Bemutatták csütörtökön a Szent Lázár Megyei Kórház skill laborját, mely az Országos Kórházi Főigazgatóság, a Debreceni Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem közös projektjének részeként jött létre – közölte a salgótarjáni kórház.
A szakmai napon a meghívott vendégeket Dr. Szabó Géza főigazgató köszöntötte, majd a Debreceni Egyetem részéről Dr. Németh Norbert tanszékvezető, egyetemi tanár, oktatási dékánhelyettes szólt a megjelentekhez. Mátyus Péter országos instruktor előadását követően Dr. Demján Mónika, a salgótarjáni kórház intenzív osztályának főorvosa, skill labor felelős mutatta be az oktató tevékenységet. A szakmai nap ezt követően a demonstrációs helyiségek bemutatásával folytatódott.
A Szent Lázár Megyei Kórház ismertetése szerint a fejlesztés eredményeként skill-laborhálózat épült ki 19 helyszínen, a három egyetemi skill központ, illetve a szakmai irányításukkal működő 16 oktatókórházi skill labor bevonásával.
A fejlesztés részeként továbbá egy egységes skill oktatási-képzési programot is kidolgoztak, melyhez módszertani kézikönyv és az eszközök szakszerű használatát bemutató módszertani útmutató készült.
A Szent Lázár Megyei Kórházban a „GY” épületben működik a skill labor. A területen helyet kapott egy elméleti oktatóterem, egy demonstrációs terem, egy műtő bemosakodó helységgel, egy ultrahang gyakorló terem, egy operátori helység, valamint egy eszközraktár és öltözők is. A skill labor munkáját Dr. Demján Mónika főorvos irányítja Csikos Dóra Rendelőintézeti-gondozói igazgató skill laborasszisztenssel. A projekt keretében összesen 17 orvos és diplomás ápoló vett részt instruktor képzésen, akik az oktatásokat vezetik a laborban.
A közleményben hozzátették: az eddigi tapasztalatok szerint a legnagyobb igény az ápolási, szakápolási tevékenységek, az alapszintű reanimáció, a sürgősségi, életet veszélyeztető kórképek elhárítására irányuló készségek, valamint az aneszteziológia és az intenzív terápia manuális beavatkozásainak elsajátítására mutatkozott. A Skill laborok fejlesztése című projekt mintegy 13 és fél milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatásból valósult meg.