Idén második alkalommal adták át a Salgótarján és Térsége Egészségügyi-Szociális Központja Szociális Munkáért díjait a szociális munka napja alkalmából.
A Salgótarjáni Civil és Ifjúsági Házban múlt pénteken rendezett ünnepségen a Bon-Bon fellépését követően Fekete Zsolt polgármester köszöntötte a megjelenteket, aki beszédében kifejtette: az elesettek, a szegények, a betegek támogatása széleskörű társadalmi összefogást igényel, az ő felkarolásuk és támogatásuk mindannyiunk közös emberi és társadalmi felelőssége. Mint fogalmazott, ez a nap azoké, akik nap mint nap, szünet nélkül életre keltik és életben tartják a szociális intézményeket, szervezeteket.
A polgármester szerint erre a tevékenységre nem lehet kizárólag munkaként tekinteni: ez egy életforma, mely egyszerre nehéz és szép. Fekete Zsolt hangsúlyozta: a szociális munka napja felhívja a figyelmet erre a jelentőségteljes hivatásra, melynek középpontjában az elesett emberek állnak – a nekik való segítségnyújtás nagy lelki kihívást jelent, hiszen a szociális szférában dolgozók minden nap testközelből tapasztalják meg a legnehezebb életkörülményeket. Épp ezért megbecsülés jár mindazoknak, akik azon fáradoznak, hogy a rászorulóknak az emberi méltóságot tiszteletben tartva adják meg a tőlük telhető segítséget – mondta a városvezető.
Fekete Zsolt kifejtette továbbá: a mostani, kihívásokkal teli időszakban még inkább érezzük a szociális ágazat fontosságát, és felismerjük a szociális ellátórendszer kihívásait, nehézségeit. A polgármester végül fáradhatatlan, elkötelezett munkájukért köszönetet mondott a szociális dolgozóknak, majd hozzátette: közös feladatuk, hogy az eddigiekben tapasztalt biztonságot a jövőben is biztosítsák a településen élő, gondoskodásra szoruló emberek számára.
Fényszarusy Zsuzsanna, a Salgótarján és Térsége Egészségügyi-Szociális Központja igazgatója köszöntőjében kifejtette: a szociális munka napján egy pillanatra megállnak, hogy értékeljék az elmúlt időszak tapasztalatait, kívülről nézhessék jelenüket, majd nekivágnak a holnap, a jövő kihívásainak. Fényszarusy Zsuzsanna úgy véli, szolgálatuk a szó legnemesebb értelmében vett szolgálat, sokan élethivatásuknak választottak a rászorulók, elesettek támogatását.
Az Egészségügyi és Szociális Központ igazgatója felidézte: az elmúlt évek több váratlan fordulatot is tartogattak. 2019 novemberében, az akkori szociális munka napján még nem hitték volna, hogy pár hónappal később egy világjárvánnyal kell szembenézniük, de arra sem gondoltak, hogy 2022 tavaszán a szomszédunkban zajló háború elől menekülő embereknek kell segítséget nyújtaniuk.
Salgótarján és Térsége Egészségügyi-Szociális Központja 44 telephelyen nyújt szolgáltatásokat, melyeket a Salgótarjáni járás 29 településének több mint 61 ezer fős lakossága érhet el. A feladatellátásban jelenleg 258 fő vesz részt, közülük 221-en a szociális ellátórendszerben dolgoznak, 11 önálló szakmai egységben vagy intézményegységben. Tevékenységük folyamatosan, évről-évre bővül: többek között tavaly nyílt meg a Horizont Nappali Ellátó Központ, de idén januártól fogyatékosságügyi tanácsadói tevékenységet is végeznek, februártól pedig krízisautó szolgálatot működtetnek.
2020 márciusától többször, több hónapon keresztül a koronavírus-járvány határozta meg az életünket, ez idő alatt pedig intézményeik, munkatársaik is eddig nem látott kihívásokkal, nehezen megoldható problémákkal szembesültek, melyek új megoldásokat kívántak. Az ekkor szerzett tapasztalatokat az intézmény működtetésében, irányításában, a szakmai munkában és a mindennapi feladatok ellátásában is felhasználják – magyarázta Fényszarusy Zsuzsanna.
Mint fogalmazott, a jelenlegi válság nem csak az intézmény működtetését, de az ellátottjaik, gondozottjaik életét is megnehezítik – feléjük folyamatosan azt próbálják közvetíteni, hogy mindig van remény. Fényszarusy Zsuzsanna aláhúzta: tették, teszik a dolgukat nap mint nap, türelemmel, csendes elszántsággal és felelősséggel, szinte észrevétlenül, mert számukra ez a természetes. Ugyanakkor hálásak, ha a mindennapokban sem felejtik el erőfeszítéseiket, és olykor kapnak egy-egy mosolyt vagy jó szót.
Fényszarusy Zsuzsanna végezetül elmondta: büszke rá, hogy olyan munkatársak veszik körül, akik egymást segítve, igazi közösségként összefogva, példát mutatva teremtenek csodát a hétköznapokban.
Elismerések a szociális munka napja alkalmából
Az ünnepségen elsőként a “Salgótarján 100 éve város” emlékév alkalmából kibocsátott emlékérmeket adták át a szociális, illetve gyermekjóléti szférában legrégebb óta dolgozóknak.
“Salgótarján 100 éve város” emlékérmet adományoztak Sirkóné Racs Lujzának, a Salgótarján és Térsége Egészségügyi-Szociális Központjának gazdasági igazgatójának, aki 1993 óta dolgozik az intézménynél; Fodor László szociális munkatársnak, aki 1992-ben a Férfi átmeneti szállón kezdte meg a munkát; Hracskóné Tóth Hajnalka ügyviteli munkatársnak, aki 1999 óta erősíti az intézmény csapatát, valamint Lugosi Lajosnénak, aki szakmai pályáját 1987-ben kezdte a Liget Bölcsődében, napjainkban pedig a Százszorszép Bölcsőde kisgyermeknevelője – ő egy későbbi időpontban veszi majd át az elismerést.
Ezután a 2021-ben alapított „Szociális Munkáért” díj átadása következett, melyet a kiemelkedő munkát végző kollégák elismerésére hozott létre a Salgótarján és Térsége Egészségügyi-Szociális Központ. A díj célja, hogy az arra érdemes dolgozók olyan elismerésben részesüljenek, amelynek rangja van és amelyhez pénzjutalom is jár. A „Szociális Munkáért” díjat évente legfeljebb három személynek ítélhetik oda, az idei évben az intézményegység-vezetők és csoportvezetők nyolc jelölt közül választották ki a díjazottakat.
“Szociális Munkáért” díjban részesült Hollóné Volom Andrea, aki 2017 januárjától dolgozik a Félsziget Napközi és Lakóotthonban. Hollóné Volom Andrea jelenleg az Intézmény egyetlen olyan dolgozója, aki az intézményegység mindkét részén dolgozik, így a napközis és a lakóotthonos gondozottak problémáit egyaránt ismeri. Szakmai tapasztalatával, személyiségével, elhivatottságával jelentős mértékben hozzájárul a lakóotthon színvonalas működéséhez, vidámsága pedig nem csak a gondozottakra, de kollégáira is pozitív hatást gyakorol.
Ugyancsak “Szociális Munkáért” díjat vehetett át Katyiné Balázs Szilvia, aki 17 éve dolgozik családgondozóként a gyermekjóléti ellátásban. A 2000-es években Litke és Ipolytarnóc községekben tevékenykedett, 2013 októberétől pedig a Családok Átmeneti Otthona szakmai csapatát erősíti. Segítségért szülő, gyermek, munkatárs egyaránt fordulhat hozzá. Évek óta szervezi az otthon programjait, melyek lebonyolításához támogatókat keres, adományokat gyűjt, emellett pedig szabadidejében, önkéntesként is segíti a támogatásra szoruló embertársainkat.
“Szociális Munkáért” díjat adományoztak Kovácsné Pálfalvai Anitának is, aki pályafutását a Szent Lázár Megyei Kórház sebészeti osztályán kezdte, majd 2006-ban az Egészségügyi és Szociális Központ munkatársa lett – munkáját Telek Ervin mellett kezdte meg a közösségi szenvedélybeteg ellátásban. Klienseivel megértő, készséges, ugyanakkor felépülésük érdekében – a szakma szabályait betartva – szigorú és következetes. Kovácsné Pálfalvai Anita immár 16 éve foglalkozik nehézsorsú, függő emberekkel: segíti ügyes-bajos dolgaikat, formálja életmódjukat, tanítja az önálló probléma megoldás készségét számukra.