Sajtótájékoztatón reagált a legutóbbi közgyűlés végén Fekete Zsolt polgármester részéről elhangzottakra Szabó Csaba, a Fidesz-KDNP városi frakciójának vezetője és Fenyvesi Gábor, a frakció szóvivője. A múlt pénteki eseményen szó esett általánosságban a város helyzetéről, a fejlesztési források felhasználásáról, továbbá a piac lassan haladó felújításáról is. Utóbbi kapcsán elhangzott: kezd kérdésessé válni, hogy időben el tud-e majd számolni a fejlesztési támogatással az önkormányzat.
Szabó Csaba: a számok nem hazudnak
Szabó Csaba reagálásában a város lakosságszám-csökkenésével kapcsolatban emlékeztetett rá: 2021-ben készítette az önkormányzat a Salgótarján 2030 elnevezésű gazdasági stratégiát, mely már szintén felhívta a figyelmet erre a problémára. “A csökkenés igen nagymértékű és jelentősen meghaladja, mind a megyei, mind a régiós, mind pedig az országos értékeket” – idézte a dokumentumot. A polgármester a közgyűlésen az ország kivándorlási számaival reagált a helyi helyzetre, amire reflektálva Szabó Csaba hangsúlyozta: nekünk a saját házunk táján kell keresni, hogy mit lehet tenni, Salgótarján polgármesterének Salgótarjánért, a negatív folyamatok megállításáért kell felelnie.
Ez nem egyszerű folyamat, de az biztos, hogy nem elég hozzá egy mosoly, egy “kezitcsókolom”, vagy egy-egy mézes-mázos beszéd. Tettek kellenek, meg kell becsülnünk azt, amink van. Ésszerű léptékű, fokozatos fejlesztések szükségesek, javítani kell az emberek életminőségét – mondta Szabó Csaba.
Salgótarján gazdasági adatokban és az emberek közérzetében is a sor végén található a különböző kimutatásokban és kutatásokban, a város adóerő-képességét pedig már nem csak az országon, de a vármegyén is belül is sorra előzik más települések – hangsúlyozta Szabó Csaba.
Lehet, hogy a közvélemény- és gazdasági adatok ismerete sem elég? Minek kell még történnie, hogy Salgótarjánban végre felébredjünk és cselekedjünk? – tette fel a kérdéseit Szabó Csaba.
A polgármester a legutóbbi ülésen úgy fogalmazott, szerinte elindult a választási kampány. Az elmaradt fejlesztések, a fölöslegesen elköltött százmilliók és milliárdok, a be nem teljesített ígéretek sokasága, a város elértéktelenedése és a város vagyonának felélése miatt el kell számolnia a választók felé Fekete Zsoltnak – hangsúlyozta ezzel kapcsolatban Szabó Csaba, aki szerint Salgótarjánnak nincs arra ideje, hogy továbbra is csak tervezgessen és beszéljen a fejlesztésekről.
Nem elég szeretni Salgótarjánt, tenni is kell érte – fogalmazott.
Simon Lajos és a Zenthe Ferenc Színház "ügye" kapcsán Szabó Csaba a frakciója nevében köszönetet mondott az igazgató 11 éves munkájáért. Úgy fogalmazott: az igazgató elévülhetetlen érdemeket szerzett a salgótarján színház megalakításában, fejlesztésében és országos elismertetésében egyaránt. A teátrum és vele együtt Simon Lajos meghatározó szerepet töltött be nem csak a város és régiója, de a vármegye kulturális életében is. Szabó Csaba a frakció nevében gratulált és egyben köszönetet mondott Simon Lajos munkájáért, egyben jó egészséget kívánt neki továbbiakban.
Időhurok, multiverzum
Fenyvesi Gábor elsősorban a pályázati támogatások kérdéskörében elhangzottakra reagált. A Fidesz-KDNP frakció szóvivője szerint városszerte érzékelhető az elégedetlenség, ez most már vélhetően a polgármesterhez is eljutott. Ezt bizonyítja véleménye szerint a városvezető mostani reagálása is, hiszen ilyen viszontválasz sem véleményekre, sem szakmai javaslatokra nem érkezett eddig, ahogyan sajtótájékoztatót is ritkán tartott, de most a piac kérdéskörében ezt is megtette a város vezetője.
A Modern Városok Programban azon fejlesztési elképzelések nem tudtak megvalósulni, melyek az önkormányzat hatáskörébe tartoztak – fogalmazott Fenyvesi Gábor. Kiemelte: annak ellenére ez a helyzet, hogy Salgótarján volt az egyetlen érintett város, mely az előkészítésre is forrást kapott, egymilliárd forintot.
Mondanom sem kell, hogy ezt sikerült elköltenie a városnak, ennek ellenére egyetlen fejlesztés sem tudott elindulni – mondta a képviselő.
Ismertetése szerint az atlétikai pálya helyszínének tervezett területet is ebből a keretből vette meg a város még 2019-ben, több mint 200 millió forintért. Azóta semmilyen előrelépés nem történt, miközben Balassagyarmaton már meg is épült az ilyen létesítmény, a mi atlétáink is ide járnak edzeni – jelezte.
A polgármester piaci beruházás kapcsán tartott sajtótájékoztatójához hozzáfűzte: 2018-ban 900 millió forintot kapott a város a beruházásra, majd ezt követően csak 2021-ben sikerült kiírni a kivitelezésre irányuló közbeszerzést. Fenyvesi Gábor “a sci-fi filmekben és sorozatokban manapság népszerű multiverzumokra” asszociált, véleménye szerint egyfajta időhurokba kerülhetett a városvezetés. Hangsúlyozta: azt követően, hogy az összeg megítélése után három évvel kiderült, hogy minden ajánlat drágább, mint a rendelkezésre álló pénz, már 2021 szeptemberében kormánydöntés született a hiányzó forrás rendelkezésre bocsátásáról.
Csúsztatásnak nevezte továbbá a polgármester egy másik állítását is. Fenyvesi Gábor szerint nem igaz, hogy ne érhette volna el akár a 11 milliárd forintot is a város fejlesztései kerete, véleménye szerint itt is “időhurokba” került a polgármester. Magyarázata szerint minden érdemi fejlesztés esetében, így a bányamanó élményközpontnál is elfogadta a ráemelési kérelmet a kormányzat, majd miután erről a projektről a város lemondott, az így “felszabadult” 1,2 milliárd forintot a korábbi ráemelésbe számította be a irányító hatóság.
Horogra akadt, de végül elúszott bő 1,2 milliárd forint – 3100.hu
Fontos részletek derültek ki a salgótarjáni közgyűlés múlt csütörtöki ülésén úgy a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében megvalósuló utolsó beruházásokról, mint a TOP Plusz keretében hamarosan induló első kivitelezésekről.
Fenyvesi Gábor szerint a városvezetés számára is egyértelmű kellett volna legyen, hogy ez a fejlesztés már nem lesz megvalósítható, de ennek ellenére az utolsó pillanatig kivártak ahelyett, hogy időben módosítást kértek volna. Emiatt ráadásul az előkészítésre elköltött 70 millió forintot a városnak a saját költségvetésből kell visszafizetnie, közben pedig az atlétikai pálya építéséhez szükséges közbeszerzés előkészítéséhez és kiírásához ötödik éve nincs betervezve a szükséges 80 millió forint a város költségvetésében.
A képviselő a piac kapcsán azt is jelezte: tudomása szerint év végégi el kell számolnia az országnak az Európai Unió felé minden ilyen projekttel. Úgy fogalmazott, nem tudja, hogy a piac számlája ebbe az elszámolásba hogyan tud majd bekerülni.
De ez még “a jövő zenéje”, egyelőre tartsunk már végre ott, hogy lezáruljon a 2018-ban indult piacfelújítás folyamata – fogalmazott Fenyvesi Gábor.