A mellrák elleni küzdelemre, valamint a szűrővizsgálatok és a megelőzés fontosságára hívták fel a figyelmet a résztvevők a Magyar Rákellenes Liga Salgótarjáni Alapszervezete és a Nógrád Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya közös, figyelemfelkeltő sétáján. A felszólalók az élet számos területéről érkeztek, egy dologban azonban mindannyian egyetértettek: a rendszeres vizsgálat és a magunkra való odafigyelés életet menthet.
Félelem helyett tudatosság
A Balassi Bálint Megyei Könyvtártól a Fő térig tarott figyelemfelkeltő sétát követően Feketéné dr. Zeke Ildikó megyei tisztifőorvos osztotta meg a témával kapcsolatos gondolatait. Mint mondta, a szűrővizsgálatok a koronavírus-járvány alatt is végig elérhetőek voltak, és mindenkit arra biztat, hogy a jövőben is éljenek a lehetőséggel. Bár a szűrésre csak a 45 év feletti nők kapnak behívót, az emlőrák 45 éves kor alatt is előfordulhat, különösen, ha volt vagy van a családban emlő- vagy petefészekrák – emelte ki a megyei tisztifőorvos. Éppen ezért a rendezvény fontos üzenete a 45 év alatti hölgyeknek szól, hiszen már fiatalon is nagyon fontos a rendszeres önvizsgálat.
Feketéné dr. Zeke Ildikó felhívta a figyelmet arra is, hogy azok a nők, akiknél családi érintettség is van, a háziorvosukkal konzultálhatnak a megelőzés lehetőségeiről. Amennyiben valaki az önvizsgálat során bármilyen rendellenességet, szokatlan dolgot, csomót észlel, forduljon a háziorvoshoz, hiszen beutalóval komplex emlővizsgálaton vehet részt. A megyei tisztifőorvos hangsúlyozta továbbá: nagyon fontos, hogy minél előbb tisztázódjon, milyen elváltozásról van szó, hiszen az időben felfedezett emlőrák gyógyítható.
Ne a félelem, hanem a tudatosság határozza meg döntéseinket – fogalmazott Feketéné dr. Zeke Ildikó.
A megyeszékhely „Mellrák Világnapi” üzenetét Kreicsi Mária, a Magyar Rákellenes Liga Salgótarjáni Alapszervezetének elnöke ismertette. Mint mondta, amíg minden órában egy új mellrák-diagnózis születik, és minden nap hat embert elveszítünk mellrák miatt, addig szükség van a rendezvényre.
„Míg a vizsgálat néhány percet, az előrehaladott betegség éveket vehet el az életünkből” – hangsúlyozta Kreicsi Mária. A mellrák elleni küzdelem részeként mindenkit arra kérnek, hogy éljen egészségtudatosan, felelősségteljesen, csak hiteles forrásból tájékozódjon, rendszeresen végezzen önvizsgálatot, a szűrésen pedig rendszeresen vegyen részt. Ahogy az a város üzenetét hordozó szalagon is olvasható: „Időben lépjünk, hogy tovább éljünk” – emelte ki Kreicsi Mária.
A Fő téri program a Semmelweis Egyetem Kanizsai Dorottya Egészségügyi Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája tanulóinak és a Szent Lázár Megyei Kórház dolgozóinak közös flashmob-jával zárult.
Kiemelten fontos a lelki egészség is
Az esemény fővédnöke, Fekete Zsolt a Balassi Bálint Megyei Könyvtárban megrendezett programrész köszöntőjében kifejtette: szinte minden évben részt vett az eseményen, mivel nagyon fontos minél több helyre eljuttatni azt az üzenetet, melyet az alkalom hordoz magában. Az ilyen, és ehhez hasonló, figyelemfelhívó események legfontosabb üzenete pedig az, hogy tegyünk meg minden tőlünk telhetőt azért, hogy megelőzzük, illetve időben felismerjük a betegséget – emelte ki Salgótarján polgármestere. Fekete Zsolt épp ezért mindenkit arra kér, hogy vegyék komolyan szervezetük jelzéseit, vegyenek részt rendszeresen szűrővizsgálaton, ha pedig szükséges, ne halogassák az orvosi vizsgálatokat.
A megyeszékhely első embere hangsúlyozta: az önkormányzat nagyra becsül és támogat minden elkötelezett civil szervezetet, az egészség megőrzésével, egészségtudatos életmód népszerűsítésével kapcsolatos tevékenységet.
Az eseményen jelen volt a Magyar Rákellenes Liga elnöke is, aki köszönetet mondott mindazoknak, akik rendezőként vagy előadóként szerepet vállaltak a program megszervezésében. Rozványi Balázs egyben arról is beszámolt, hogy az évente meghirdetett Örökmozgó Programban a Salgótarjáni Alapszervezet több mint 70 800 kilométert gyűjtött össze, ezzel pedig a harmadik helyet szerezte meg, míg az előző két évben első helyen végeztek.
Faragó Artúr atya, a Váci Egyházmegye Kórházlelkészi Szolgálatának vezetője a lelki egészségről és gyógyulásról beszélt a jelenlévőknek. Mint mondta, számos tanulmányban olvasható, hogy a vallásos emberek könnyebben gyógyulnak. Véleménye szerint azonban nem csak a vallásos emberekről van szó, hanem azokról is, akik valamilyen spirituális háttérrel rendelkeznek.
Faragó Artúr szerint az ember életének rendezetlensége, problémái sokszor okozói egy-egy megbetegedésnek. Éppen ezért fontos a lelki béke megtalálása, hiszen a belső egyensúly, a mentális egészség helyreállítása segít a bajok legyőzésében. Az is fontos tényező, hogy a beteg saját magával mennyire elégedett, mennyire tudja rendezni lelki energiáit, gondolatait, érzéseit, mennyire rendezettek a kapcsolatai, mennyire tudja megélni az istennel vagy a sorssal való kapcsolatát – fogalmazott az atya.
Faragó Artúr kifejtette továbbá: a hit vagy a tágabb értelemben vett spiritualitás egyfajta erőforrást, kapaszkodót jelenthet. A másik fontos erőforrás egy szent hely, ami nem biztos, hogy konkrét hely, hanem olyan dolog, ahová vissza tudunk menekülni, ahol jól érezzük magunkat, ahonnan megerősödve térünk vissza – magyarázta. Ilyen szent hely lehet egy nyaralóhely, egy zenemű, egy vers, vagy akár az otthonunk is, ahol le tudjuk tenni egy-egy nap problémáit. Az atya szerint fontos, hogy a betegek megtalálják a saját motivációjukat, és egy elérhető célt tűzzenek ki, amiért küzdhetnek.
“Egy élet – két csoda“
A délután folyamán nyílt meg a Balassi Bálint Megyei Könyvtárban az „Egy élet – két csoda” című fotókiállítás is. A tárlatot létrehozó Mellrákinfo Egyesület elnöke, Halom Bori elmondta: a kiállítás képein olyan hölgyek szerepelnek, akiknél a terhesség alatt derült fény a betegségre, vagy a betegségük után vállaltak gyermeket. Mint mondta, a fotózásra meglepően sok édesanya jelentkezett, a babákkal, gyermekekkel közös fotókból pedig egy fantasztikus kiállítás született. A tárlat azóta járja az országot, mivel nagyon fontos, hogy minél több emberhez eljusson az üzenete – emelte ki Halom Bori.
A Mellrákinfo Egyesület elnöke kifejtette továbbá: a gyógyulást nagyban segíti a család és a barátok támogatása, egy daganatos betegnek azonban a legnagyobb támaszt a sorstársaik nyújthatják, ezért is fontosak a különféle egyesületek, így a Magyar Rákellenes Liga Salgótarjáni Alapszervezete is.
A kiállítást Molnár Éva, a Balassi Bálint Megyei Könyvtár igazgatója nyitotta meg, aki felidézte: hosszú évekkel ezelőtt kezdődött a könyvtár és a Salgótarjáni Alapszervezet együttműködése, mely igazából nem is években, hanem azokban a szép programokban mérhető, amelyeket közösen valósítottak meg. Molnár Éva szerint a könyvtár kollégái kezdetben nehezen tudtak a témáról beszélni, a Magyar Rákellenes Liga azonban az évek során megtanította őket arra, hogy mindezzel együtt kell élni, valamint hogy mennyire fontos a megelőzés, az egymásra való odafigyelés.
Az igazgatónő kiemelte: a mai napig próbálják a nehezen kimondható szavakat könnyebbé tenni azáltal, hogy a mostani kiállításhoz hasonló, jó példákat hoznak olvasóiknak. A fotókon szereplők saját példájukkal bizonyítják, hogy mindig, mindenből van kiút, a könyvtár pedig ezt szeretné minél több emberhez eljuttatni – hangsúlyozta Molnár Éva.