A 74. Bányásznap alkalmából rendezett koszorúzási ünnepséget pénteken a salgótarjáni bányamúzeumnál a város önkormányzata és a Nógrádi Bányász Nyugdíjas Szakszervezeti Bizottság.
Dániel Zoltán alpolgármester ünnepi beszédében emlékeztetett: éppen 10 éve, hogy az UNESCO Szellemi Kulturális Örökségének nemzeti jegyzéke kibővült a bányászati felsőfokú akadémiai képzés 18. században gyökerező “selmeci diákhagyományaival”. Mint kiemelte: a bányászat írott és íratlan törvényei, a bányászhagyományok összetartóvá formálták a közösséggeket, ami nem csak a diákokra vagy a bányászok nagy családjára igaz, hanem a város lakosságára is.
Hagyományaik az egymásra figyelést, a közösségalakítást, a tudás bővítését és a szolidaritást hordozzák; ezekre az értékekre mindig szükségünk lesz – tette hozzá.
Az alpolgármester reményét fejezte ki, hogy az értékőrzés, kiemelten a napokban zajló bányásznapi rendezvények felhívhatják sokak, kiemelten a fiatalok figyelmét is Salgótarján meghatározó ipartörténeti múltjára. Dániel Zoltán szerint Salgótarjánban a Bányászati Kiállítóhely, a kihelyezett emléktáblák, a köztéri alkotások és a létrehozott emlékhelyek mind-mind méltó módon őrzik a városunkban majd nyolc évtizeden át folyó barnakőszén-bányászat jelentős helyeit és az itt dolgozó, egykori bányászok emlékét.
A Bányász-Kohász Fúvószenekar közreműködésével megrendezett ünnepség koszorúzással zárult a múzeum udvarán álló bányász emlékműnél.