Múlt pénteken nyílt meg Földi Péter Kossuth-díjas festőművész Szántás a kút körül című időszaki tárlata a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeumban.
A megnyitó a Somoskőújfalui Kiskút Néptánccsoport körtáncával kezdődött, majd Shah Gabriella múzeumigazgató köszöntötte a megjelenteket. Mint fogalmazott, a kiállított művek mind üzenetet hordoznak, és ha a néző befogadja a képek mondanivalóját, olyan útravalót kap, mely minden egyes élethelyzetben segíthet.

Bár minden képnek van saját üzenete, a kiállítás egészében szól a közönséghez – fejtette ki Shah Gabriella, aki szerint a tárlat többek között azt sugallja: bármennyire keretek közé vagyunk szorítva, és tülekedés van körülöttünk, mindenképpen észre kell venni a jóságot és a hangyaszorgalmat, melyet el kell különítetnünk az emberi gyarlóságtól.
A kiállítást megnyitó H. Szilasi Ágota művészettörténész, az egri Dobó István Vármúzeum munkatársa arról beszélt: Földi Péter életműve kiutat mutat a művészetet egykor ért kritikákból, melyek szerint az már semmi újat nem tud nyújtani. Olyan művész ő, aki alkotásaiban, kiemelkedően fő műveiben képes összesűríteni az örök szimbolikus bölcsességből annyi erőt, hogy a művészet eredetlényegéhez közelebb juthassunk, a festészet létjogosultságát fenntarthassuk – mondta.
A művészettörténész úgy szólt továbbá: Földi Péter számára a festészet, a művészet nem egy külső kötelezettség, hanem belső elhívás, mely magasba emel. Műveinek summája a valóság felemelése a maga igazságába, ezért nem önmagát, esendő voltát jeleníti meg, hanem a személy feletti, univerzális ideált igyekszik visszatükrözni. Tudja, hogy az ember önmagában kevés, az életnek pedig csak akkor van értelme, ha a megértettség állapotában szembehelyezkedünk a létrontás valamennyi formájával – magyarázta.

H. Szilasi Ágota hangsúlyozta, bár a somoskőújfalui festőművész képei közvetlen látványélmények hatására születnek, mégsem tájképek, életképek vagy portrék, hiszen a feladatuk egészen más: a narratív, a megértéshez szükséges szinten túl, jelértékű művészet ez.
A kiállításmegnyitó végén a 75. születésnapját ünneplő Földi Péter is szólt a megjelentekhez. Mint mondta, egészen régóta hirdeti, hogy a művészet – legyen szó gyermekrajzokról, népi- vagy képművészetről – egy üzenettartalmat közvetít. „Ha ez a tartalom érvényes igazságokat hordoz, és ha elég jó a festő, akkor a kép is tud ezzel azonosulni. Nem könnyű jó képet csinálni úgy, hogy igazat is mondjon, hazugságképeket pedig tulajdonképpen nincs értelme készíteni” – fogalmazott a festőművész, egyben köszönetet mondott mindazoknak, akik részt vettek a tárlat létrehozásában.
A Szántás a kút körül című, számos monumentális művet felvonultató kiállítást 2025. január 31-ig láthatja majd a közönség.