Újabb források érkeznek Nógrád megyébe a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretéből, ezúttal összesen mintegy 10,6 milliárd forintnyi támogatás odaítéléséről született döntés – közölte hétfő délután sajtótájékoztatón Skuczi Nándor, a Nógrád Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke
Ahogy arról portálunk is beszámolt, áprilisban, az első döntési körben összesen mintegy 12,3 milliárd forint támogatás érkezett Nógrád megyébe. Skuczi Nándor ismertetése szerint ezúttal két kiírással kapcsolatban születtek döntések.
A TOP Plusz keretében több mint 71,6 milliárd forintnyi forrás érkezik majd a megyébe 2021 és 2027 között. Mint azt már korábban megírtuk: Salgótarján önkormányzata ebből az összegből több mint 11 milliárd forintos kerethez jut, ami a foglalkoztatási támogatásokkal együtt a 12 milliárd forintot is megközelíti majd, csak ebben a pályázati konstrukcióban.A meghatározott keretek között a város dönt arról, hogy milyen beruházásokra fordítja az összeget.
Az Élhető települések című felhívás részeként vízgazdálkodással kapcsolatos fejlesztésekre, zöld- és kékinfrastruktúra fejlesztésre, önkormányzati épületek fejlesztésére, kerékpáros létesítmények építésére, továbbá közlekedésbiztonsági fejlesztésekre, illetve kulturális, sport és egyéb közterület fejlesztési beruházásokra, valamint hulladéklerakó rekultivációra és barnamezős területek kármentesítésére is lehetett pályázni.
A mostani fordulóban e kiírás keretében Nógrád megyéből 95 támogatási kérelem részesült támogatásban, összesen több mint 8 milliárd 692 millió forint értékben. A nyertesek között van Patvarc, ahol mintegy 750 millió forintból fejleszthetik a települést, de szintén jelentős támogatásból, 720 millió forintból megépülhet a Szurdokpüspökit és Jobbágyit összekötő kerékpárút is, míg Bátonyterenyén közel 698 millió forintból valósulhat meg komplex fejlesztés.
Skuczi Nándor elmondta továbbá: a Gyermeknevelést támogató humán infrastruktúra fejlesztése című, a bölcsődék és óvodák korszerűsítésére, építésére kiírt pályázaton 15 önkormányzat nyert el összesen mintegy 1 milliárd 974 millió forint támogatást. A nyertesek között van Magyargéc, ahol 400 millió forintból hoznak létre új óvodát, Pásztón pedig 300 millió forintból újulhatnak meg az óvoda épületei.
A megyei közgyűlés elnöke köszönetét fejezte ki az érintett szereplőknek a hatékony együttműködésért, majd hozzátette: bízik benne, hogy rövid időn belül további TOP Plusz támogatási kérelmek vonatkozásában is pozitív hírekről számolhat be.
Közel másfél milliárd forint támogatás érkezik Salgótarján szomszédságába
A TOP Plusz keretéből ezúttal mintegy 1 milliárd 484 millió forint érkezik a Salgótarján környékén fekvő településekre. Somoskőújfaluban mintegy 270 millió forintból épül bölcsőde, míg belterületi-vízrendezésre 32 és fél millió forintot kap a község. Cered közösségi infrastruktúra fejlesztésére nyert el 67 millió forintot, Bárnán közel 60 millió forintból újulhat meg a közösségi és ifjúsági ház, míg a Csókás-patak burkolása 22 millió forintból valósulhat meg. Mátranovák önkormányzata közösségi tér fejlesztésére csaknem 140 millió forintot, míg a belterületi vízrendezés harmadik ütemére mintegy 54 és fél millió forintot nyert el.
Kazáron mintegy 49 millióból feljeszthetik a faluházat, míg belerületi vízrendezésre 39 millió forintot fordíthatnak. Ugyancsak sikeresen pályázott a belterületi vízrendezés megvalósítására Vizslás, mely erre a célra 70 millió forintot kap, míg a Vizslási Bóbita Óvoda korszerűsítésére közel 180 millió forintot nyert el a község. Rákóczibánya önkormányzata belterületi vízrendezésre 25 millió forintot, a művelődési ház fejlesztésére mintegy 40 millió forintot, míg óvodafejlesztésre közel 140 millió forintot fordíthat.
Mátraszelén 60 millió forintból alakíthatnak ki szabadidőparkot, a csapadékvíz-elvezető rendszert pedig 56 millió forintból korszerűsíthetik. Nagykeresztúr két pályázatával összesen 65 millió forintot nyert el közösségi infrastruktúra fejlesztésre. Kishartyán önkormányzata három nyertes pályázatot nyújtott be, melyeknek köszönhetően zöldfelület-fejlesztésre 25 millió forintot, belterületi vízrendezésre csaknem 60 millió forintot, míg óvodafejlesztésre 32 millió forintot kap a település.