Szerda délután hivatalosan is átadták a több mint 11 kilométer hosszúságú, Karancsalját, Karancslapujtőt és Karancskeszit átszelő kerékpárforgalmi létesítményt, mely több éves munka és a három település összefogásának eredményeként épülhetett meg.
A karancsaljai Polgármesteri Hivatalban tartott ünnepélyes átadón elsőként a község polgármestere idézte fel a projekt mérföldköveit. Sulyok Oszkár Jánosné ismertetése szerint korábban a Karancs-völgyi községekben a főút jelentős részén sem járda, sem kerékpárút nem volt, a megnövekedett forgalom miatt azonban egyre inkább balesetveszélyessé vált a közlekedés.
A munkálatok 2020 szeptemberében kezdődtek el a vízelvezető-rendszerrel kapcsolatos feladatokkal. A szakemberek egy zárt rendszert hoztak létre, mivel a kerékpárút és a járda erre épült. Tavaly tavasszal folytatódott a munka, decemberben pedig megtörtént az átadás-átvétel.
Sulyok Oszkár Jánosné elmondta, a három településen összesen közel 11 és fél kilométeren lett kialakítva kerékpárforgalmi létesítmény, míg mintegy 5 és fél kilométeren járda épült. Ahol arra lehetőség volt, ott egyoldali, kétirányú kerékpárutat építettek, míg a többi részen kerékpáros nyomot festettek fel az úttestre.
Karancsalja belterületén mintegy 1,8 kilométeren (a falu salgótarjáni végétől a helyi általános iskoláig), Karancslapujtőn több mint 900 méteren, míg Karancskeszi közigazgatási területén közel egy kilométeren épült egyoldali, kétirányú kerékpárút – utóbbi két településen erre a külterületeken volt lehetőség. Kerékpáros nyomot Karancsalján mintegy 1,5 kilométeren, Karancslapujtőn több mint 2,5 kilométeren, Karancskesziben pedig közel 4 kilométeren festettek fel. Mindemellett több kilométer hosszan kiépítették a csatornarendszert, továbbá járdákat, átkelőket és parkolókat is létrehoztak.
Összefogás
Balla Mihály, a nyugat-nógrádi térség országgyűlési képviselője beszédében kifejtette: példaértékű, amikor három település összefog, az együttműködés egyre inkább jelképezi a Karancs-völgyet. Mint mondta, egy olyan közösség alakult ki az önkormányzatok vezetői között, melynek köszönhetően nagyon sok kérdésben, feladatban tudnak együttműködni.
A képviselő szerint fontos, hogy más területek mellett egyre inkább előtérbe kerül az úthálózat fejlesztése is, aminek szép példája ez a beruházás. Balla Mihály hangsúlyozta, hogy a Karancs-völgyben napjainkban egyre biztonságosabbá válik a közlekedés, ezt szolgálta a bicikliút és a járda építése mellett a Karancsaljától Ságújfaluig tartó útfelújítása is.
Átadták a két völgy lakóit összekötő, Etes és Ságújfalu közötti útszakaszt – 3100.hu
Csütörtök délelőtt hivatalosan is átadták a Magyar Falu Program támogatásával megújult Etes és Ságújfalu közötti, illetve Etes belterületén futó, mintegy három kilométer hosszúságú útszakaszt.
El fogunk oda jutni, hogy nem csak a helyiek fognak munkába, iskolába járni ezeken a kerékpárutakon, hanem azok a turisták is megjelennek rajtuk, akik fel szeretnék fedezni a Karancs-völgy szépségeit – mondta a térség országgyűlési képviselője.
Nógrád olyan lesz, amilyenné teszik az itt élő emberek – fogalmazott Skuczi Nándor köszöntőjében. A Nógrád Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke kifejtette: ebből a munkából azok is kivették a részüket, akik hozzájárultak ahhoz, hogy elkészülhessen a Karancs-völgyi kerékpárút. Skuczi Nándor szerint a cél a “Zöld Nógrád”, azaz egy élhető megye megteremtése. Ehhez három dolog szükséges: jól fizető munkahelyek, élhető lakókörnyezet és a szülőföld szeretete – magyarázta a megyei közgyűlés elnöke. Skuczi Nándor ezért mindenkit arra biztat, hogy tehetségéhez, idejéhez és lehetőségéhez mérten tegyen a közért, mert mindenkire szükség van.
Az aktív turizmusé lehet a jövő
Az átadón Révész Máriusz, az aktív Magyarországért felelős kormánybiztos kiemelte, hogy a munka még nem ért véget, tavaly ugyanis 4 milliárd forintot ítélt meg a kormány kerékpárutak tervezésére, az összegből Nógrád megyébe 200 millió forint jutott.
Erről Skuczi Nándor, a Nógrád Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke beszélt portálunknak, aki az eddigi eredmények mellett a jövőbeni terveket is ismertette.
A kormánybiztos szerint azért is fontos, hogy ezek a kerékpárutak megépüljenek, mert Nógrád megye az ország egyik legszegényebb része, holott hihetetlen adottságokkal rendelkezik, és hatalmas potenciállal bír az aktív turizmus területén.
Révész Máriusz ismertetése szerint a versenyen 20 gimnázium csapatai mérettetik meg magukat. Legutóbb – amikor a vetélkedő a Zempléni-hegységben zajlott – úgy állították össze a feladatokat, hogy a televíziós összefoglalóban minden fontos nevezetesség, látványosság megjelenjen, ezzel arra ösztönözve a nézőket, hogy maguk is ellátogassanak a környékre. Bíznak benne, hogy a Karancs-Medves vidékére is fel tudják majd hívni a figyelmet – tette hozzá.
A kormánybiztos beszélt arról is, hogy a már említett aktív turizmus a jövőben sok embernek biztosíthat megélhetést a környéken. Mint fogalmazott, minden megvan ahhoz, hogy a következő időszakban egy aktív turisztikai robbanás történjen Nógrád megyében.