A salgótarjáni vállalkozások előtt aktuálisan nyitva álló pályázati lehetőségekre, illetve a különböző köztestületek, kamarák, szövetségek által nyújtott szolgáltatásokra hívták fel a figyelmet a vármegyeszékhely önkormányzata által rendezett gazdasági fórumon. Az esemény kiemelt előadója Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár volt, aki a munkaerőpiaci helyzetről és az igénybe vehető támogatásokról is beszélt.
A keddi eseményen – melynek a Városháza adott otthont – Kreicsi Bálint polgármester kifejtette: minden ország, minden város gazdaságának vannak mély és magas pontjai. „Mindig van egy fordulópont, és azt gondolom, hogy egy ilyenhez érkezünk el 2025-ben is. Eldönthetjük, hogy odafigyelünk a változás szelére, a lehetőségekre, vagy otthon ülve várjuk, hogy mi történik körülöttünk” – fogalmazott.
A polgármester szerint a fórum résztvevői széles képet kaphatnak arról, hogy milyen lehetőségei vannak a vállalkozásoknak, beleértve az önkormányzat vállalkozásait is, és hogy hogyan tudják ezeket a lehetőségeket kihasználni. „Itt megfogalmazódik az, amit a választások során célul tűztünk ki: a fejlődő és az összetartó város. Ez a két pont most egyesül, hiszen a gazdaság fejlődése csak összetartással lehetséges” – mutatott rá Kreicsi Bálint.
A városvezető hangsúlyozta továbbá: nem csupán az a fontos, hogy milyen gazdasági erővel rendelkezik egy cég, hanem az is, hogy mennyire tud része lenni egy város, illetve egy megye gazdaságának.
A polgármester ezt követően ismertette a vezető salgótarjáni vállalkozások eredményességét, fejlesztési terveit és várakozásait is. Mint elmondta, az árbevétel és az eredményesség tekintetében a legtöbben emelkedésről, ennél valamivel kisebb arányban csökkenésről, míg néhányan stagnálásról számoltak be. Az idei évre ugyanakkor inkább pozitívak a vállalkozók várakozásai, többen beruházásokat is terveznek – tette hozzá.
Mint elmondta, sokszor hallható, hogy munkahelyekre lenne szükség a városban, ám eközben a munkaadók gyakran arra panaszkodnak, hogy a szakképzett munkaerőből nem áll elég rendelkezésre – erre Kreicsi Bálint szerint a fiatalok, illetve szüleik figyelmét is fel kell hívni.
Növekedésnek indulhat a cégek munkaerőigénye
Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár előadásában ismertette: hazánkban mintegy 230 ezer, ezen belül Nógrád vármegyében mintegy 9600 főt tartottak nyilván álláskeresőként januárban. Szűkebb régiónkban a tavalyi évben 68,1 százalékos volt a foglalkoztatási ráta, mely kifejezetten jónak számít – hangsúlyozta. Arról is beszélt: országosan az látható, hogy a tavalyi ínséges időszak után a munkaerő-kölcsönző cégek ismét növekedésnek indultak, ez pedig azt vetíti előre, hogy emelkedhet a munkaerőigény.
A januári adatok szerint Magyarországon mintegy 89 ezer, Nógrád vármegyében pedig közel 900 üres álláshely van.
A legnagyobb számban Nógrádban és országosan is az adminisztratív szolgáltatást végző cégek keresnek munkaerőt, melyekbe a munkaerő-kölcsönző cégek is beleszámítanak – mutatott rá. Szűkebb régiónkban ezt a feldolgozóipar, a szállítás és raktározás, illetve az építőipar és a mezőgazdaság követi.
Az államtitkár a vendégmunkásokról is beszélt: mint elmondta, már csak három országból érkezhetnek harmadik országbeli foglalkoztatottak, és az is fontos, hogy csak akkor lehet őket alkalmazni, ha magyar munkaerőt nem találni az adott feladatra. Nógrád vármegyében a legutóbbi adatok szerint bő 1700 harmadik országbeli munkás dolgozik, országosan ez a szám több mint 133 és félezer. A nógrádi vendégmunkások közül a legtöbben, több mint 400-an Vietnámból, közel 260-an Ukrajnából, majdnem 180-an pedig Kirgizisztánból érkeztek.
A kormányzat céljaival kapcsolatban Czomba Sándor elmondta: célul tűzték ki többek között, hogy 2030-ra a 20 és 64 év közötti népesség foglalkoztatási rátája elérje a 85 százalékot – ez most 81 százalékon áll. Kiemelte ugyanakkor, hogy a cél teljesítésével nem lesznek többen a munkaerőpiacon, hiszen e korosztály létszáma a következő öt évben legalább 150-200 ezer fővel csökkenhet a becslések alapján. Ez nagy problémát jelenthet majd a jövőben – magyarázta.
Végezetül a vállalkozások számára elérhető pályázati lehetőségekről is szólt az államtitkár. Ismertetése szerint többek között létszám- és kapacitásbővítésre, digitalizációs fejlesztésre, illetve munkahelyi képzések támogatására is lehet pályázni. Ezzel kapcsolatban bővebb információ az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. honlapján, illetve a Pályázati Portálon érhető el.
A gazdasági fórumon ezt követően Tordai Péter, a Nógrád Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke a vállalkozásokat segítő kamarai szolgáltatásokat ismertette, majd a Vállalkozók Országos Szövetsége Nógrád Vármegyei Szervezetének tevékenységét Czékmánné Kelecsény Ágnes elnök mutatta be. Horváth László, a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány ügyvezető igazgatóhelyettese az alapítvány tevékenységéről, illetve a 2020 és 2025 között nyújtott szolgáltatásairól beszélt, végezetül Gaál Zoltán, a NAV Nógrád Vármegyei Adó- és Vámigazgatóságának igazgatója adott tájékoztatót a vármegyei igazgatóság tevékenységéről.