Bár a járványhelyzet miatt a Zenthe Ferenc Színház is nehéz hónapokon van túl, a teátrum fejlődése töretlen, a következő évadban pedig számos újdonsággal várják közönségüket – derült ki a teátrum hétfői, évadnyitó sajtótájékoztatóján.
Dániel Zoltán alpolgármester köszöntőjében kifejtette: rengeteg pozitív visszajelzés érkezett a Zenthe Nyár programsorozattal kapcsolatban, mind a helyi, mind az ország távolabbi pontjáról érkező nézőktől, így a jövőben a fesztivál a turizmusban is fontos szerepet tölthet be. A szabadtéri előadások mellett az évad újdonsága a kamaraterem, melynek kialakítása jelenleg is zajlik. Mint mondta, az önkormányzat a kezdetektől támogatja a hasonló kezdeményezéseket, és ez a jövőben sem lesz másképp.
A Zenthe Ferenc Színház társulata utoljára tavaly október végén lépett fel a megyeszékhelyen, ezután egy hosszú, több hónapos szünet következett – idézte fel Simon Lajos. A teátrum igazgatójának ismertetése szerint lesújtó az előző évad mérlege, ugyanis 216 előadás elmaradt, ez pedig kilenc számjegyű bevételkieséssel járt. Ennek ellenére nem csökkentették sem a béreket, sem a dolgozók létszámát.

Simon Lajos kiemelte: a leállás alatt is mindet megtettek, hogy értelmes munkával teljen ez az időszak. Így három premier próbafolyamata is elindult, míg a háttérben a díszletek és az eszközök karbantartására fókuszáltak.
A salgótarjáni teátrum igazgatója szerint az egyik legnagyobb problémát az jelentette, hogy senki sem tudta, meddig kell zárva tartania az intézménynek. Végül a vezetés úgy döntött, hogy a 2020/2021-es évadra tervezett premiereket átviszik a következő szezonra, a tavalyi bérleteket pedig 2020. május végéig meghosszabbították.
A jelentős bevételkiesés ellenére a színház likviditása nem forgott veszélyben, ez pedig az önkormányzati és állami támogatásoknak volt köszönhető – hangsúlyozta Simon Lajos.
Mint mondta, a megyeszékhely önkormányzata és az állam 2022. december 31-ig összesen közel 200 milliárd forinttal támogatja az intézményt. Emellett természetesen élnek a pályázati lehetőségekkel is: tavaly 12 pályázaton közel 130 millió forintot nyertek el, az összeget produkciókra, eszköz- és gépjármű beszerzésre, valamint színészlakások felújítására fordították.

Simon Lajos elmondta továbbá: az idei a jubileumok évada lesz, ugyanis 2022 tavaszán ünnepli a teátrum tizedik születésnapját, emellett pedig a „Salgótarján 100 éve város” emlékévbe is bekapcsolódik az intézmény. Mint fogalmazott, a 2021/2022-es évadra pezsgő repertoárral készültek, így mindenki megtalálhatja a neki tetsző előadást. Összesen 14 premiert tartanak majd, bemutatják többek között „A tanítónő” és a „IV. Henrik” című színdarabokat, míg jövő év elején a „Macsakakő” című drámával emlékeznek meg Salgótarján várossá nyilvánításának századik évfordulójára.
Mindemellett öt kamara-előadással, egy tantermi előadással, mesebemutatóval és két felolvasószínházi premierrel is készülnek. A színház saját társulata hat fővel bővült, az intézménybe érkezik Mikecz Estilla, Litauszky Lilla, Simon Kata, Hunyadi Máté, Mohácsi Norbert és Ozsgyáni Mihály is, így a társulat immár 22 fővel vághat neki az új évadnak.

Ahogy azt Dániel Zoltán is említette beszédében, a teátrum két új játszóhellyel bővült. Ezek közül az egyiket, a szabadtéri színpadot már felavatták, a közönség nem kis megelégedésére. Simon Lajos ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a Zenthe Nyár programsorozatot jövőre is szeretnék megszervezni, várhatóan ugyancsak augusztus első felében.
A másik új helyszín, azaz a kamaraterem októberre készül el, itt öt előadást mutatnak majd be. A teremben egy 120 fős mobillelátót, illetve egy forgószínpadot is kialakítanak. A József Attila Művelődési Központ „C” szárnyában a kamaraterem mellett egy kávézót is létrehoznak, mely Simon Lajos szerint méltó lesz a teátrumhoz.
A teátrum helyzete tehát stabil, miközben a szakma is elismeri munkájukat, az intézmény pedig továbbra is a kiemelt minősítésű színházak közé tartozik – hangsúlyozta az igazgató.
A nyári vendégszereplésekről Orosz Dániel értékesítési menedzser beszélt, aki elmondta: az elmúlt időszak egyszerre volt nehéz és felemelő. A több hónapos leállás után egy sűrű nyár következett, társulatuk összesen mintegy 20 ezer kilométernyi utat tett meg. A nyáron két produkció, a „Képzelt beteg” és a „Lovagias ügy” is fontos mérföldkőhöz érkezett, ugyanis mindkét darab esetében az 50. előadást ünnepelhették meg a színészek és a stáb.
Az elmúlt időszakban több elmaradt előadást is bepótoltak, miközben nem csak számukra kedves, jól ismert helyeken, hanem több új városban is színpadra léphettek. Orosz Dániel ismertetése szerint a következő évadban ugyancsak útra kel a társulat: ez idáig már 40 vendégjátékot kötöttek le, míg további 40 előadásra a Déryné Programban kerülhet sor.