Három kifogást tárgyalt péntek kora délutáni ülésén a salgótarjáni székhelyű Nógrád megye 01. számú Országgyűlési Egyéni Választókerületi Választási Bizottság (OEVB). Két esetben ismeretlen személy(ek)ről állapították meg, hogy megsértették a választási eljárásról szóló törvényt, míg a testület egy másik kifogásra reagálva a DK, a Jobbik, a Momentum, az MSZP, az LMP és a Párbeszéd jelölőszervezeteket tiltotta el a további jogsértéstől.
A bizottság nyilvános határozataiból kiderül: az egyik kifogás arról szólt, hogy Godó Beatrix, az ellenzéki összefogás jelöltje nyíltan, szórólapon hirdeti a szervezett választásra szállítást. A beadvány szerint a “buszoztatásról” szóló szórólapok bátonyterenyei lépcsőházakban lettek kifüggesztve. A szórólapon a választás napjára szóló, buszmenetrendszerű hirdetmény volt látható és az ellenzéki összefogásban résztvevő pártok logói. A szöveg alapján a pártok felhívása a szállítás megszervezéséről szólt, ehhez a választás napján minden órában egy kisbuszt biztosítva.
A választási bizottság a kifogást részben alaposnak ítélte meg. Határozatuk kiemeli, hogy választójoga gyakorlásának érdekében bárki igénybe veheti bárki más segítségét – legyen szó akár a mozgóurna igényléséről, vagy akár a szavazókörbe szállításról. Ugyanakkor erre vonatkozóan a törvény tiltja az ilyen típusú nyilvános felhívás közzétételét, a szavazóhelyiséghez történő szállítás ilyen típusú megszervezését és annak népszerűsítését. A kifogásolt szórólapon Godó Beatrix ellenzéki jelölt neve nem szerepelt, így a bizottság személyével szemben nem, de a DK, a Jobbik, a Momentum, az MSZP, az LMP és a Párbeszéd jelölőszervezetek tekintetében megállapította a jogsértést.
Kéretlen SMS üzenetek
További két esetben ismeretlen személy(ek)ről állapította meg a választási bizottság, hogy jogsértést követtek el. A testület felé ketten is azért emeltek kifogást, mert kéretlen politikai tartalmú SMS üzenetek érkeztek telefonjaikra, miközben korábban a személyes adataik ilyen célú felhasználásához nem járultak hozzá. Az SMS üzenetek névre szólóan érkeztek, keresztnevükön megszólítva a telefonszámok tulajdonosait. Az egyikben azt írták (pontosan idézve a helyenként tört magyarságú szöveget): “Zoltan soha többé rabok, kelet helyett nyugat. Légy bátor!”, míg a másikban azt, hogy “Jozsef, itt az idő. Tegy meg mindent a változásért. Légy bátor!”
Miután csak azoknak küldhető telefonszámra vagy e-mail címre kampányanyag, akik ehhez korábban hozzájárultak, a bizottság mindkét esetben megállapította a jogsértést. Amennyiben az érintettek nem értenek egyet az elmarasztalással, az ellen fellebbezéssel élhetnek.
Kampányfinanszírozás, molinó, Facebook
Korábban Godó Beatrix ellenzéki jelöltet és jelölő szervezeteit azért is elmarasztalta a választási bizottság, mert engedély nélkül függesztettek ki molinót az egyik városközponti áruházlánc magánterületéhez tartozó parkolónál.
A bizottság szerint – egy másik kifogásra reagálva – Becsó Zsolt is megsértette meg a jogszabályokat, amikor egy kormányzati támogatásból megvalósult salgótarjáni templomfelújításra emlékeztető Facebook-posztot tett közzé. A probléma azzal volt, hogy a kormánytámogatást és jelöltségét grafikai elemekkel párhuzamba állította még akkor is, ha képviselőjelöltségét egyébként konkrétan nem tüntette fel. Becsó Zsolttal szemben még a kampány legelején érkezett egy másik kifogás is, de azt a bizottság elutasította.
Tiltott kampányfinanszírozással kapcsolatos kifogást is érkezett a bizottsághoz. Ennek benyújtója arról számolt be, hogy a legnagyobb közösségi oldalon Godó Beatrix hirdetése úgy jelent meg előtte, hogy abból kiderült: a reklámot egy weboldal finanszírozza. A kifogás benyújtója a kampánykeret-korlátozás megkerülését vélelmezte. A testület érdemben nem vizsgálta a kérdést, a határozat szerint azért, mert az nem a választási bizottságok illetékességébe tartozik.