A Modern Városok Program 17,4 milliárd forintos támogatásával megvalósuló komplex fejlesztésről adtak helyzetjelentést szerda délután a Nógrád Vármegyei Szent Lázár Kórházban.
Dr. Laczkó Tamás, a salgótarjáni kórház megbízott főigazgatója felidézte: Orbán Viktor miniszterelnök 2017 márciusában járt Salgótarjánban, amikor együttműködési megállapodást kötött a város önkormányzatával a Modern Városok Program keretében. Ekkor született döntés a vármegyei kórház komplex fejlesztéséről, egyben az új onkológiai központ kialakításáról. 2018 áprilisában kezdődhetett el a beruházás előkészítése, mely az onkológiai centrum létrehozásán túl magába foglalta a sürgősségi ellátás bővítését, korszerűsítését, egy gasztroenterológiai szűrőközpont kialakítását, valamint a szemészeti ellátás fejlesztését is – ismertette.
Az onkológiai központ munkaterületét 2019 novemberének végén adták át a kivitelezést végző cégnek, majd több éves építkezés után, tavaly áprilisban kezdődhettek meg a sugárterápiás kezelések a mintegy 3300 négyzetméteres létesítményben. A projekt részeként összesen 254 új, korszerű orvosi eszközt és berendezést is vásároltak. A munkálatok során közel 200 méter hosszan lefedték a Tarján-patakot, így 108 parkolóhellyel bővült a kórház, melyet immár a páciensek és hozzátartozóik is használhatnak – sorolta Dr. Laczkó Tamás.
A megbízott főigazgató ismertetése szerint a sürgősségi ellátás fejlesztése négy részből állt: létrehoztak egy szív- és agyér-katéteres labort, kialakítottak egy éjszaka is használható helikopter-leszállóhelyet, fejlesztették a központi laboratóriumot, valamint a Sürgősségi Betegellátó Osztály (SBO) épületét is átalakították, bővítették – itt egy diagnosztikai részleget is létrehoztak, ahol CT, ultrahang és röntgen vizsgálatokat is el tudnak végezni.
A kórház komplex fejlesztése jelenleg az utolsó fázis megvalósításához közeledik. Ennek egyik eleme a gasztroenterológiai szűrőközpont létrehozása, ahol három endoszkópos helyiség, egy 2+5 ágyas fektető, illetve vizsgálók kapnak helyet. Szintén zajlik a szemészeti osztály fejlesztése, ahol egy komoly felszereltségű műtőt, vizsgálókat, kezelőt, illetve egy 15 ágyas fektetőt alakítanak ki – ismertette Dr. Laczkó Tamás, majd hozzátette: a beruházás a tervek szerint decemberre készül el.
Újabb beruházás indulhat a salgótarjáni kórházban – 3100.hu
Az “E” épület harmadik emeletén egy gasztroenterológiai labor és szűrőközpont kialakítására, valamint a szemészeti osztály egynapos sebészeti műtővel kiegészülő átalakítására keresik a kivitelezőt.
A korábbi főigazgatók is megosztották gondolataikat
Az eseményen jelen volt a salgótarjáni kórház két nyugalmazott főigazgatója, Dr. Bercsényi Lajos és Dr. Szabó Géza, akik az intézmény vezetőiként működtek közre a beruházásban. A 2020-ban nyugdíjba vonult Bercsényi Lajos arról beszélt: Nógrád vármegye fokozottan hátrányos helyzetű terület, az itt élők életmódja, táplálkozási és mozgási szokásai szegényesebbek, mint az ország más részein.
Ahol szegényebbek az emberek, ott betegebbek is, ezt pedig mi is éreztük, és tudtuk, hogy az itteni egészségügyi ellátási rendszer nagyobb kihívások előtt áll – fogalmazott.
Mint felidézte, balassagyarmati és pásztói főigazgató-társaival közösen már 8-10 évvel ezelőtt azon gondolkodtak, hogyan lehetne helyben könnyebbé, hatékonyabbá tenni az ellátást, erről pedig írásos anyagok is születtek. Ekkor a daganatos betegeknek még nem tudták biztosítani a sugárterápiát, őket Budapestre vagy Miskolcra kellett irányítani, a páciensek mintegy fele pedig nem vállalta az utazást – mondta Dr. Bercsényi Lajos.
Elmondása szerint nagy megtiszteltetésként érte őket, amikor a Dr. Kásler Miklós vezette szakmai kollégium úgy döntött, Salgótarján megérdemel egy onkológiai központot. A lehetőséget szerinte azért kapták, mert korábban be tudták bizonyítani, hogy egy fejlesztést követően betegek százait, ezreit tudják majd meggyógyítani.
A nyugalmazott főigazgató végezetül elmondta: büszke rá, hogy előbb Dr. Szabó Géza, majd Dr. Laczkó Tamás tovább vitte a fejlesztést.
Dr. Szabó Géza, aki 2021 és 2023 között vezette a kórházat, arról beszélt: amikor kinevezték az intézmény élére, egy speciális helyzetbe csöppent bele. “Szerencsécsnek érzem magamat, amiért egy zseniális ötlet kivitelezési folyamatába kapcsolódhattam be, és olyan hiánypótló ellátások megteremtésében vehettem részt, melyek nagyon hiányoztak Nógrádon belül és kívül egyaránt” – emelte ki.
Kifejtette továbbá: egyben izgalmas és komoly feladatot jelentett számára, hogy ezt a világszínvonalú, hamarosan átadásra kerülő struktúrát valóban működésbe hozzák, és a betegek gyógyításának szolgálatába állítsák a lehető legmagasabb színvonalon. Ehhez sok segítséget kaptak az Országos Onkológiai Intézettől, illetve Polgár Csaba főigazgatótól.
Az intézet segített a berendezések telepítésénél, valamint szakdolgozók, orvosok is átadták tapasztalataikat, a kórház vezetése pedig megkereste és megpróbálta megnyerni azokat az orvosokat, akik talán a legjobb tudással és emberi hozzáállással szolgálnak a mai napig – mondta.
A 2023 végén nyugdíjba vonult főigazgató aláhúzta: mindez nem valósulhatott volna meg, ha elődje, Dr. Bercsényi Lajos nem indítja el a folyamatot ilyen ragyogóan. Az onkológia vonatkozásában ezt a feladatot kellő tisztelettel, alázatttal csak tovább kellett vinnie, hogy ebből egy sikertörténet születhessen – fogalmazott. Már ekkor is együtt dolgoztak Dr. Lackó Tamással, akivel jó szakmai együttműködést és emberi kapcsolatot alakított ki – tette hozzá Dr. Szabó Géza.