Az utóbbi években Nógrád megyében egyre több helyen épültek kerékpárforgalmi létesítmények – ezek az utak amellett, hogy sokak munkába járását segítik, gyakran érdekes látnivalókhoz is elvezetnek. Cikkünkben összegyűjtöttünk néhány olyan helyszínt, melyeket a közeli bicikliútról letérve érdemes lehet meglátogatni.
Bányamúzeum, Salgótarján
A megyeszékhelyt észak-déli irányban átszelő kerékpárúttól csupán egy rövid kitérőt kell tennünk, hogy ellátogassunk a Salgótarján egyik különlegességének tekinthető Bányamúzeumba. A múzeum 1965-ben nyitotta meg kapuit, földalatti részét pedig a József lejtős akna épen maradt, 280 méter hosszú vágatrendszerében alakították ki. Ez utóbbiban látogatóként ismerhetjük meg a vágathajtást, nyomon követhetjük a fejtési-jövesztési munkát, a csákánnyal való jövesztést, a fúró-robbantó, majd a fejtőkalapácsos munkán keresztül a maróhengeres frontfejtésig. Emellett megtekinthetjük a rakodó és szállító munka változatainak fejlődését is. A vendégeket egy földfelszíni kiállítás is várja, amely a nógrádi bányászatot mutatja be.
Bányamúzeum, Salgótarján
A szénbányászat 19-20. századi technológiáját bemutató salgótarjáni kiállítóhely Magyarország első, Európa második természetes földalatti szénbányászati múzeuma, 1965-ben nyitotta meg kapuit.
Tűztorony, Szécsény
Szintén könnyedén elérhetjük a helyi kerékpárútról a szécsényi Tűztornyot, melynek érdekessége, hogy – vélhetőleg a talajmozgás miatt – észak felé megdőlt. A mozgás a mai napig érzékelhető, mértéke azonban csupán néhány milliméter évente. Az épületet a pestis járvány elmúltának emlékére épült fa harangláb helyére emelték, majd 1893-ban kétemeletes toronnyá alakították a Tűzőrség számára. 1929-ben egy harmadik emeletet is ráépítettek, ekkor kapta jelenlegi, bádogfedelű sisakját is. 2004-ben a Tűztorony történetét bemutató, illetve tűzoltó-kiállítás nyílt meg az épületben, amely keddtől vasárnapig várja a látogatókat.
(Ferde) Tűztorony, Szécsény
Szécsény központjában, a 22-es főút közvetlen szomszédságában található a Tűztorony, mely vélhetően a talajmozgás miatt észak felé megdőlt. Hasonlóan a Rimóc melletti Fogadalmi kápolnához, a szécsényi Tűztornyot is egy pestisjárvány elmúltának emlékére építették.
1. Kerékpár Múzeum, Balassagyarmat
Tavaly nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt az 1. Kerékpár Múzeum Balassagyarmaton, mely része az Ipoly Aktív Kerékpáros Túrarendszer legfőbb idegenforgalmi csomópontjának tekintett Ipoly Aktív Kerékpáros Túraközpontnak. Az egyedülálló múzeumban több mint száz biciklit csodálhatnak meg a látogatók, a járművek nagy része magyar gyártmány, de találkozhatunk itt túrabiciklikkel Európából, illetve versenybiciklikkel a világ minden tájáról. A múzeumban összesen tíz magángyűjtő kerékpárjait állították ki. A látogatók megismerhetik a biciklik fejlődésének történetét is, hiszen az 1800-as évek első feléből származó futógéptől egészen a mai, modern versenykerékpárokig láthatunk itt bicikliket.
+1: Karancs-völgy
Bár hivatalosan még nem adták át, hamarosan elkészül a megye leghosszabb, egybefüggő kerékpárforgalomi létesítményének számító Karancs-völgyi bicikliút is. A Karancsalját, Karancslapujtőt és Karancskeszit átszelő út mentén ugyancsak találhatunk megtekintésre érdemes helyszíneket.
Azok, akik egy csendes helyen, a természet közelében szeretnének kikapcsolódni, ellátogathatnak a Karancsalja salgótarjáni vége felé eső Tavas pihenőparkba, de érdemes elkanyarodni a helyi futballpálya mellett futó utakra is, ahonnan csodás kilátásban lehet részünk. Karancslapujtőn Tájház várja mindazokat, akik szeretnék megismerni a település múltját, míg Karancskesziben a főút melletti, Millenium Emlékpark nyújt kellemes kikapcsolódási lehetőséget, ahol ráadásul olyan védett madarak is előfordulnak, mint a zöldike, a tengelic vagy a fekete rigó.
Készült a TOP-5.3.2-17-NG1-2018-00001 azonosító számú, A megyei identitás erősítése Nógrádban - Közlekedésbiztonsági programok című pályázat keretében, a Nógrád Megyei Önkormányzat megbízásából.