Mint arról a napokban részletesen írtunk: ismét árverésre bocsátották a salgótarjáni városközpontban 21 éve üresen álló egykori Karancs Szálló épületét. A licitre hétfő estig volt lehetőség, végül ketten is vásárlási szándékot mutattak az anonimitást biztosító elektronikus felületen.
Hétfőn délelőtt jelent meg az első licit a 106 millió forintos minimáláron, de az, aki végül a legmagasabb ajánlatot adta, csak bő öt perccel az online árverés vége előtt lépett a 2 millió 120 ezer forintos licitlépcső következő “fokára”. A licit tervezett zárása 18 óra lett volna, de egy érvényes ajánlat beérkezésénél újabb öt perc áll rendelkezésre, így végül kevéssel 18:30 előtt ért véget a felek egymásra ajánlása.
A két fél összesen 24 alkalommal licitált, a folyamat végül 155 millió forintnál ért véget, erre az összegre már nem ajánlott rá a másik fél.
Folytatás?
Mindkét fél 21 millió 200 ezer forint árverési előleget helyezett letétbe, enélkül nem tudtak volna részt venni az online árverésen. A nyertes licitálónak ezt megadott időn belül ki kell egészítenie a teljes összegre, 155 millió forintra. Amennyiben ezt megteszi, a vesztes licitáló az előleget visszakapja.
Ha esetlegesen a nyertes licitáló mégsem fizeti meg az általa ajánlott összeget, akkor az előlegnek is búcsút mondhat. Magának az épületnek még ekkor is lehet új tulajdonosa, miután ilyen helyzetben a következő legmagasabb licitáló élhet a vásárlás lehetőségével.
Az általunk megkérdezett szakember szerint több hetes folyamat lesz az ilyenkor szokásos papírmunka, az ingatlan tulajdoni lapjáról csak ezt követően fog majd kiderülni információ az új tulajdonosról (hacsak saját szándékából nem lép már korábban a nyilvánosság elé).
Az, hogy az ingatlannak új tulajdonosa lesz, attól függetlenül is új helyzetet teremt, hogy a későbbiekben mikor és milyen formában kezd majd valamit az épülettel. Amíg egy végrehajtás alatt álló ingatlan tulajdonosa vagy felszámolója nehezen kényszeríthető rá még a jókarbantartási és egyéb kötelezettségeinek teljesítésére is (lásd az acélgyár melletti, de területileg az egykori üzemhez tartozó, Jónásch-telepre vezető lépcsősor ügye, ahol immáron tábla figyelmeztet a balesetveszélyre), addig a tőkeerős új tulajdonos bizton számíthat ilyen és hasonló felszólításokra.
Az önkormányzati bevételek szempontjából bár nem grandiózus tétel, de említésre méltó, hogy a 3224 négyzetméter alapterületű épület után a jelenleg érvényes építményadó rendelet szerint nagyságrendileg 4 millió forint adót szükséges fizetni évente.