Idén első alkalommal adták át Salgótarján és Térsége Egészségügyi-Szociális Központja Szociális Munkáért díjait a megyeszékhelyen. Az elismeréseket a járványhelyzet miatt szűk körben, a közgyűlés csütörtök délelőtti, rendkívüli ülésén vehették át a díjazottak.
Fekete Zsolt polgármester köszöntőjében kifejtette: november 12. a Szociális Munka Napja, ez a világnap pedig remek alkalom arra, hogy a közvélemény figyelme azokra irányuljon, akik a maguk csendességével rászoruló embertársaik segítését választották hivatásul. Mint mondta, bár nagy ünnepséget a járvány miatt nem rendezhettek, nem feledkeztek meg a szociális területen dolgozóktól.
A megyeszékhely polgármestere kiemelte: ezúttal is köszönetüket és elismerésüket fejezik ki azoknak, akik a bölcsődékben, idősotthonokban, melegedőkben vagy éppen az utcákon, tereken teljesítenek szolgálatot nap, mint nap.
Fekete Zsolt szerint társadalmunk állapota tükrözi a legjobban, hogy az országban még mindig nem fektetünk elég nagy hangsúlyt a szociális szférára és annak dolgozóira, azonban bízik benne, hogy ez a közeljövőben rendszerszinten fog változni.
A Humánszolgáltatási és Szervezési Iroda irodavezetője, Göröcsné Godó Orsolya beszédében ismertette: a Salgótarján és Térsége Egészségügyi-Szociális Központ dolgozói munkájának elismerésére alapította meg idén a Szociális Munkáért díjat. A díj célja, hogy a kiemelkedő munkát végző kollégák olyan elismerést kapjanak, amelynek rangja van, és mellé pénzjutalom is jár.
Az elismerést egy évben legfeljebb három főnek ítélhetik oda – kivétel ez alól az idei esztendő, mivel tavaly a járványhelyzet miatt a díjazás elmaradt. A díjat az intézmény azon közalkalmazottjának adományozhatják, aki a szociális vagy gyermekjóléti területen kimagasló tevékenységet végez; akit kiemelkedő kezdeményező készség, illetve a legjobb megoldásra való törekvés jellemez; aki legalább öt éve kiemelkedő munkát végez szakterületén, valamint példamutató emberi, közösségformáló magatartást tanúsít – fejtette ki Göröcsné Godó Orsolya.
Szociális Munkáért díjat vehetett át Matula Evelin, aki 2018 májusától dolgozik az intézményben: kezdetben a közösségi pszichiátria területén tevékenykedett, jelenleg pedig a szenvedélybetegek alacsonyküszöbű ellátásában vesz részt. 2019 szeptemberében, amikor az intézményegységben előre nem várt változások következtek be, ő volt az egyike azoknak, akik átsegítették az intézményt a nehézségeken.

Elismerésben részesült Paróczai Katalin, aki 2009 februárja óta dolgozik az intézményben, 2016 óta pedig a Család- és Gyermekjóléti Szolgálat családsegítőjeként munkáját a járás több területén látja el. Az évek során nagyon jó kapcsolatot alakított ki a helyi önkormányzatok dolgozóival, polgármestereivel, munkáját pedig magas színvonalon, felelősségteljesen látja el.

Szociális Munkáért díjat adományoztak Sejbenné Sánta Magdolnának, aki 13 éve dolgozik a Félsziget Napközi és Lakóotthonban, ahol 17 fiatal felnőtt mindennapjait segíti és teszi szebbé. Szívesen vesz részt az otthon által szervezett programokon, ötleteivel, kreativitásával, valamint kedves, közvetlen személyiségével ezeket az eseményeket színesíti.

Kiemelkedő munkájáért díjazták Zsidai Anikót, aki 1999 szeptemberétől Karancskeszi, Karancslapujtő és Karancsberény településeken látta el a családgondozói feladatokat. 2012-től a mai napig a Karancs-völgy 11 községében dolgozik a házi segítségnyújtás szakmai vezetőjeként – munkáját precízen, pontosan végzi, kapcsolatteremtő képessége pedig példaértékű.

A díjazottak egy porcelántárgyat is átvehettek, amely Göröcsné Godó Orsolya elmondása szerint magukat a szociális munkásokat szimbolizálja: a porcelán az egyik legkeményebb anyag, de ha leejtjük, apró darabokra törik. Ilyenek a szociális ágazatban tevékenykedők is: keményen dolgoznak másokért, más emberek problémáira önmagukat nem kímélve keresik a megoldásokat, ám belül ők maguk, illetve a lelkük is törékeny.