Magyarországon a megkérdezettek 45,8 százaléka műfenyőt vásárol karácsonyra, a válaszadók 36 százaléka vágott, 8,8 százalékuk pedig visszaültethető, földlabdás fenyővel ünnepel – derül ki az egyik nagy bútor és lakberendezési áruház megbízásából készített reprezentatív felmérésből.
A karácsonyfa-állítás hagyománya 1535 környékére vezethető vissza, amikor a legenda szerint Luther Márton állított karácsonyfát gyermekeinek. Az első hiteles feljegyzés 1604-ből való, 1765-ben pedig Goethe is megismeri a szokást még gyermekkorában, később pedig ír is arról egyik művében. Bécsben 1814-ben, Berlinben egy évre rá, Budán pedig 1819-ben állították fel az első karácsonyfát. 1824-ben Brunszvik Teréz teremtette meg a hagyományt a krisztinavárosi kisdedóvó intézményben. 1842-ben egy drezdai újság azt írja: a karácsonyfa a legszegényebb bécsi családok otthonából sem hiányozhat immáron. A 19. század második felében a városokban a polgárság körében már elterjedt, Pesten már fenyőfavásárokat rendeztek. Az álló, feldíszített karácsonyfa a 20. század első felében terjedt el, széles körben a múlt század közepén, amikorra a szokás mindenhová eljutott és egyetemlegessé vált.
A közlemény szerint a faállítási szokások mellett a kutatásból az is kiderült, hogy a magyarok továbbra is inkább tradicionálisan húsos ételeket főznek az ünnepek alatt. A megkérdezettek 27 százaléka állítja, hogy soha nem főz húsmentesen karácsonykor, 51 százalék viszont néha ugyan húsmentes fogással is készül, de nem ez a fő szempont a menü kitalálásakor. Csupán a válaszadók 12,7 százaléka nyilatkozta, hogy minden évben húsmentesen főz, és hozzájuk csatlakozik a megkérdezettek további 8,1 százaléka, amennyiben vegetáriánus vagy vegán vendég érkezik hozzájuk. Hozzátették, a válaszadók 54 százaléka, bevallása szerint néha készít saját kezűleg ajándékot, használt darabokban azonban nem szívesen gondolkodnak, a megkérdezettek 64 százalékuk soha nem szokott másodkézből ajándékozni.
Ha vágott fenyő áll az otthonban és az hazai nevelésű, akkor az jó eséllyel Zala, Vas vagy Somogy megyéből érkezett – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal adataiból. Hazánk területén bő 4 ezer hektáron található karácsonyfa-ültetvény, az említett három megye adja a magyarországi termelés közel kilenctizedét. Nógrád megye karácsonyfa-ültetvények szempontjából nominálisan és területarányosan is a sor végén található: térségünkben 2 hektáron található ültetvény.