A múlt héten véget ért a Dornyay Béla Múzeum régészeti projektje, melyben kilenc középkori vagy annak vélt templomot kutattak Nógrád megyében. Az augusztus második felében indult ásatások során több meglepetés is érte a kutatókat, az eredményeket pedig hamarosan a nagyközönség is megismerheti.
A múzeum ismertetése szerint a Váci Egyházmegye megbízásából végzett feltárások fő célja az volt, hogy alapvető régészeti információkat szerezzenek az érintett templomokról, mint például, hogy építési idejük visszanyúlik-e a középkorba, van-e korábbi előzményük, található-e körülöttük középkori temető, valamint a hamarosan induló felújítási munkák érinthetnek-e örökségvédelmi elemeket? A múzeum munkatársaiból és önkénteseiből, illetve az ELTE-BTK régész hallgatóiból álló csoport Dorogházán, Szuhán, Vizsláson, Kisterenyén, Kishartyánban, továbbá Bárna, Mátranovák, Zagyvaróna és Somoskőújfalu templomainál végeztek feltárásokat.
A kutatók szeptember elején Szuhára érkeztek, ahol a római katolikus templom próbafeltárása után kiderült: a templom építése a 18-19. századra tehető, építői pedig a korábbi templom egyes köveit is felhasználták. A régészek később a falutól mintegy 300 méterre található Pusztatemplom környezetében is végeztek kutatásokat. Bár csupán kisebb leletekre akadtak, az is kiderült, hogy a régi templom falai még dokumentálhatók, így egy későbbi ásatáson többet is megtudhatnak róla.
A csapat a kisterenyei templom kutatása során egy komplett, eddig ismeretlen épület alapfalait találta meg, mellette pedig két temetkezési helyre is bukkantak. Kishartyán temploma újabb izgalmakat tartogatott a régészek számára – kiderült ugyanis, hogy az az eddig barokknak hitt templomfalak jelentős része a déli oldalon még a középkorból származik. Az itt található középkori temetőt ugyan nem bolygatták meg, azonban már az első napon előkerült egy párta maradványa, így a jövőben itt érdemes lesz folytatni a kutatást.
Az ELTE-BTK Régészettudományi Intézetének „Ásonyomon” című blogja arról írt, hogy Dorogháza barokk temploma alatt megtalálták a középkori templom legalább két különböző periódusát és a hozzátartozó temetőt is, míg Zagyvaróna temploma körül Mátyás-kori erődítésekre akadtak, amelynek vélhetőleg a huszitákhoz lehet köze.
A Dornyay Béla Múzeum beszámolója szerint a munka most a leletek megtisztításával, rendszerezésével és restaurálásával folytatódik, majd az összegyűjtött adatok kiértékelése, feldolgozása következik, amely lehetővé teszi, hogy a projekt eredményeit a helyiek is megismerhessék. A feltárásokat Bodó Balázs, a múzeum régésze, valamint Rakonczay Rita, az ELTE PhD hallgatója vezette. A technikai hátteret az Archaeojedi Kft. biztosította.