Új állandó történeti kiállítással jelentkezik hamarosan a salgótarjáni Dornyay Béla Múzeum. A „Nógrádi ember az évszázadok sodrában – A salgótarjáni iparmedence története” című tárlat nem csak az iparmedence múltját idézi fel, de a városba és annak környékére bevándorló emberek munkájának eredményét is bemutatja – közölte az intézmény.
A Dornyay Béla Múzeum 2021 végén a Magyar Géniusz Program keretében nyert el 100 millió forint támogatást az új tárlat létrehozására. Pár hónappal később, 2022 májusában búcsúzott a közönségtől az intézmény előző, „Nógrád megye az újkorban” című állandó történeti kiállítása. Ezt követően kezdődhettek meg a munkálatok a 360 négyzetméter alapterületű, nagy belmagassággal rendelkező kiállítótérben, mely átfogó felújításon esett át. A Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzatának támogatásából megvalósuló korszerűsítés magába foglalta a villamoshálózat felújítását, klímarendszer telepítését, a kiállítótér teljes tetőszigetelését és álmennyezet építését, míg a múzeum saját forrásból lecserélte a világítótesteket, valamint sor került a terem festésére, mázolására is.
A múzeum új állandó kiállítása 14 fejezeten keresztül idézi fel a salgótarjáni iparmedence történetének alakulását, illetve a környéken letelepedő emberek munkájának eredményét. Az e tájon tevékenykedő ember mint kollektív géniusz jelenik meg: a tárlat nem konkrét személyeket mutat be, hanem a többnyire névtelen, ám munkájának nyomát itt hagyó, alkotó-munkálkodó embert. A hatodik fejezetig jellemzően táj-, gazdaság- és társadalomtörténeti fejezetek követik egymást, míg a hetedik fejezettől inkább a politika- és társadalomtörténeti megközelítés válik hangsúlyossá, melyet urbanisztikai fejezet egészít ki.
Állandó kiállításai mellett több időszaki tárlattal is várja a látogatókat a Dornyay Béla Múzeum. Október 15-ig tekintheti meg a közönség a „Kincsek a Karancsról” című régészeti kiállítást, mely Közép-európai mércével is jelentős felfedezéseket és frissen restaurált leleteket mutat be. Október 30-ig nézhetik meg az érdeklődők a „Karancs ’60” című tárlatot, mely az idén 60 éves, immár évek óta üresen álló Karancs Szálló történetét mutatja be. Derkovits Gyula emlékkiállítását 2025. január 31-ig lehet megtekinteni a múzeum Képtárában, ahol a bemutatott művek segítségével átfogó képet kaphatnak a látogatók a nehéz sorsú művész munkásságáról.
A kiállítóteret úgy rendezték be, hogy a tárlatnak nincsen központi része: a kellően elhatárolt, ám egymásba nyíló tematikus fejezeteket egy kissé labirintusszerű falrendszer segítségével alakították ki. A közönség számos dokumentumot, fényképet, kisfilmeket, különféle műtárgyakat láthat, sőt néhány képzőművészeti alkotás is megjelenik a tárlatban, így például id. Szabó István négy bányászati témájú szobra vagy Fayl Frigyes egyik festménye. Több enteriőr is helyet kapott a kiállítótérben: így mutatják be például, hogyan is nézett ki egy acélgyári munkás 1950-es évekbeli szoba-konyhája vagy egy 1970-1980-as években működő italbolt és egy tiniszoba.
A „Nógrádi ember az évszázadok sodrában – A salgótarjáni iparmedence története” című tárlat várhatóan az ősz elején nyitja meg kapuit a látogatók előtt – ismertette közleményében a Dornyay Béla Múzeum.