Az önkormányzati választáson Salgótarjánban induló mind a hat párt, egyesület, illetve választási szövetség kompenzációs listát állított. A listákat a polgármesterjelöltek vezetik, a mögöttük található névsorokban nincs különösebb meglepetés.
Mi a szerepe a kompenzációs listának és hogyan működik a mandátumok odaítélése?
A 10 ezer főnél több lakosú településeken és a fővárosi kerületekben a képviselők úgynevezett vegyes választási rendszerben, vagyis egyéni választókerületekben és kompenzációs listán szerezhetnek mandátumot. Ilyen listát az a jelölőszervezet állíthat, mely a választókerületek legalább kétharmadában egyéni jelöltet tudott állítani. Salgótarján esetében mind a hat választáson induló párt, választási szövetség és egyesület teljesítette ezt a kritériumot.
Salgótarjánban a 25 és 50 ezer lakos közötti településekre vonatkozó szabály alapján a következő öt év során is egy 15 fős közgyűlés lesz a döntéshozó testület. A város lakossága személy szerint választja meg a polgármestert és a 10 egyéni választókerületi képviselőt, a további 4 közgyűlési hely a kompenzációs eredmények alapján lesz betöltve.
Azt, hogy mely kompenzációs listának jár hely a közgyűlésben, a töredékszavazatok határozzák meg. Töredékszavazatnak minősül az egyéni választókerületekben leadott minden olyan szavazat, amellyel nem szereztek mandátumot. Ezt városi szinten összeadják, majd minden lista esetében elosztják az értéket hárommal, öttel és héttel. Az így előálló megannyi számból a négy legmagasabbért jár mandátum – egy lista akár többet is megszerezhet.
Egy – az egyszerűség kedvéért az aktuális salgótarjáni önkormányzat választás jellemzőitől eltérő – példával élve: három jelölőszervezet verseng, melyek közül “A” jelű a választókerületekben 6300, a “B” jelű 3700, a “C” jelű pedig 1200 töredékszavazatot tud magáénak. Ezen esetben az “A” szervezet 3 mandátumot szerez (6300-as, illetve a hármas osztással 2100-as, továbbá az ötös osztással 1260-as értékeivel), a “B” szervezet 1 helyet kap a közgyűlésben (3700 töredékszavazattal), a “C” jelű pedig egyet sem, miután összes, 1200 töredékszavazata is csak a hatodik legmagasabb az érték a számok között.
Egy ilyen esetben ugyanakkor minden bizonnyal a “C” jelű szervezet bírna a legerősebb közgyűlési frakcióval, miután csekély töredékszavatai azt jelentik, hogy néhány kivételtől eltekintve az összes választókerületben jelöltjeit választotta a lakosság. A rendszer ezt kompenzálja “A” és “B” szervezetek részére, akiknek több a töredékszavazata, miután jelöltjei kevésbé jutottak mandátumhoz a választókerületekben.
Az adott jelölőszervezet listájáról az kapja a mandátumot, aki azon a legelőrébb helyezkedik el és egyéniben nem nyert, vagy nem is indult a választókerületekben. Az így szerzett közgyűlési helyről le is lehet mondani, egy ilyen esetben az adott lista következő, fentieknek megfelelő szereplőjére “száll át” a lehetőség.
Fekete Zsolt nincs a baloldai szövetség listáján
Nem indul újra a polgármesteri címért a június 9-i önkormányzati választásokon Fekete Zsolt, Salgótarján jelenlegi polgármestere – ezt ő maga jelentette be márciusi év- és ciklusértékelő beszédében. Az ellenfelek politikai üzeneteiben visszatérő elem lett, hogy a nyilvánosság számára hirtelen jött váltásnak esetlegesen van valamilyen, a nyilvánosság által nem ismert indoka is, a “puccs” felvetését Fekete Zsolt többször cáfolta. Egyben úgy fogalmazott: hálás azért, hogy Salgótarjánt szolgálhatta, és ezt fogja tenni a jövőben is, csak más téren.
Mint azóta kiderült: Fekete Zsolt a választás útján biztosan nem lesz tagja a város következő közgyűlésének, miután nem indul választókerületi jelöltként, illetve a Demokratikus Koalíció, a Jobbik, az MSZP, a Párbeszéd és a Salgótarján, Szeretem! Egyesület közös kompenzációs listáján sem szerepel a neve. Azt Huszár Máté polgármesterjelölt, az MSZP nógrádi elnöke vezeti, mögötte Godó Beatrix, Molnár Károly, Pataki Csaba, Molnár István Tibor, Stér György, Klajban János, Gyurkó József, Ludányi József, Homoga László, Kántor Zoltán, Kiss Brigitta Réka a sorrend. Az egyetlen, aki nem indul sem polgármester, sem választókerületi jelöltként, így csak kompenzációs listáról lehetséges közgyűlési tagsága: az ötödik helyet elfoglaló Molnár István Tibor.
Nincs meglepetés a Fidesz, a KDNP és a Hajrá, Salgótarján! Egyesület közös listáján
Hasonlóan a baloldali listához, a kormánypártok és a Hajrá, Salgótarján! Egyesület közös listáján is “osztoznak” a választási szövetség tagjai. A névsort Kreicsi Bálint vezeti, mögötte Fenyvesi Gábor, Szabó Csaba, Turcsány László, Tolnai Sándor, Korponai Tamás, Kovács Manna, Papp Marcell, Szanyi Szabolcs, Oláh Imréné, Dankóné Lukács Judit, Kisbali Gábor a sorrend. Az egyetlen, aki nem indul sem polgármester, sem választókerületi jelöltként, így csak kompenzációs listáról lehetséges közgyűlési tagsága: a második helyet elfoglaló Fenyvesi Gábor, a Fidesz városi elnöke.
Az ellenfelek oldaláról “indítva” már az is visszaköszönt az elmúlt napokban a városi szóbeszédben, hogy a második helyet elfoglaló Fenyvesi Gábor polgármester lehet, amennyiben Kreicsi Bálint nyer, majd visszalép. A forgatókönyv nem csak életszerűtlen, de nem is lehetséges, miután a polgármestert minden esetben közvetlenül választja meg a lakosság.
Korábbi alpolgármester a Jobb Páholy listáján
A Jobb Páholy – Förster Társaság Egyesület már tavaly decemberben bejelentett nyolc képviselőjelöltet, akkor Ferkó Attila polgármesterjelölt azt mondta: rajta kívül a társaság további három alapítója nem indul egyéniben a választáson. Időközben Eötvös Mihály, a város korábbi alpolgármestere mégis a szervezet jelöltje lett egyéniben, egyben a legelőkelőbb helyet foglalja el a polgármesterjelölt mögött a kompenzációs listán. A névsort Ferkó Attila György vezeti, mögötte Eötvös Mihály, Behan Anett Éva, Sándor Ildikó, Tatár Csaba, Matuz Csilla, Koppándi János, Papp Ildikó, Szuhán Attila, Buzamanisz Attila, Kiss Béla, Horsa Ottó Pál a sorrend. Ketten vannak, akik nem indulnak sem polgármester, sem választókerületi jelöltként, így csak kompenzációs listáról lehetséges közgyűlési tagságuk: az ötödik helyet elfoglaló Tatár Csaba és az utolsó helyet elfoglaló Horsa Ottó Pál.
A további három “rövid lista”
A fenti három esetben a jelölőszervezetek kimerítették a lehetőséget: a maximális, 12 fős névsorral állítottak listák. A Nép Pártján listáján heten szerpelnek, azt Rákos Tamás polgármesterjelölt vezeti, mögötte Tőzsér Katalin, Tóthmihály Zoltán, Horváth Gergő József, Csernák Gábor, Kovács Veronika, Lakatos Sándor a sorrend. A Mi Hazánk ötöse esetében Egyedi Norbert polgármesterjelölt vezeti a listát, mögötte Bódi Norbert, Molnár László, Musztács László és Ivády István Miklós sorakoznak. A Munkáspárt listáján három név található, azon Nagy Attila polgármesterjelölt, majd Tőzsér Tibor és Felföldi István szerepelnek.