.
Az egyik ilyen a felsőoktatás kérdése, jelenleg ugyanis egy önálló főiskola vagy egyetem sem működik Nógrád megyében. A tervek szerint azonban január végén felsőoktatási csúcstalálkozót rendeznek négy egyetem – a Salgótarjánban már most is jelen lévő Óbudai Egyetem, a Semmelweis Egyetem, a Testnevelési Egyetem és a Miskolci Egyetem – részvételével.
Mivel Nógrád megye iparilag alulfejlett térségnek tekinthető, ez a terület is kiemelt szerepet kapott. Becsó Zsolt ismertetése szerint lépéseket fognak tenni egy új, Salgótarján és Bátonyterenye közötti gazdasági zóna kialakítására. Ehhez kapcsolódva pedig zöldmezős iparterület létrehozása, valamint a meglévő, barnamezős iparterületek rekultivációja is napirenden van – tette hozzá.
A felsőoktatás mellett a szakképzésről is tárgyaltak, hiszen a képzett, megfelelő tudással rendelkező szakemberek révén is támogatni tudják a Nógrád megyei ipar fejlődését. Fontos pont volt továbbá a 81-es számú vasúti fővonal kérdése is – ezzel a témával külön foglalkoztunk.
Január végére lesz nyilvános, milyen formában újulhat meg a Hatvan és Somoskőújfalu közötti vasútvonal
Négy központi kérdése volt Kelet-Nógrád tekintetében az Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna hosszú távú stratégiájával kapcsolatos pénteki egyeztetésnek, ebből egyik a vasút kérdésköre, mely fejlesztésének égető szükségességét az éppen a napokban történtek is alátámasztják.
Balla Mihály, a nyugat-nógrádi térség fideszes országgyűlési képviselője a sajtótájékoztatón kifejtette: az előző témákon túl egyeztettek az M2-es autóút fejlesztéséről, illetve a rétsági elkerülő út megépítéséről is, mely közlekedésbiztonsági szempontból különösen fontos. Tervben van a 22-es számú főút azon, mintegy 30 kilométeres szakaszának felújítása is, amely az első ütemből kimaradt. Balla Mihály szerint ez azért is lényeges, mert a főút mellett fekvő Balassagyarmat és Rétság adja a megye exportképességének több mint 65 százalékát.
A vasútfejlesztések kapcsán nem csak a 81-es, de a 75-ös számú, Vácot és Balassagyarmatot összekötő vasútvonal fejlesztése is szóba került, mely turisztikai szempontból is fontos lehet a jövőben – fűzte hozzá az országgyűlési képviselő, aki bízik benne, hogy a felsorolt fejlesztések hamarosan valóban elindulhatnak.
Jelentős összeggel támogatják a szakképző intézményeket
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, egyben az Északkelet-magyarország gazdaságfejlesztéséért felelős kormánybiztos az ország gazdasági helyzetéről is adott egy rövid áttekintést, melyben kiemelte: az Európai Unióban az elsők között tért vissza Magyarország a válság előtti fejlődési pályára. A gazdasági növekedés várhatóan hét százalék körül alakul idén, a munkanélküliségi ráta már visszatért a járvány előtti szintre, az alkalmazottak száma pedig hamarosan Nógrád megyében is elérheti a válság előtti értékeket.
A miniszter tájékoztatása szerint azt is megvizsgálták, hogy szűkebb régiónk kis- és középvállalkozásai milyen sikerrel vettek részt az egyes pályázatokon, és úgy vélik, hogy ezen a téren még van mit javítani. Ehhez többek között az oktatást is fejleszteni kell, ezért is fontos a felsőoktatási intézmények megjelenése a megyében – hangsúlyozta.
Palkovics László pénteken az Alstom mátranováki üzemébe is ellátogatott, ahol a vállalat a fejlesztési terveit is bemutatta a miniszternek.
Jelentős fejlesztéseket tervez az Alstom a mátranováki gyárában
Bemutattatta mátranováki forgóváz keretgyártó üzemének fejlesztésére vonatkozó terveit az Alstom a gyárba látogató Palkovics László innovációs és technológiai miniszternek pénteken – közölte a vállalat pénteken a 3100.hu-val.
Palkovics László szerint a hasonló fejlesztésekhez állami támogatásra van szükség, mely például a szakképzés fejlesztésében is megnyilvánulhat. A vállalatok számára ugyanis fontos a jól képzett munkaerő, ehhez pedig megfelelő színvonalú oktatást kell biztosítani.
Palkovics László elmondta továbbá, hogy a már meghatározott, klasszikus gazdasági területeken túl érdemes lehet új területekben, például a megújuló energiaforrásokkal és a környezetvédelemmel kapcsolatos iparágakban is gondolkodni Nógrád megyében.