Dániel Zoltán alpolgármester és a Dornyay Béla Múzeum munkatársai hétfőn, a Chilei Köztársaság budapesti nagykövetségén átvették azt a festményt, melyet a salgótarjáni származású Cseney László leszármazottai ajánlottak fel az intézménynek. A Budai lány című olajfestményen a salgótarjáni születésű festőművész felesége látható, az alkotást pár hónap múlva a közönség is megcsodálhatja Salgótarjánban.
Az olajfestményről és készítőjéről Shah Gabriella múzeumigazgató beszélt a 3100.hu megkeresésére. Mint felidézte, Ladislau Cseney, azaz Cseney László unokája a tavalyi év folyamán kereste meg a Chilei Köztársaság Magyarországi Nagykövetségét azzal a kéréssel, hogy vegyék fel a kapcsolatot a salgótarjáni múzeummal, mivel szeretnék az intézménynek ajándékozni nagyapjuk egyik festményét. Shah Gabriella szerint ez egy fantasztikus lehetőség, hiszen Chile jelentős művésze volt Cseney László, aki 1905-ben született Salgótarjánban – ide korábban Horvátországból érkeztek felmenői.
A festőművész az 1920-as években emigrált az országba, majd ott nagy ívű karriert futott be, még a szépművészeti iskolában is tanított, később pedig igazgatója is lett. Elmondható, hogy Cseney László világhírre tett szert – emelte ki Shah Gabriella. A múzeumigazgató hatalmas dolognak nevezte, hogy az intézménynek ajándékozták az 1944-ben készített Budai lány című festményt, mely a szükséges adminisztráció után a napokban megérkezhetett Salgótarjánba.
Shah Gabriella ismertetése szerint a mű hamarosan egy restaurátorhoz kerül, ahol új keretet kap, illetve megtisztítják. Mivel Cseney László unokája, Esteban Cseney május utolsó hetében érkezik a Dornyay Béla Múzeumba családjával, ez alkalomból, egy kis ünnepség keretében szeretnék átadni a közönségnek a festményt. Mint az unoka fogalmazott, “nagypapája és nagymamája hazatér Salgótarjánba” – tette hozzá Shah Gabriella.
Ismét várja a látogatókat a Dornyay Béla Múzeum
Shah Gabriella portálunknak arról is beszélt: óriási öröm számukra, hogy március elsejével ismét megnyithatta kapuit a Dornyay Béla Múzeum. Bár egyelőre csak hetente két napon várják a látogatókat, máris nagy érdeklődés kísérte az újranyitást. Az intézmény keddenként és csütörtökönként, reggel fél nyolctól délután öt óráig tart nyitva.
A Bányászati Kiállítóhely földfelszíni kiállítótere továbbra is zárva tart, a földalatti rész azonban látogatható hétfőtől csütörtökig fél nyolc és délután négy óra között, pénteken pedig fél nyolctól egy óráig, előzetes bejelentkezés alapján. Hétvégére történő bejelentkezést is csak hétköznapokon, a megadott időpontokban tud fogadni a múzeum. Bejelentkezni a 06 32 520-700-as vagy 06 20 267 2292-es telefonszámon lehet.
A közönség megtekintheti a még novemberben megnyitott, V. Országos Rajztriennálét, a Szalay és Picasso, valamint A hit és hatalom házai – Középkori templomok és várak Nógrád megyében című, időszaki kiállításokat is. Érdekes lehet továbbá az Üvegváros tanulmányi raktár, az Ér(in)tsd meg a vároST interaktív fal, illetve a Gaál István Emlékszoba is – sorolta Shah Gabriella. Mindemellett múzeumpedagógia foglalkozásokkal, előadásokkal, filmklubokkal is készülnek – erről a múzeum közösségi oldalán találnak majd információt az érdeklődők.
A Dornyay Béla Múzeum igazgatója portálunknak azt is elmondta, kollégáival együtt sokat dolgoznak azon, hogy a tavaly elbúcsúztatott, Nógrád az Újkorban című kiállítás helyén egy újabb, a mai kornak megfelelő állandó tárlatot hozzanak létre, mely a salgótarjáni iparvidék történetét dolgozza fel. Jelenleg az előkészítő, szakmai munkálatok folynak, remélhetőleg az év végére, vagy 2024 elejére pedig megnyithatják a látogatók előtt is az új kiállítást – mondta Shah Gabriella.