Az összefogás és a helyi értékek megőrzésének fontosságát hangsúlyozták a 18. Nógrádi Vármegyenapon, melynek Karancslapujtő adott otthont múlt szombaton.
A reggeli szentmise után az esemény a Nógrád Vármegyei Önkormányzat ünnepi közgyűlésével folytatódott, ahol a megjelenteket elsőként Baksa Sándor, a házigazda község polgármestere köszöntötte. Mint mondta, nagy öröm számára, hogy idén Karancslapujtő adhat otthont a vármegyenapnak, melyen szűkebb hazánk települései találkozhatnak és együtt ünnepelhetnek. A falu első embere röviden bemutatta a települést, mely során arról is szólt: büszkék arra, hogy az itt élő római katolikusok és evangélikusok egyaránt megújult templomban gyakorolhatják vallásukat, melyhez az önkormányzat is hozzájárult.
Kiemelkedő nógrádi személyeket és közösségeket ismertek el a vármegyenapon – 3100.hu
A hagyományoknak megfelelően számos kitüntető címet és díjat adtak át a múlt szombaton, Karancslapujtőn megrendezett Nógrádi Vármegyenapon.
Baksa Sándor hangsúlyozta: az elmúlt években látványos fejlődésen ment keresztül a község. Megújultak középületeik, nő a gyermeklétszám, valamint egyre több fiatal tér vissza tanulmányai befejezése után, vagy akár el sem hagyja szülőfaluját. Karancslapujtő első embere úgy fogalmazott: sikereket csak támogatással, összefogással, együtt gondolkodással, közös célok kitűzésével lehet elérni, a Karancs-völgyben pedig ez az összefogás már számos területen megvalósult. Hozzátette: szép példa a közösség összetartására a Nógrádi Vármegyenap is.
Balla Mihály, Nyugat-Nógrád országgyűlési képviselője – aki az eseményen a Nógrád Vármegye Díszpolgára címet is átvehette – arról beszélt: az árvízhelyzet kapcsán tanúsított összefogás arra is rámutat, hogy Nógrád vármegyében sokan tesznek a térség fejlődéséért nap mint nap.
Természetesen még sok a tennivaló, de megvan a szükséges erő, háttér ahhoz, hogy a következő időszak feladatait is megoldjuk. Ezt azonban csak úgy lehet, ha otthonként tekintünk erre a földre, és azt szeretnénk, ha mások is otthonra találnának itt – mondta.
A honatya kifejtette továbbá: azzal, hogy évről évre összegyűlünk és bemutatjuk értékeinket, azt mutatjuk meg, hogy itt közösségek vannak, melyek összekapcsolódnak és erősítik egymást, az emberek pedig teszik a dolgukat. Végezetül azt kívánta, hogy a jövőben is legyen meg ez az elszántság és felelősségvállalás.
Skuczi Nándor, a Nógrád Vármegyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke felidézte, hogy idén 18. alkalommal rendezték meg az eseményt, immár második alkalommal vármegyenap néven. „Van valami különös, historikus íze a vármegye szónak, különösen Nógrádban, ahol másfél évszázadon át a végvári harcokat vívták elődeink a törökök, majd gyakran a labancok ellen is” – fogalmazott, majd hozzátette: talán ma is végvári harcainkat vívjuk országszerte magyarságunk, önazonosságunk, kultúránk, hitünk, nemzeti jövőnk érdekében.
A vármegyei közgyűlés elnöke úgy szólt továbbá: örömmel tölti el, hogy a vármegyenap időpontja az 1705-ös szécsényi országgyűlés legfontosabb napjára esik, amikor II. Rákóczi Ferencet vezérlő fejedelemmé választották. Arról is beszélt, felemelő érzés Karancslapujtőn összeseregleni a vármegyenap alkalmából, hiszen ez az ősi település Nógrád egyik jelképe.
„Tegyünk meg mindent közösen, hogy gyermekeink, unokáink Nógrádban boldoguljanak. Tegyünk meg mindent Nógrád fejlődéséért, hogy legyen jól fizető munkája az itt élőknek, tegyünk meg mindent egy élhető, komfortos Nógrádért, ahol biztonságban élünk és jól érezzük magunkat. Tegyünk meg mindent, hogy a nógrádi emberek szeressék ezt a földet, tiszteljék palóc őseiket és legyenek büszkék arra, hogy nógrádiak. Fogjunk össze és tegyünk meg mindent együtt, közösen Nógrádért!” – zárta Skuczi Nándor.
A helyi identitás erősítését tűzték ki célul
Mi, magyarok 20 évvel ezelőtt egy olyan közösséghez csatlakoztunk, amely a szuverén nemzetállamokon, a kereszténységen alapul, olyan közösséghez, amely büszke az értékeire, sokszínű kulturális hagyományaira és gazdag örökségére – erről Novák Irén, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) helyettes államtitkára beszélt a Nógrádi Vármegyenapon az MTI tudósítása szerint.
A művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkár kitért rá, hogy Magyarország tölti be az év második felében az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, ebből az alkalomból indította a Kulturális és Innovációs Minisztérium az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című országos programsorozatát, melynek keretében egy-egy településen a helyi értékekre, helyi rendezvényekre alapozva, ahhoz csatlakozva gazdagítják a programkínálatot – ez történt a karancslapujtői vármegyenapon is.
A vármegyenap eseményei tökéletesen megjelenítik mindazt, amiért ez a program útjára indult, ez a rendezvény jó példa arra, hogy csak erős és szülőföldjére büszke közösség álmodhat reményteljes jövőt – jelentette ki Novák Irén. Felidézte: 1705 őszén Szécsényben, Nógrád vármegye szívében országgyűlést tartottak, melyen a kuruc kor nagyjai egyértelműen hitet tettek a haza, a szabadság, a felekezetek békés együttélése és az egység mellett. Erre a meghatározó eseményre is emlékezünk a mai napon – mondta.
Az első nógrádi megyenapot 2007-ben rendezték, mert ki akartak jelölni egy napot az identitás erősítése érdekében – emlékeztetett a rendezvényen Becsó Zsolt, a kelet-nógrádi térség országgyűlési képviselője, aki akkori megyei önkormányzati elnökként útjára indította a programot.
A napot a szécsényi országgyűléshez kötötték, amelyen vezérlő fejedelemmé választották II. Rákóczi Ferencet – mondta Becsó Zsolt, hozzátéve: az idő igazolja, hogy a megyenap jó döntés volt, miként az is, hogy nemcsak a hat városban tartják, de eljutott már a rendezvény a vármegye számtalan településére.
Balla Mihály fontosnak nevezte az olyan közösségi napot, amelyen meg lehet mutatni a palócok kultúráját, hagyományait. Ezek a rendezvények erős kapaszkodók a világban – fogalmazott. A képviselő beszéde végén köszönetet mondott az árvíznél dolgozóknak és az önkéntes segítőknek. Skuczi Nándor arról beszélt, “büszkének kell lennünk palócságunkra, elődeinkre, Mikszáth Kálmánra, Madách Imrére, Szondi Györgyre, Balassi Bálintra, büszkének kell lennünk a természeti környezetünkre, végvárrendszerünkre, gasztronómiánkra, népviseletünkre”. Az elnök célként fogalmazta meg, hogy aki Nógrádba született, ott is tudjon boldogulni.