A Cserhát mesés dombjai közt megbújó település népszerű turisztikai célpont a természet, a nyugalom és a finom ízek kedvelőinek körében. Az önkormányzat csatlakozott “A helyi identitás és kohézió erősítése a Zagyva mentén” című pályázathoz, amelyben közösségépítő, a helyi értékeket bemutató események szervezésére nyílik lehetőségük. Erről és tágabb értelemben a falu kulturális-, turisztikai életének mindennapjairól Hajasné Banos Márta polgármesterrel beszélgettünk.
Milyen rendezvények valósultak meg Kozárdon az identitás pályázat támogatásával?
Pár év lassulás és szünet után az Identitás projekt lehetővé tette egy szép, családias “Szüreti felvonulás és falunap” megrendezését 2019 őszén. Ez alkalommal jelent meg először az új kozárdi hívószó, a “Kozárd Varázs”, jelezve a közösségi szellem varázslatos megújulását. Igaz, a folyamat a Covid világjárvány miatt 2020-ban egy időre megszakadt, de 2021 tavaszán megszületett a kozárdi turizmus új logója, emblémája, a Kozárd Varázs. Ez most már rajta van és rajta lesz a turisztikai rendezvényeink kiadványain, szórólapjain. Ugyancsak az Identitás projekt forrásából sikerült a szép karácsonyi kulturális műsor megrendezése 2019 decemberében. Tavaly januárban a kozárdi és a palóc közösség identitásának bemutatásával leptük meg a faluba érkezett népes budapesti kínai delegációt, akik itt tartották a Holdújévi “Tavasz ünnepüket”, magyar dalokat hallgatva és magyar néptáncokban gyönyörködve.
A közelmúltban egy különleges kiállítás nyílt a faluházban. Mit tudhatunk meg erről?
Az Önkormányzat alkotó együttműködésben szervezi a falu kulturális eseményeit a Kozárdért Alapítvánnyal. Az Alapítvány ugyanis sikeres pályázatot nyújtott be a Magyar Falu Programba, s már meg is szervezte ebből megvalósítható első eseményét, az „Erdőn-Mezőn” című kerámia és könyvművészeti kiállítást. Ezen a kozárdi kiállításon Nógrád megyében elsőként mutatkozott be Kósa Klára keramikus- és Simon Ilona könyvtervező művész.
A megújult kereszt Kozárd határában Művészetkedvelő polgármesterek Kozárdon: Pintér Miklós Ervin, Kanyó Judit, dr. Hajasné Banos Márta, Kósa Klára kerámia művésszel Népszerű köztéri szobor a Könyvtár előtt: Angyalka Identitás Faluközpont, Párkányi Raab Péter alkotása Őszi búfelejtő – a Borsos Trió Kozárdon Vadászaton – Kósa Klára alkotása
Hamarosan beköszönt a tél. Kozárdon ilyenkor megpihennek, vagy lesz nyüzsgés a hideg évszakban is?
Nem pihenünk, ahogy felmenőink sem tették ilyenkor. Nagy hagyománya van térségünkben a disznótoroknak, amelyet az idén felelevenítünk. A tél beálltával megrendezünk egy palóc hagyományőrző disznótort, visszaidézve a finom falusi ízeket. Jövőre pedig, a hideg idő után, a farsangi hetekben, illetve a tavasz beköszöntével, két zenés-dalos látványos rendezvényt tartunk, benne a Latte Maffiato szalonjazz együttessel.
A programokon túl melyek azok a kulturális-turisztikai attrakciók, amelyeket a Kozárdra látogatók figyelmébe ajánl?
A faluba látogatók legnagyobb érdeklődése körülbelül egy éve a csúcsgasztronómia felé irányul. A Vadvirág Étteremben havonta, vagy még gyakrabban tartanak ún. degusztációs pazar vacsorákat. Ezeken az alkalmakon 6-7 fogásos vacsorák és a hozzá illő borok kápráztatják el a vendégeket. Ilyen volt például a Bikaviadal, a Szamár ötven árnyalata, vagy az őszi hangulatú Szüreti Négykezes vacsora. Most meg már készülünk a libanapora, tisztelve a Márton-napi szokásokat. Az érdeklődés oly nagy, hogy előzetes asztalfoglalásra van szükség. A másik, négy évszakos turizmus az ökotúrákat ajánlja a vendégeknek. A falu utcái, parkjai, középületei folyamatosan szépülnek, gyarapodnak az autentikus freskódíszítések, és mára már harmincnál több kültéri szobrunk van. Ezek mind figyelemre méltóak és vonzóvá teszik a települést. Nagyon várjuk már a volt Kohut-kúria újjáépítését, amelyben a Természeti Értékek Háza kap helyet és a természetet, a geo-látnivalókat és a palóc kultúrát, kézművességet mutatja majd be. Egyúttal ez a látogatóközpont lesz a térség turisztikai attrakcióinak ajánlója és a Cserhátba érkező turisták útbaigazító állomása.
